חדשות

גם בתנאי עולם אמיתי, ה-T-CAR ממשיך להציג בטיחות ויעילות בדומה לאלו שנצפו במחקרים קליניים (Journal of Clinical Oncology)

24/05/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

בניסוי בתנאי עולם אמיתי, ה-chimeric antigen receptor (או בראשי תיבות CAR) שהוא  T-cell agent הנקרא ciloleucel  (או axi-cel, Yescarta) הצליח לשכפל את התוצאות של המחקר הקליני החשוב שהביא לאישור של התרופה על ידי ה-FDA ללימפומה מסוג relapsed/refractory large B-cell . כך ע"פ מחקר שפורסם ב-Journal of Clinical Oncology.

ע"פ החוקרים, הטיפול הביא לשיעור תגובה כללי (ORR-overall response rate ) של 82% ול-64% תגובה מלאה (complete responses) ב-275 מטופלים. זאת בהשוואה לממצאים דומים במחקר ZUMA-1 - עם 85% ORR ו-58% תגובה מלאה. הממצאים עבור axi-cel לפי SOC  או standard-of-care) היו עקביים, על אף שלמעלה מ-40% מהמטופלים שנתוניהם מובאים כאן לא עמדו בתנאי הסף של המחקר המקורי.  החוקרים מציינים גם כי לא נתקלו ברעילות גבוהה מהצפוי, או חדשה ב-SOC. לדבריהם, הם מצאו כי הבטיחות והיעילות של הטיפול באוכלוסייה היו דומים לאלו של המחקר על אף שתנאי הסף היו שונים וגמישים בהרבה מאלו שבמחקר ה-ZUMA-1, והממצאים כאן מבוססים על אוכלוסייה שסבלה מיותר מחלות רקע או סיבוכים.

הטיפול ב-CAR T-cell הוא בעל השפעה טרנספורמטיבית על חולים עם לוקמיה או לימפומה חוזרת/עיקשת ( (relapsed/refractory. בחולי  diffuse large B-cell lymphoma המושפעת מכימותרפיה, שהיא הסוג השכיח ביותר של non-Hodgkin lymphoma הפרוגנוזה כידוע עגומה והתמותה גבוהה.

החוקרים מציינים כי כימותרפיה המבוססת על Anthracycline הייתה הטיפול הסטנדרטי במשך שנים רבות על אף שהישרדות הכללית (OS) היא שנתיים בכ-20% מהמטופלים בלבד.

במחקר ZUMA-1 , לאחר מעקב ממוצע של 27 חודשים, משך התגובה הממוצעת של החולים היה  11 חודשים וכמעט 40% מהם נותרו ברמיסיה. ה-OS החציוני טרם הושג.

כדי לבחון כיצד יתרגמו ממצאים אלה בתנאי עולם אמיתי, חוקרים מה-U.S. Lymphoma CAR T Consortium העריכו מהן היעילות והבטיחות של SOC axi-cel  ב-17  מרכזי טיפול, בהם שוקללו נתונים של 298 מטופלים שעברו leukapheresis החל מספטמבר 2018, ביניהם 275 קיבלו axi-cel.

העוקבה כללה מעקב של 13.8 חודשים שנמדדו החל מתחילת מתן הטיפול. בהשוואה לנתוני המטופלים מהמחקר המקורי, 129 מטופלים,( 43%)  מהעוקבה החדשה סבלו ממחלות רקע כך שלא עמדו בתנאי הסף של המחקר המקורי. חלק מהמטופלים סבלו משניים או יותר מצבי רקע שהיו פוסלים אותם מהשתתפות במחקר, כמו תפקוד ECOG  גבוה מ-1 , טסיות בריכוז נמוך מ-75,000 למיקרוליטר, או אירועים תרומבואמבוליים ורידיים.

בקבוצה נכללו גם 158 מטופלים שקיבלו טיפול מגשר (כימותרפיה, טיפול בסטרואידים, הקרנות או טיפולים אחרים). ע"פ החוקרים, 91% מהעוקבה שקיבלה SOC axi-cel סבלו מסינדרום שחרור ציטוקינים, שכ-7% מהם סבלו מהסינדרום בדרגת חומרה 3 או יותר. מטופל אחד בעוקבה מת מ-HLH (ר"ת hemophagocytic lymphohistiocytosis). רעילות במערכת העצבים הופיעה בכמעט 70% מהמטופלים, ואצל 31% מהם בדרגה 3 או יותר. אחד המטופלים מת מבצקת מוחית.

97 חולים בקרב מקבלי הטיפול מתו, מתוכם 84 חולים מסיבות הקשורות ללימפומה. החוקרים מציינים כי מטופל אחד מת ממחלה הקשורה למחלת graft-versus-host לאחר שעבר השתלה אלוגנטית. 12 חולים נוספים מתו מסיבות שאינן קשורות לחזרה של המחלה מתוכם 8 בשל זיהום.

זמן התגובה החציוני היה 30 ימים, וכל המטופלים הציגו תגובה ראשונית תוך 90 יום או פחות. 90% מטופלים בקבוצה שהגיבה בתוך כחודש שמרו על התגובה עד ליום ה-90 למעקב. מתוך החולים שהציגו תגובה חלקית תוך כחודש ימים, כ-30 הגיעו לתגובה מלאה עד ליום ה-90. רק אחד החולים עם מחלה יציבה ביום ה-30 למחקר הגיעה לתגובה מלאה עד היום ה-90 למעקב (מבין 14 חולים בקבוצה זו).

החוקרים מציינים כי מטרתם הייתה להבין אילו מטופלים הם מועמדים טובים לטיפול מסוג זה, ומהנתונים כאן עולה כי תנאי סף מסוימים שהוצבו במחקר המקורי יכולים להתגמש מבלי לפגוע ביעילות ובבטיחות הטיפול בחולים הללו. יוצא מן הכלל, לדבריהם, הוא סטטוס רמת ביצוע (PS) גבוה מ-1: מן המעקב עולה כי חולים אלו הציגו,תוצאים  פחות טובים. בנוסף, רמות גבוהות של LDH  (ר"ת lactate dehydrogenase) בעת הטיפול גם הן נקשרו עם הישרדות נמוכה יותר בחולים.

ישנו חשש מוצדק לגבי רעילות הטיפול, מסכמים החוקרים, אך בהעדר ממצאי הרקע שהוזכרו לעיל, יש לשקול טיפול זה בחולים מתאימים.

https://www.medpagetoday.com/oncology/lymphoma/86607

Journal of Clinical Oncology

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<