משפחה

שכיחות גבוהה של התמכרות לאינטרנט, אלכוהול וסיגריות בקרב חולים עם פסוריאזיס (Eur J Dermatol)

התמכרות לעישון סיגריות, אלכוהול ושימוש באינטרנט נפוצה בחולים עם פסוריאזיס, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת European Journal of Dermatology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בקרב חולים עם פסוריאזיס שכיחות גבוהה של מספר הפרעות פסיכיאטריות, כולל דיכאון וחרדה. עם זאת, למרות שידוע כי התמכרות לאלכוהול וסיגריות נפוצה גם כן באוכלוסייה זו, אין נתונים רבים אודות התמכרויות אחרות.

החוקרים השלימו מחקר חתך להערכת שיעורי ההימצאות של שש ההתמכרויות הנפוצות בקרב 502 חולים (גיל ממוצע של 49.7 שנים; 43.4% נשים) עם פסוריאזיס מארבע מרפאות עור ו-32 מרפאות בגרמניה. כמו כן, הם ביקשו לקבוע את הגורמים הקליניים הקשורים עם התמכרויות אלו.

המשתתפים במחקר השלימו שאלונים הנוגעים לשש התמכרויות, כמו גם מידע אודות דיכאון, חרדה ומדד Dermatology Life Quality Index ו-PASI (Psoriasis Area and Severity Index).

מהנתונים עולה כי 30.3% מהמשתתפים עישנו כל יום, כאשר 8.6% דיווחו על התמכרות לאלכוהול ו-1.2% נהגו להמר. התמכרות לאינטרנט דווחה ב-3.8% מהחולים, כאשר ב-3.6% דווח על התמכרות למזון וב-6% תועדה התמכרות לסמים.

למעט צריכת אלכוהול, בחולים צעירים יותר תועד סיכון גבוה יותר לדפוסי התמכרות אלו.

החוקרים כותבים כי התמכרות מופיעה בשכיחות גבוהה בחולים עם פסוריאזיס. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הנושא וכן לשקול בדיקות סקר סטנדרטיות והפניות בשלב מוקדם במטרה לשפר את הטיפול הרפואי בחולים עם פסוריאזיס.

Eur J Dermatol 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים