משפחה

שחרור מוקדם לאחר צנתור כלילי בטוח בחולים עם STEMI בסיכון נמוך (J Am Coll Cardiol)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי בקרב חולים בסיכון-נמוך לאחר התערבות כלילית מילעורית ראשונית בשל STEMI (ST-elevated Myocardial Infarction), גישת שחרור מוקדם הייתה בטוחה ומוצלחת.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הבטיחות והישימות של גישה חדשה של מסלול שחרור מוקדם מבית החולים של חולים עם STEMI בסיכון נמוך.

בתקופה שבין מרץ 2020 ועד יוני 2021, 600 חולים שהוגדרו ככאלו בסיכון נמוך לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים מוקדמים נבחרו למסלול המהיר ושוחררו בהצלחה בתוך פחות מ-48 שעות. אחות שיקום לב יצרה קשר עם החולים 48 שעות לאחר השחרור מבית החולים וכן הושלמו ביקורי מעקב וירטואליים לאחר 2, 6 ו-8 שבועות ולאחר 3 חודשים.

חציון משך השהות באשפוז עמד על 24.6 שעות, זאת בהשוואה לחציון משך שהות באשפוז של 65.9 שעות טרם ההתערבות.

לאחר השחרור מבית החולים, האחות הצליחה ליצור קשר עם כל האחיות ולא תועדו חולים שאבדו למעקב. במהלך חציון מעקב של 271 ימים, תועדו שני מקרי תמותה (0.33%), אשר נבעו ממחלת קורונה (למעלה מ-30 ימים לאחר השחרור מבית החולים) ולא תוארו מקרי תמותה עקב מחלות לב וכלי דם. שיעור הסיבוכים הקרדיווסקולאריים המג’וריים עמד על 1.2%.

ממצאים אלו טובים יותר מאלו שתוארו במדגם היסטוריה של 700 חולים שענו על הקריטריונים להכללה במסלול המהיר אשר נותרו באשפוז לאורך למעלה מ-48 שעות, בהם תועדו שיערי תמותה של 0.7% ושיעור סיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים של 1.9%.

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים נבחרים בסיכון נמוך עם אבחנה של STEMI, שחרור מוקדם מבית החולים לאחר התערבות כלילית מילעורית הינה גישה בטוחה ומוצלחת.

J Am Coll Cardiol. 2021 Dec, 78 (25) 25502560

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים