חדשות

אורח חיים יושבני תורם לחלק גדול ממקרי התמותה ברחבי העולם (British Journal of Sports Medicine)

01/04/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת British Journal of Sports Medicine עולה כי חוסר פעילות גופנית אחראית לעד 8% מהיקף המחלות הלא-מדבקות והתמותה ברחבי העולם.

 

ברקע למחקר מסבירים כי חוסר פעילות גופנית הינה גורם סיכון לתמותה מוקדמת ומספר מחלות לא-מדבקות. מטרת המחקר הנוכחי הייתה להעריך את הנטל העולמי של חוסר פעילות גופנית ולבחון הבדלים לפי רמת הכנסה של המדינה והאזור.

 

החוקרים חישבו את הסיכון המיוחס לאוכלוסיה ב-168 מדינות במטרה לקבוע כמה מקרי תחלואה ניתן למנוע במידה ומתגברים על אורח חיים יושבני. החוקרים חישבו את השיעור המיוחס לאוכלוסיה לתמותה מכל-סיבה, תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ומחלות לא-מדבקות, כולל מחלת לב כלילית, אירוע מוחי, יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, דמנציה, דיכאון וממאירויות של השלפוחית, שד, מעי גס, רירית רחם, וושט, קיבה וכליות.

 

חוסר פעילות גופנית, המוגדרת כפעילות בעצימות מתונה בהיקף של פחות מ-150 דקות או פעילות בעצימות גבוהה בהיקף של 75 דקות בשבוע, הובילה ל-7.2% ממקרי התמותה מכל-סיבה ו-7.6% ממקרי התמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

 

שיעור המחלות הלא-מדבקות שיוחסו לחוסר פעילות גופנית נע בין 1.6% ליתר לחץ דם ועד 8.1% לדמנציה. החוקרים זיהו עליה בגרדיאנט לפי רמת ההכנסה, כאשר השיעור המיוחס לאוכלוסיה היה גבוה יותר מכפליים במדינות בעלות הכנסה גבוהה, בהשוואה למדינות בעלות הכנסה נמוכה. עם זאת, 69% מכלל מקרי התמותה ו-74% ממקרי התמותה עקב מחלות לב וכלי דם שנקשרו עם חוסר פעילות גופנית תוארו במדינות בעלות הכנסה בינונית, לאור גודל האוכלוסייה שלהן.

 

עוד תועדו הבדלים אזוריים, כאשר השיעור המיוחס לאוכלוסיה היה הגבוה ביותר באמריקה הלטינית ומדינות מערביות ומדינות אסיאתיות לאורך האוקיינוס השקט בעלות הכנסה גבוהה, והיה הנמוך ביותר במזרח/דרום-מזרח אסיה ואוקיאניה.

 

ממצאי המחקר מעידים על הנטל המשמעותי של חוסר פעילות גופנית ברחבי העולם. הנטל היחסי היה גבוה יותר במדינות בעלות הכנסה גבוהה; עם זאת, הנטל האבסולוטי של חוסר פעילות גופנית תואר במדינות בעלות הכנסה בינונית, לאור גודל האוכלוסיות במדינות אלו.

 

British Journal of Sports Medicine Published Online First: 29 March 2021

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<