משפחה

שילוב מסוכן: חולים אי-ספיקת כליות עם פרפור פרוזדורים בסיכון מוגבר לסיבוכים (PLoS One)

הן פרפור פרוזדורים והן מחלת כליות כרונית מלווים בסיכון מוגבר לאירועי דמם, אירועים מוחיים איסכמיים ותמותה. מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת PLoS One עולה כי קיימת אינטראקציה חיובית בין פרפור פרוזדורים ומחלת כליות כרונית בסיכון לאירוע מוחי איסכמי, אך לא תועדה אינטראקציה דומה בסיכון לאירועי דמם או תמותה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחלת כליות כרונית ופרפור פרוזדורים הם שני גורמי סיכון לדימומים, אירועים מוחיים ותמותה. המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לבחון את האינטראקציה בין מחלת כליות כרונית ופרפור פרוזדורים עם התוצאות.

מדגם המחקר כלל 12,394 חולים שהופנו למרכז רפואי באוטרכט בין ספטמבר 1996 ועד פברואר 2018. החוקרים בחנו את הסיכון לאירועי דמם, אירוע מוחי איסכמי או תמותה.

מהנתונים עולה כי מבין המשתתפים במחקר, 699 חולים אובחנו עם פרפור פרוזדורים, 2,752 חולים סבלו ממחלת כליות כרונית וב-325 חולים היה ידוע על הפרעת הקצב ומחלת הכליות.

בקרב חולים עם מחלת כליות כרונית וגם פרפור פרוזדורים תועד סיכון גבוה פי 3.0 (יחס סיכון של 3.0, רווח בר-סמך 95% של 2.0-4.4) לדימומים, סיכון גבוה פי 4 (יחס סיכון של 4.2, רווח בר-סמך 95% של 3.0-6.0) לאירוע מוחי איסכמי וסיכון גבוה כפליים (יחס סיכון של 2.2, רווח בר-סמך 95% של 1.9-2.6) לתמותה לאחר תקנון, בהשוואה לחולים ללא פרפור פרוזדורים ומחלת כליות כרונית.

החוקרים לא זיהו אינטראקציה בין פרפור פרוזדורים ומחלת כליות כרונית ובין הסיכון לאירועי דמם או תמותה. עם זאת, תוארה אינטראקציה משמעותית בין שתי המחלות ובין הסיכון לאירוע מוחי איסכמי (עליה יחסית בסיכון משנית לאינטראקציה של 1.88, רווח בר-סמך 95% של 0.31-3.46; שיעור מיוחס של 0.45, רווח בר-סמך 95% של 0.17-0.72).

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם אבחנה של פרפור פרוזדורים וגם מחלת כליות כרונית קיים סיכון גבוה במיוחד לאירועים מוחיים. למרות שכל אחת מההפרעות מלווה בסיכון מוגבר לאירועי דמם או תמותה, לא תועדה אינטראקציה בין שתי המחלות עם הסיכון לסיבוכים אלו.

PLoS One 2022, Apr 7

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים