משפחה

היסטוריה משפחתית של מלנומה עשויה להביא לעליה בסיכון לסרטן העור (J Am Acad Dermatol)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם היסטוריה משפחתית של מלנומה קיים סיכון מוגבר משמעותית להתפתחות מלנומה וממאירויות עוריות אחרות, בפרט באזור הגו והגפיים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים מצאו צבר משפחתי של מקרי מלנומה וממאירויות קרטינוציטיות. כעת הם ביקשו לקבוע את הסיכון לממאירויות אלו באלו עם היסטוריה משפחתית של מלנומה, תוך תקנון לגורמי סיכון סביבתיים ופיגמנטריים.

החוקרים השלימו מעקב פרוספקטיבי אחר 216,115 משתתפים ממחקר Nurses Health Study, Nurses Health Study 2 ו-Health Professionals Follow-up Study לאורך למעלה מעשרים שנים. ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגורמי סיכון ידועים לסרטן העור שימש להערכת הקשר בין היסטוריה משפחתית של מלנומה ובין מלנומה וממאירויות קרטינוציטיות.

החוקרים מדווחים כי בהשוואה לאלו ללא היסטוריה משפחתית של מלנומה, בקרב נבדקים עם היסטוריה משפחתית של מלנומה נרשמה עליה של 74% בסיכון למלנומה, עליה של 22% בסיכון לקרצינומה של תאי קשקש ועליה של 27% בסיכון לקרצינומה של תאים בזאליים. היסטוריה משפחתית של מלנומה לוותה בעליה בסיכון להתפתחות מלנומה באזור הגו בשני המינים, מלנומה בגפיים בנשים וקרצינומה של תאי קשקש בנשים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנבדקים עם סיפור משפחתי של מלנומה קיים סיכון מוגבר למלנומה וקרצינומה קרטינוציטית.

J Am Acad Dermatol 2019; 81(2):489-499.

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים