חדשות

הטיפול בדקסמטזון עשוי לסייע בפעוטות הסובלים מברונכיוליטיס הנמצאים בסיכון לאסתמה (Pediatrics)

24/09/2013

מאת מערכת אי-מד

טיפול בדקסמטזון (dexamethasone ) דרך הפה, במשך חמישה ימים, מקצר את משך השהות בבית החולים בפעוטות עם ברונכיוליטיס  ואקזמה או עם היסטוריה של אסתמה בקרוב משפחה מדרגה ראשונה בהשוואה לפלצבו, כך לפי מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר ב- Pediatrics.

מטרת המחקר היתה לקבוע האם הטיפול בדקסמטאזון , כתוספת לסאלבוטמול (salbutamol ) הביא לקיצור הזמן עד למוכנות לשחרור במטופלים עם ברונכיליטיס ואסתמה אפשרית. לדברי החוקרים, הטיפול בסטרואידים ידוע כמוריד את שיעור האשפוזים ואת משך השהות בחירום של ילדים עם אסתמה. אמנם לא נראתה השפעה דומה בברונכיוליטיס, אך זיהוי של מטופלים אסתמטיים או פרה אסתמטיים וטיפול ממוקד בהם באמצעות סטרואידים בשלב מוקדם עשוי להביא לשיפור מצב הסימפטומים אצלם ולזירוז ההחלמה. כמטפלים, השאיפה היא להביא לשהות קצרה יותר בבית החולים ואף הורדת הצורך לביקורים חוזרים או אשפוזים בהמשך בטיפול בברונכיוליטיס. החוקרים השוו את היעילות והבטיחות של דקסמטזון במינון של 1 מ"ג לק"ג ביום הראשון , ולאחר מכן במינון של 0.6 מ"ג לק"ג במשך ארבעה ימים, לטיפול בפלצבו, במקרה של ברונכוליטיס חריפה במטופלים שזוהו עם סיכון לאסתמה, בשל אקזמה או בשל היסטוריה של אסתמה אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה. כלל המטופלים קיבלו סלבוטמול בשאיפה. הזמן עד למוכנות הפעוט לשחרור, היה יעד המחקר העיקרי והמדד ליעילות.

החוקרים כללו במחקרם 200 פעוטות שהיו בריאים לפני שאובחנו עם ברונכוליטיס. גילם הממוצע היה 3.5; חמישה מבין אלו שקיבלו פלצבו נזדקקו לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ במהלך הטיפול במרפאה. בקרב מאה המטופלים שקיבלו דקסמטאזון, הזמן הממוצע  עד למוכנות לשחרור היה 18.6 שעות (95% CI  , 14.9-23.1); בקרב 90 המטופלים שקיבלו פלצבו, הזמן הממוצע היה 27.1 שעות (95% CI  21.8-33.8). היחס, של 0.69 בין משך הטיפולים (95%  CI 0.51-0.93) הדגים קיצור ממוצע של 31% במשך הזמן עד למוכנות לשחרור לטובת הטיפול בדקסמטזון (P = .015). מבין המטופלים, 22 מקבוצת הטיפול בדקסמהטזון ו-19 מקבוצת הביקורת שקיבלה פלצבו נדרשו לחזור למרפאה בבית החולים לתקופה קצרה במהלך השבוע שלאחר השחרור (P = .9). במהלך השבוע בו היו במעקב, לא נרשמו תופעות לוואי והמטופלים לא נזקקו לאשפוז במחלקות בית החולים.

החוקרים מסכמים כי הטיפול המשולב בדקסמטזון ובסלבוטמול קיצר את הזמן עד למוכנות לשחרור מהמרפאה במהלך התקף של ברונכיוליטיס במטופלים הסובלים מאקזמה או עם היסטוריה של אסתמה אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה. אופי הביקורים במרפאה בשבוע שלאחר הטיפול היה דומה בשתי הקבוצות, הטיפול והפלצבו.

לתקציר המחקר

Pediatrics 2013

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<