משפחה

שימוש בטבק ומריחואנה עשוי להשפיע על העלייה במשקל במהלך היריון (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACOG)

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Obstetrics and Gynecology עולה כי שימוש במריחואנה במהלך היריון או שימוש קודם בטבק מלווה בעליה גדולה יותר במשקל הגוף במהלך היריון.

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי ובחנו את הנתונים אודות נשים שילדו במרכז אחד בין ינואר 2019 ועד יוני 2021 להערכת מדד מסת הגוף ומשקל הגוף לפני היריון, עליה במשקל במהלך ההיריון ושימוש במריחואנה או טבק. על-פי המלצות משרד הבריאות ו-ACOG, העלייה במשקל במהלך ההיריון של 7,653 נשים סווגה כהולמת (28% מהנשים), לא-הולמת (19% מהנשים) או עודפת (52% מהנשים).

מהנתונים עולה כי בקרב נשים שדיווחו על שימוש קודם בטבק תועד סיכוי גבוה יותר לעליה עודפת במשקל הגוף במהלך ההיריון, בהשוואה לנשים לא-מעשנות או מעשנות פעילות (61% לעומת 51% לעומת 51%, p<0.001). כמו כן, בקרב מעשנות פעילות תועד סיכוי גבוה יותר לעליה לא-הולמת במשקל הגוף, בהשוואה לנשים לא-מעשנות או מעשנות לשעבר (24% לעומת 19% לעומת 15%, p<0.001).

בקרב משתמשות במריחואנה תועדה גם כן עליה עודפת במשקל הגוף במהלך ההיריון, בהשוואה לנשים שלא השתמשו במריחואנה (57% לעומת 52%, p=0.007). שימוש במריחואנה ניבא משמעותית עליה עודפת במשקל הגוף, גם לאחר תקנון לשימוש בטבק (p<0.035).

ממצאים אלו מעידים על החשיבות של ייעוץ מוקדם בנוגע לעליה המומלצת במשקל הגוף במהלך ההיריון, בעיקר בנשים המדווחות על שימוש בטבק או מריחואנה.

החוקרים מסבירים כי הם הופתעו במידה מסוימת מהעובדה ששימוש בטבק בעבר לווה בעליה עודפת במשקל הגוף במהלך ההיריון, מאחר וידוע כי שימוש בטבק לרוב מלווה בעליה לא-מספקת במשקל הגוף. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את ההשפעות של שימוש בטבק ומריחואנה על העלייה במשקל הגוף במהלך ההיריון ותוצאות הריונות.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACOG

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה