חדשות

חשיפה לחומרי ניקוי עלולה לפגוע בריאות של תינוקות (CMAJ)

27/02/2020

 

הקפדה על בית נקי עשויה להגן מפני התפשטות חיידקים, אך חשיפה מוקדמת לחומרי ניקוי בבית עשויה להשפיע לרעה על הריאות של תינוקות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת CMAJ.

 

שימוש תדיר בחומרי ניקוי בבית כאשר הילדים היו בגילאי 3-4 חודשים לוותה בסיכון מוגבר לאסתמה וצפצופים חוזרים בגיל 3 שנים, בהשוואה לסיכון כאשר המטפלים דיווחו על שימוש פחות תדיר בחומרים אלו. עם זאת, לא תועד קשר דומה בין חשיפה לחומרי ניקוי ובין אטופיה, רמז לכך שהסיכון המוגבר עשויה לנבוע מתהליכי דלקת ולא מתהליכים אלרגיים.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין שימוש בחומרי ניקוי ביתיים בגיל מוקדם ובין מחלות אלרגיות ונשימתיות בילדות על-בסיס נתוני מדגם CHILD (Canadian Healthy Infant Longitudinal Development). החוקרים סיכמו את התגובות לשאלונים להורים שכללו מידע אודות תדירות השימוש ב-26 חומרי ניקוי בבתיהם ש 2,022 ילדים ממדגם הלידה כאשר הם היו בגילאי 3-4 חודשים ליצירת מדד FUS (Frequency of Use Score). ניתוח סטטיסטי שימש במטרה לקבוע את הקשר בין שימוש תדיר, בהשוואה לשימוש לא-תדיר, עם אבחנה של צפצופים חוזרים, אטופיה, או אסתמה.

 

בקרב ילדים בבתים בהם דווח על שימוש תדיר יותר בחומרי ניקוי תועד סיכוי גבוה יותר לאבחנה של צפצופים חוזרים (יחס סיכויים מתוקן של 1.35), צפצופים חוזרים עם אטופיה (יחס סיכויים מתוקן של 1.49) ואסתמה (יחס סיכויים מתוקן של 1.37), אך לא נרשמה עליה ביחס הסיכויים לאטופיה בגיל 3 שנים. בהשוואה לאלו בשליש התחתון של חשיפה לחומרי ניקוי, בקרב תינוקות בשליש העליון של חשיפה לחומרים אלו תועד סיכוי גבוה יותר להתפתחות אסתמה.

 

מניתוח הנתונים עלה עוד כי בהשוואה לבנים, בקרב בנות תועד סיכוי גבוה יותר לכל התוצאים שנבחנו במחקר, אם כי ההבדלים לא היו מובהקים סטטיסטית.

 

לסיכום, שימוש תדיר בחומרי ניקוי בגיל צעיר לווה בסיכון מוגבר לצפצופים ואסתמה בילדות, אך לא זוהה קשר עם אטופיה בגיל שלוש שנים. הממצאים מדגישים את חשיבות חשיפה מוקדמת במהלך החיים לחומרי ניקוי והקשר אפשרי עם התפתחות מחלות בדרכי נשימה.

 

CMAJ. Published online February 18, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני