משפחה

עדויות עולם אמיתי תומכות בעדיפות Edoxaban (ליקסיאנה) על-פני נוגדי-קרישה פומיים אחרים בחולים עם פרפור פרוזדורים (Int J Cardiol)


במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר עולם-אמיתי חדש, מהן עולה כי טיפול ב-Edoxaban (ליקסיאנה) הדגים בטיחות ויעילות גבוהים יותר בהשוואה לנוגדי-קרישה פומיים אחרים בחולים עם פרפור פרוזדורים מגרמניה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את נתוני עולם-אמיתי אודות היעילות והבטיחות של Edoxaban לעומת נוגדי-קרישה פומיים אחרים, כולל Apixaban (אליקוויס), Dabigatran (פרדקסה), Rivaroxaban (קסרלטו) ואנטגוניסטים לוויטמין K, בחולים עם פרפור פרוזדורים בגרמניה.

החוקרים התבססו על מאגר נתונים מייצג של 3.5 מיליון מבוטחים המתגוררים בגרמניה והשלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי להערכת שיעורי אירוע מוחי איסכמי או תסחיף סיסטמי ואירועי דמם מג’ורי בחולים עם פרפור פרוזדורים שהחלו טיפול נוגד-קרישה בין ינואר 2014 ועד יוני 2017. ניתוח סטטיסטי שימש להשוואת הסיכון לכל תוצא עם Edoxaban לעומת נוגדי-קרישה פומיים אחרים.

מדגם המחקר כלל 21,038 חולים שטופלו בנוגדי-קרישה פומיים, מהם 1,236 מטופלים ב- Edoxaban, 6,053 מטופלים ב-Apixaban, 1,306 מטופלים ב-Dabigatran, 7,013 מטופלים ב-Rivaroxaban ו-5,430 מטופלים באנטגוניסטים לוויטמין K.

מניתוח הנתונים עולה כי הסיכון המתוקן המשולב לאירוע מוחי איסכמי או תסחיף סיסטמי היה נמוך יותר בהשוואת Edoxaban לעומת כל אחד מנוגדי הקרישה הפומיים האחרים: הסיכון לאירוע מוחי איסכמי או תסחיף סיסטמי עם Edoxaban היה נמוך ב-17% בהשוואה ל-Apixaban, נמוך ב-40% בהשוואה ל-Dabigatran, נמוך ב-38% בהשוואה ל-Rivaroxaban ונמוך ב-53% בהשוואה לאנטגוניסטים לוויטמין K.

מהנתונים עולה כי לא היה הבדל בסיכון לאירועי דמם מג’ורי עם Edoxaban לעומת Apixaban או עם Edoxaban לעומת Dabigatran. הסיכון לאירועי דמם מג’ורי היה נמוך יותר, באופן מובהק סטטיסטית, עם Edoxaban לעומת Rivaroxaban או אנטגוניסטים לוויטמין K.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם פרפור פרוזדורים, טיפול ב- Edoxaban לווה בסיכון נמוך יותר לאירוע מוחי איסכמי או תסחיף סיסטמי, בהשוואה לכל אחד מנוגדי-קרישה פומיים אחרים או אנטגוניסטים לוויטמין K. באשר לבטיחות הטיפול, Edoxaban לווה בסיכון נמוך יותר לאירועי דמם בהשוואה ל-Rivaroxaban או אנטגוניסטים לוויטמין K ולא היה שונה מ-Apixaban או Dabigatran.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים