Neonatology other

חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein מלווה בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת (NEJM)

Vaccination חיסון
במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש בו הגיוס למחקר בשלב מוקדם בשל סוגיות הנוגעות לבטיחות ההתערבות, כאשר חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein אמנם הפחית סיכון לסיבוכים משנית למחלה בדרכי נשימה תחתונות על-רקע RSV, אך לווה בעליה בסיכון ללידה מוקדמת. ד”ר ברנרד ברזילי, עורך מדור ניאונטולוגיה, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חיסון כנגד RSV במהלך היריון עשוי להגן על היילודים מפני מחלה נשימתית משנית לזיהום הנגיפי. לאור הצורך בנתוני בטיחות ויעילות אודות חיסון אפשרי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein הם השלימו מחקר בשלב 3 שכלל נשים הרות בגילאי 18-49 שנים.

הנשים חולקו באקראי ביחס 2:1 לקבלת החיסון או פלסבו בין שבוע 24 ועד שבוע 34 להיריון.

התוצאים העיקריים כלל כל מחלה בדרכי נשימה תחתונות על-רקע הנגיף או תחלואה נשימתית חמורה משנית ל-RSV בתינוקות מהלידה ועד גיל שישה חודשים; כמו גם בטיחות ההתערבות בתינוקות מהלידה ועד גיל שנה. לאחר זיהוי סיכון מוגבר ללידה מוקדמת בקבוצת החיסון לעומת קבוצת הפלסבו, הגיוס הופסק מוקדם והחוקרים השלימו ניתוח של נתוני הבטיחות.

ניתוח הנתונים כלל 5,328 נשים הרות ו-5,233 תינוקות; יעד הגיוס של כ-10,000 נשים הרות והתינוקות שלהן לא הושג לאור הפסקה מוקדמת של הגיוס למחקר.

החוקרים עקבו אחר 3,426 תינוקות בקבוצת ההתערבות ו-1,711 תינוקות בקבוצת הפלסבו מהלידה ועד גיל שישה חודשים; 16 תינוקות ו-24 תינוקות, בהתאמה, אובחנו עם מחלה בדרכי נשימה תחתונות משנית ל-RSV (יעילות חיסון של 65.5%, רווח בר-סמך 95% של 37.5-82.0) ו-8 תינוקות ו-14 תינוקות, בהתאמה, אובחנו עם מחלה נשימתית חמורה משנית לנגיף (יעילות חיסון של 69%, רווח בר-סמך 95% של 33.0-87.6%).

שיעורי לידה מוקדמת עמדו על 6.8% בקבוצת החיסון (237 מבין 3,494 יילודים), בהשוואה ל-4.9% בקבוצת הפלסבו (86 מבין 1,739 יילודים) (סיכון יחסי של 1.37, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.74); שיעורי תמותת יילודים עמדו על 0.4% (13 מבין 3,494 יילודים) ו-0.2% (3 מבין 1,739 יילודים), בהתאמה (סיכון יחסי של 2.16, p=0.23), כאשר ההבדל מיוחס לשיעור גדול יותר של לידות מוקדמות בקבוצת החיסון.

לא תועדו סוגיות בטיחות אחרות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בעוד שהחיסון האימהי כנגד RSV הפחית את הסיכון לתחלואה בדרכי נשימה תחתונות ביילודים לעומת פלסבו, לאור העלייה בסיכון ללידה מוקדמת בקבוצת הנשים שקיבלו את החיסון הוחלט על סיום מוקדם של המחקר.

 

N Engl J Med, March 13, 2024

 

הערות עורך:

מחקר זה מצא שלמרות שהחיסון האימהי מנע תחלואה אצל התינוקות, הרי שתופעת הלוואי של לידה מוקדמת על כל המשמעויות הנובעות מכך אינה מצדיקה את המשך מתן החיסון לנשים בהריון.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Perinatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי משטר הכולל מתן 13 מנות של ויטמין K לווה בשיפור משמעותי של פרופיל תפקודי קרישה בתינוקות, בהשוואה למשטר טיפול הכולל מתן שלוש מנות פומיות של ויטמין K. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

 • חשיבות תמיכה תזונתית במקרים של פגות בינונית-עד-מאוחרת (NEJM)

  חשיבות תמיכה תזונתית במקרים של פגות בינונית-עד-מאוחרת (NEJM)

  במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התערבות לתמיכה תזונתית בפגים שנולדו לאחר 32 שבועות היריון לפני שבוע 36 להיריון ועד הזנה מלאה עם חלב אם הינה התערבות אפשרית, ללא השפעה על מרווח הזמן עד הזנה אנטרלית מלאה או על הרכב הגוף בגיל מתוקן של ארבעה חודשים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

 • ההשפעות של מאפיינים שונים על התוצאות ארוכת הטווח של טיפול בהידרוקורטיזון זמן קצר לאחר הלידה בפגים מונשמים (JAMA)

  ההשפעות של מאפיינים שונים על התוצאות ארוכת הטווח של טיפול בהידרוקורטיזון זמן קצר לאחר הלידה בפגים מונשמים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים מהולנד ובלגיה על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים שנולדו לפני שבוע 27 להיריון, טיפול סיסטמי בהידרוקורטיזון עשוי להביא לשיפור סיכויי ההישרדות או ליקוי נוירו-התפתחותי. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

 • יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים עם בקע מפשעתי, השלמת תיקון בקרע לאחר השחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים הובילה לשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים, בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו לפני השחרור מבית החולים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

 • בדיקות סקר לעליה מאוחרת ברמות TSH והיפותירואידיזם מולד לא-טיפוסי בפגים עם משקל לידה נמוך מאוד (J Pediatr)

  בדיקות סקר לעליה מאוחרת ברמות TSH והיפותירואידיזם מולד לא-טיפוסי בפגים עם משקל לידה נמוך מאוד (J Pediatr)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה שכיחות גבוהה של הפרעה בתפקודי התריס בפגים. ד"ר ברנרד ברזילי, עורך נאונטולוגיה, משתף את המחקר ומוסיף מהערותיו.

 • טיפול ב-Nirsevimab יעיל מאוד במניעת אשפוזים של תינוקות עקב RSV (מתוך MMWR)

  טיפול ב-Nirsevimab יעיל מאוד במניעת אשפוזים של תינוקות עקב RSV (מתוך MMWR)

  מנתונים חדשים שפורסמו ב-Morbidity and Mortality Weekly Report עולה כי הנוגדן החד-שבטי Nirsevimab הדגים יעילות של 90% במניעת אשפוז עקב זיהום בנגיף RSV (או Respiratory Syncytial Virus) בתינוקות. ממצאי המחקר תומכים בהמלצות הנוכחיות של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן התומכות במתן Nirsevimab ביילודים ותינוקות. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי RSV הינו הגורם המוביל לאשפוז תינוקות בארצות […]

 • הבדלים בהצגת מסר אופטימי לעומת פסימי להורים לפגים (JAMA Network)

  הבדלים בהצגת מסר אופטימי לעומת פסימי להורים לפגים (JAMA Network)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בעת מסירת מידע פרוגנוסטי להורים לפגים אודות סיכון לסיבוכים, הורים לפגים שנולדו בשלב מוקדם מאוד עשויים להעדיף הצגת המסרים באופן אופטימי ולא פסימי. ד”ר ברנרד ברזילי, עורך מדור ניאונטולוגיה, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו

 • גורמים המנבאים לידת חי לאחר טיפול היסטרוסקופי בהידבקויות תוך-רחמיות (Fertil Steril)

  גורמים המנבאים לידת חי לאחר טיפול היסטרוסקופי בהידבקויות תוך-רחמיות (Fertil Steril)

  בנשים לאחר טיפול היסטרוסקופי בהידבקויות תוך-רחמיות (תסמונת Asherman Syndrome) שלושה גורמים עשויים לנבא את הסיכוי ללידת חי, כולל שיפור בדימום וסתי, עובי רירית רחם לאחר-ניתוח ועדות להידבקויות חוזרות בדרגה מינימאלית בבדיקת היסטרוסקופיה חוזרת, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Fertility & Sterility. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון גורמים בלתי-תלויים העשויים להשפיע על סיכויי לידת […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה