תרופות לשיפור התפקוד המיני מעלות סיכון להפרעות ראיה (JAMA Ophthalmology)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר עוקבה חדש שפורסם ב-JAMA Ophthalmology הראה כי גברים שהשתמשו באופן קבוע בוויאגרה ובתרופות מרשם פופולריות אחרות להפרעות זיקפה סבלו בסבירות גבוהה יותר מהפרעות ראייה, כולל היפרדות רשתית ועיוורון. הסיכונים המתואמים לתופעות לוואי בעיניים היו קטנים במונחים אבסולוטיים – 15.5 מקרים לכל 10,000, עם זאת, בהתחשב בעובדה שבארה”ב יש מיליוני תרופות מסוג זה המופקות על בסיס חודשי, אפילו סיכון קטן עלול לגרום למספר ניכר של גברים לסבול, אמר החוקר הראשי בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. לדוגמה, מעכבי פוספודיאסטראז מסוג 5, או PDE5Is, הם מקבוצות התרופות הפופולריות ביותר. בשנת 2020, רופאים אמריקאים כתבו כ-20 מיליון מרשמים חודשיים שלהם.

החוקרים ניתחו את הרשומות של 213,033 גברים שרכשו באופן קבוע ויאגרה ו-PDE5I אחרים בין 2006 ל-2020. ביניהם, 1,146 מקרים אובחנו באחד משלושה אירועים עיניים שליליים: היפרדות רשתית סרוטית (SRD), נוירופתיה אופטית איסכמית (ION) וחסימת כלי דם ברשתית (RVO). הגיל הממוצע לגברים בשתי הקבוצות היה כמעט 65 שנים. משתמשים קבועים היו אלה עם מרשם PDE5I אחד לפחות כל שלושה חודשים.

לאחר התאמת המקרים ל-4,584 מקרי ביקורת דומים, למשתמשים קבועים בתרופות נגד אימפוטנציה היה יותר מכפול סיכון ל-SRD ו-ION בהשוואה ללא משתמשים. משתמשים קבועים היו גם בסיכון מוגבר ל-RVO.

בשנת 2005, ארגון Public Citizen עתר למנהל המזון והתרופות האמריקני כדי להתריע בפני משתמשים לגבי הסיכונים של עיוורון הנגרם על ידי סמים על ידי הוספת אזהרת קופסה שחורה לשלושת ה-PDE5Is הזמינים באותה עת: ויאגרה, סיאליס ולויטרה. למרות שעד אז קיבלו 50 דיווחים על גברים שאובחנו עם ION תוך כדי שימוש בתרופות להפרעות זיקפה, ה-FDA דחה את העתירה של העמותה. כיום, תוויות ה-FDA עבור PDE5Is אומרות כי יש להודיע ​​למשתמשים על הסימפטומים של ION.

לכתבה ב-Medscape


למאמר ב- JAMA Ophthalmology

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים