משפחה

מתן טיפול כימותרפי במינון מלא בשלב מוקדם עשוי לשפר הישרדות נשים עם סרטן שד (J Natl Compr Canc Netw)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the National Comprehensive Cancer Network מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ההישרדות של נשים עם סרטן שד טובה יותר משמעותית בעקבות מתן טיפול כימותרפי אדג’וונטי במינון מלא, בפרט בשלושת המחזורים הראשונים לטיפול, בהשוואה למתן טיפול במינונים מופחתים.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את ההשפעה של המינון המצטבר הכולל של טיפול כימותרפי ושל הפחתה מוקדמת לעומת הפחתה מאוחרת של מינון הטיפול, על הישרדות נשים עם סרטן שד.

מדגם המחקר כלל נשים עם סרטן שד בשלב I-III, שלילי ל-HER2, אשר קיבלו טיפול כימותרפי אדג’וונטי במשלב FEC-D (5-Fluorouracil/Epirubicin/Cyclophosphamide ולאחר מכן Docetaxel) בין השנים 2007 עד 2014 באלברטה, קנדה וחישבו את מינון הטיפול הכימותרפי הכולל בששת המחזורים הראשונים ככזה שהיה קטן מ-85% או 85% ומעלה. מינון מצטבר ממוצע חושב גם כן לטיפול מוקדם (מחזורים 1-3) ומאוחר (מחזורים 4-6).

מדגם המחקר כלל 1,302 נשים, כאשר ב-16% מהן הופחת מינון הטיפול הכימותרפי אל מתחת ל-85% (202 נשים) והיתר קיבלו טיפול במינון מצטבר של 85% ומעלה (1,100 נשים).

בקרב נשים שקיבלו מינון טיפול מצטבר של 85% ומעלה, בהשוואה לאלו בהן המינון המצטבר היה קטן מ-85%, תועדו שיעורים גבוהים יותר של הישרדות ללא-מחלה (p=0.025) והישרדות כוללת (p<0.001) לאחר חמש שנים וההבדלים נותרו מובהקים סטטיסטית בניתוח חד-משתני ורב-משתני.

מהערכת הנתונים לפני הפחתת מינון מאוחרת ומוקדמת עלתה מגמה לפיה שיעורי ההישרדות ללא-מחלה (יחס סיכון מתוקן של 1.46, p=0.073) ושיעורי ההישרדות הכוללת (יחס סיכון מתוקן של 1.77, p=.011) היו נמוכים משמעותית בעקבות הפחתת מינון מוקדמת.

החוקרים מציינים כי עיכוב של פחות מ-14 ימים או של 14 ימים ומעלה במתן הטיפול וכן שימוש ב-Granulocyte Colony Stimulating Factor לא השפיעו על התוצאות.

לסיכום, מתן טיפול כימותרפי במינון מצטבר של פחות מ-85% מהמינון המלא של FEC-D כחלק מהטיפול האדגוו’נטי בנשים עם סרטן שד עשוי להשפיע על הישרדות הנשים. הפחתה מאוחרת של מנת הטיפול לא השפיעה על שיעורי ההישרדות, אך הפחתה מוקדמת לוותה בשיעורים נמוכים יותר של הישרדות ללא-מחלה והישרדות כוללת.

J Natl Compr Canc Netw. 2019;17:957967

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים