גישות לזיהוי נשים בסיכון גבוה לסרטן שד מתקדם (JAMA Intern Med)

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי יש לשלב התראה אודות צפיפות השד בבדיקות סקר לסרטן שד עם הסיכון לסרטן שד, כך שניתן יהיה לזהות את השים בסיכון הגבוה ביותר לממאירות מתקדמת ולהשלים הערכה נוספת כנדרש.

מטרת המחקר הייתה לזהות נשים בסיכון גבוה לסרטן שד מתקדם, על-מנת שניתן יהיה להשלים דיונים עם נשים אלו בנוגע לבדיקות הדמיה נוספות. מחקר העוקבה הפרוספקטיבי כלל 638,856 נשים בגילאי 40-74 שנים, אשר השלימו למעלה מ-1.6 מיליון בדיקות ממוגרפיה במרכזי BCSC (Breast Cancer Surveillance Consortium) בין תחילת ינואר 2005 ועד סוף דצמבר 2014. החוקרים אספו את נתוני BI-RADS (Breast Imaging Reporting and Data System) והערכת הסיכון לסרטן שד בתוך חמש שנים על-פי BCSC.

התוצאים העיקריים היו אבחנה של ממאירות שד מתקדמת (שלב IIB ומעלה) בתוך 12 חודשים מבדיקות סקר ממוגרפיה; שיעור גבוה של ממאירויות מתקדמות (0.61 מקרים ל-1,000 בדיקות ממוגרפיה ומעלה) הוגדר כאחוזון 25 עליון של שיעורי סרטן מתקדמים.

נשים עם צפיפות שד גבוהה היוו 47% מהנשים שהשלימו בדיקות סקר ו-60% מאלו עם ממאירויות מתקדמות. שעור נמוך של ממאירויות מתקדמות (פחות מ-0.61 מקרים ל-1,000 בדיקות ממוגרפיה) תועד ב-34.5% מהנשים שנסקרו עם שדיים בצפיפות גבוהה. שיעור גבוה של ממאירויות מתקדמות תועד בנשים עם שדיים בצפיפות הטרוגנית וסיכון לחמש שנים של 2.5% ומעלה (6.0% מהנשים שנסקרו) ואלו עם שדיים בצפיפות קיצונית וסיכון בתוך חמש שנים של 1.0% ומעלה (6.5% מהנשים שנסקרו).

גישה שהתבססה על צפיפות השדיים והשלמת דיונים אודות בדיקות הדמיה נוספות זוהתה כטובה יותר לצמצום דיונים מיותרים אודות הסיכון לממאירות מתקדמת (1,097 לעומת 1,866 דיונים). בנשים עם שדיים בצפיפות הטרוגנית וסיכון בתוך חמש שנים של פחות מ-1.67% (21.7% מהנשים שנסקרו) תועדו שיעורים גבוהים של המלצה למעקב שגוי-חיובי במרווח קצר, ללא השלמת בדיקות הדמיה נוספות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הערכת צפיפות השד לפיBI-RADS עם הערכת הסיכון לפי BCSC עשויה לשמש גישה יעילה יותר להשלמת הערכת נשים בסיכון גבוה לממאירות מתקדמת, בהשוואה להשלמת הערכה נרחבת בכל הנשים עם צפיפות שדיים גבוהה.

JAMA Intern Med. Published online July 1, 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים