משפחה

תוספת חלבון עשויה להביא לעליה קלה בכוח ובשריר עם אימוני תנגודת (Br J Sports Med)

מנתונים חדשים עולה כי תוספת חלבון ממזון או תוספים מובילה לעליה בכוח ובשריר, אך לא בהיקף לו קיוו רבים, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת British Journal of Sports Medicine.

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו בנושא תוספי חלבונים ואימוני תנגודת, תוך הערכת השיפור בשריר ובכוח בקרב גברים ונשים. הם אספו נתונים מ-49 מחקרים אקראיים ומבוקרים ב-17 מדינות ולמעלה מ-1,800 משתתפים. כל המחקרים ארכו לפחות שישה שבועות, כללו אימוני תנגודת בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע וקבוצה אחת של משתתפים קיבלה תוספי חלבונים, ללא תוספת מרכיבים אחרים לבניית שריר. עשרה מהמחקרים כללו משתתפים שהשלימו אימוני תנגודת ו-14 מחקרים כללו רק נשים.

החוקרים מצאו כי תוספי חלבונים הובילו לעליה בשריר, אך לא בהיקף גדול. בנוסף, תוספי חלבונים היו יעילים יותר באלו שכבר הרימו משקולות והיו פחות יעילים במשתתפים מעל גיל 60 שנים.

הממצאים לא הצביעו על הבדלים בין הסוגים השונים של תוספי חלבונים או בין תוצאות חלבונים שמקורם בתזונה או בתוספים.

כאשר הם בחנו את הקשר בין כמות תוספת השריר ובין הסך הכולל של צריכת חלבונים בתזונה, החוקרים מצאו כי העליה בשריר התייצבה סביב 1.6 גרם חלבון לקילוגרם משקל גוף בכל יום. מדובר בכמות גדולה כפליים מהכמות היומית המומלצת במרבית ההנחיות התזונתיות.

החוקרים מסבירים כי אימון בחדר כושר מהווה את המקור הטוב ביותר לתועלת לשריר. מחקרים בימים אלו בוחנים את ההשפעה של חומצות אמינו מרכזיות בחלבונים על הליכי בניית שריר, בפרט Leucine, ובעיקר במבוגרים מעל גיל 60 שנים בהם ייתכנו אובדן שריר ועצם (סרקופניה).

Br J Sports Med 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים