משפחה

תאומים ושלישיות המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ ביילודים מצויים בסיכון מוגבר לטעויות רפואיות (JAMA Pediatr)

פג

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics עולה סיכון מוגבר לטעויות רפואיות בהזמנת תרופות או טיפולים בתינוקות המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ כאשר מדובר ביילודים שהם חלק מתאומים או שלישיות, בהשוואה לסיכון הקיים במקרים של תינוק יחיד.

להערכת הטעויות בטיפול רפואי, החוקרים התמקדו בשכיחות הזמנת בקשות לתרופות, טיפולים או בדיקות במערכת רשומות רפואיות אשר הוסרו בתוך עשר דקות והוחלפו בבקשה זהה למטופל אחר ביחידות טיפול נמרץ ביילודים. צעד זה העיד כי הרופאים שמו לב לטעות ושבו לרשומה רפואית בכדי לתקן אותה.

לצורך המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 10,819 יילודים שטופלו בשש יחידות טיפול נמרץ ביילודים בעיר ניו-יורק, בין השנים 2012-2015. מרבית התינוקות הללו (85.5%) לא היו חלק מתאומים או שלישיה.

מהנתונים עולה כי שיעור האירועים בהם הרופאים הזינו בקשה אשר תוך זמן קצר הוסרה והוחלפה בבקשה דומה עבור מטופל אחר עמד על 66 אירועים לכל 100,000 הזמנות במקרה של טיפול ביילודים שהם חלק מתאומים או שלישיה, זאת בהשוואה ל-41.7 אירועים לכל 100,000 הזמנות במקרה של טיפול ביילודים שנולדו לאחר הריון יחיד.

שיעור הטעויות הרפואיות שכלל החלפת ההוראה הרפואית מתינוק אחד לאחר, שאינו אח/ות של התינוק, היה די דומה לשיעור הטעויות שתועד לאחר לידת תינוק יחיד. מכאן עולה כי מרבית העליה בסיכון לטעויות בהזמנת טיפולים או בדיקות רפואיות נבע מכך שהתינוקות היו חלק מתאומים או שלישיה.

הסיכון גם עלה עם עליה במספר האחאים ביחידות טיפול נמרץ יילודים. הזמנות שגויות עבור מטופל תועדו באחד מכל שבעה זוגות תואמים ובאחד מכל שלוש לידות של שלישיות או מספר אחאים גדול יותר.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי במקרים בהם תאומים או שלישיות מאושפזים ביחידות טיפול נמרץ ביילודים, תינוקות אלו נמצאים בסיכון גבוה יותר לטעויות רפואיות, בהשוואה לתינוקות שנולדו לאחר הריון יחיד.

JAMA Pediatr 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים