חדשות

תוצאות טיפול מוקדם ב-Baricitinib ו/או Methotrexate בחולי דלקת מפרקים שגרונית (מתוך Arthritis & Rheumatology)

10/02/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatology מדווחים חוקרים כי טיפול ב- Baricitinib, לבד או במשלב עם Methotrexate, הדגים יעילות טובה יותר, עם פרופיל בטיחות חיובי, בהשוואה לטיפול מונותרפי ב-Methotrexate, כטיפול ראשוני בחולים עם דלקת מפרקים ראשונית פעילה.

 

החוקרים השלימו מחקר בשלב III להערכת Baricitinib, מעכב פומי של JAK-1/JAK-2, הניתן לבד או במשלב עם Methotrexate, בהשוואה לטיפול מונותרפי ב-Methotrexate, בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית פעילה, אשר קיבלו טיפול מינימאלי או לא קיבלו טיפול בתרופות מקבוצת DMARD (Disease-Modifying Anti-Rheumatic Drugs), אשר לא קיבל בעבר טיפול ביולוגי.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 588 חולים ביחס 4:3:4 לטיפול מונותרפי ב-Methotrexate (פעם בשבוע), Baricitinib בלבד (4 מ"ג, פעם ביום), או משלב של Baricitinib ו-Methotrexate, למשך 52 שבועות. תוצא הסיום העיקרי היה השוואת העדר-נחיתות של טיפול מונותרפי ב- Baricitinib אל מול טיפול מונותרפי ב-Methotrexate, על-בסיס שיעור החולים שענו על קריטריוני שיפור ACR20 (American College of Rheumatology 20%) לאחר 24 שבועות.

 

החוקרים מדווחים כי המחקר ענה על היעד העיקרי. יתרה מזאת, טיפול מונותרפי ב- Baricitinib היה עדיף על טיפול מונותרפי ב-Methotrexate לאחר 24 שבועות, עם שיעורי תגובה גבוהים יותר (77% לעומת 62%). תוצאות דומות תועדו עם טיפול משולב.

 

בהשוואה לטיפול מונותרפי ב-Methotrexate, החוקרים זיהו שיפור משמעותי בפעילות המחלה ובתפקוד הגופני, בשתי קבוצות הטיפול ב- Baricitinib כבר לאחר שבוע אחד. התקדמות הדמייתית הייתה פחותה בשתי קבוצות הטיפול ב- Baricitinib, בהשוואה ל-Methotrexate בלבד; ההבדל היה מובהק סטטיסטית עם משלב Baricitinib ו-Methotrexate.

 

שיעור אירועים חריגים חמורים היה דומה בין כל קבוצות הטיפול, בעוד ששיעור אירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי, כולל זיהומים, היה גבוה יותר עם Baricitinib ו-Methotrexate. החוקרים מדווחים על שלושה מקרי תמותה, כולם תועדו בקבוצת הטיפול המונותרפי ב-Methotrexate. ממאירויות, כולל סרטן עור שאינו-מלנומה, תועדו בחולה אחד בקבוצת טיפול ב-Methotrexate בלבד, בחולה אחד שטופל ב- Baricitinib בלבד ובארבעה חולים שטופלו במשלב Baricitinib עם Methotrexate.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול ב- Baricitinib בלבד, או בשילוב עם Methotrexate, הדגים יעילות טובה יותר, לצד פרופיל בטיחות חיובי, בהשוואה לטיפול ב-Methotrexate בלבד, כטיפול ראשוני בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית פעילה.

 

Arthritis & Rheumatology

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<