משפחה

בדיקות דם עשויות להביא לשיפור בדיקות סקר לסרטן ריאות (מתוך כנס ה-WCLC)

תוספת בדיקות דם עשויה לסייע בשיפור בדיקות סקר לסרטן ריאות בשלב מוקדם ומנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-WCLC (World Conference on Lung Cancer) עולה כי שילוב בדיקות דם עם בדיקות הדמיה עשוי להביא לשיפור אבחנה מוקדמת של סרטן ריאות.

מחקר Early Detection of Cancer of the Lung Scotland (ECLS) כלל למעלה מ-12,000 משתתפים אסימפטומטים, אשר חולקו באקראי לקבוצת התערבות, בה הושלמה בדיקת דם ולאחריה צילום חזה ו-CT של החזה במידה והתוצאה הייתה חיובית, או לקבוצת ביקורת בה ניתן טיפול סטנדרטי.

התוצא העיקרי היה ההבדל לאחר 24 חודשים במספר החולים עם סרטן ריאות בשלב 3 או 4.

במהלך השנתיים  בהן נערך המחקר זוהו 127 חולים עם סרטן ריאות (56 בקבוצת ההתערבות, 71 בקבוצת הביקורת). כ-10% מהנבדקים בקבוצת ההתערבות נמצאו חיוביים בבדיקת EarlyCDT-Lung Test ו-3.4% מהם אובחנו עם סרטן ריאות.

שיעור נמוך יותר של נבדקים בקבוצת ההתערבות אובחנו עם סרטן ריאות בשלב מתקדם (שלב 3 ו-4), בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת (33 חולים [58.9%] לעומת 52 חולים [73.2%]).

לאחר שנתיים, שיעור המקרים של ממאירות מאוחרת היה קטן ב-36% בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת.

מספר החולים עם סרטן ריאות בשלב מוקדם (שלב 1 ו-2) בעת האבחנה היה גבוה יותר בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (23 חולים לעומת 19 חולים).

בדיקת EarlyCDT-Lung הייתה חיובית ב-12 מבין 23 חולים עם ממאירות מוקדמת (רגישות של 52.2%) וב-6 מבין 33 חולים עם ממאירות בשלב מתקדם (רגישות של 18.2%). 

החוקרים זיהו מגמה לא-מובהקת סטטיסטית של פחות מקרי תמותה בקבוצת ההתערבות, אך המחקר לא היה בעל עוצמה מספקת לקבוע הבדלים בתמותה בין שתי הקבוצות.

אחד הממצאים החשובים של המחקר הוא כי בדיקת הדם אינה מספיקה לבדה ויש לשלבה עם בדיקות הדמיה מאחר ולהדמיה רגישות די גבוהה ויש לשלב את שתי הגישות יחדיו.

במהלך הכנס הוצגה גישה נוספת המבוססת על בדיקת microRNA בדם, בשילוב עם בדיקת CT במינון נמוך, אשר נבחנה במחקר bioMILD מאיטליה בקרב מעשנים בהווה או בעבר, בגילאי 50-75 שנים. כאשר שתי הבדיקות היו חיוביות, שיעורי סרטן ריאות עמדו על 20.1% ואילו בנוכחות שתי בדיקות שליליות השיעור עמד על 0.6%. מעניין לציין כי שיעורי סרטן ריאות בתוך 3 שנים עמדו על 19.1% כאשר שתי הבדיקות היו חיוביות, אך בנוכחות תוצאה שלילית בשתי הבדיקות שיעור הממאירויות עמד על 0.1% בלבד.

מתוך כנס ה-WCLC

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים