טרשת נפוצה התקפית מלווה באטרופיה מוחית מואצת (JAMA Neurology)

בחולים עם טרשת נפוצה התקפית, כמו גם אלו עם התקדמות מוגבלות ללא תלות בפעילות המחלה, תוארה אטרופיה מוחית מואצת, בפרט באזור קורטקס המוח, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

החוקרים השלימו מחקר עוקבה תצפיתי במטרה לקבוע אם מדד PIRA (Progression Independent of Relapse Activity) המשמש להערכת התקדמות החלה באופן בלתי תלוי בהתקפים בחולים עם טרשת נפוצה מלווה באובדן מואץ של רקמת מוח.

החוקרים אספו נתונים בין ינואר 2012 ועד ספטמבר 2019 ממקבץ של בתי חולים וכלל חולים עם מעקב סדיר ולפחות שתי בדיקות MRI זמינות. הם כללו 1,904 בדיקות MRI מ-516 חולים עם טרשת נפוצה התקפית (גיל ממוצע של 41.4 שנים; 67.4% נשים; מדד EDSS חציוני של 2.0 נקודות).

החוקרים מדווחים כי תואר קשר בין פעילות דלקתית הדמייתית ובין אטרופיה מוגברת במספר אזורים במוח, בעוד ששיעור התלקחויות שנתי גבוה לווה באובדן מואץ של נפח חומר אפור עמוק. בהשוואה לחולים יציבים, באלו עם החמרת מחלה ללא תלות בהתקף תועד אובדן מואץ של רקמת מוח (הבדל ממוצע באחוז שינוי שנתי של 0.36%, רווח בר-סמך 95% של 0.60- עד 0.12-) אשר נבע בעיקר מאובדן חומר אפור בקורטקס המוח.

בהשוואה לחולים יציבים, באלו עם טרשת נפוצה התקפית תועדה אטרופיה כלל מוחית מוגברת (הבדל ממוצע באחוז השינוי השנתי של 0.18%-, רווח בר-סמך 95% של 0.34- עד 0.02-), עם אובדן חומר אפור מואץ בקורטקס המוח.

ממצאי המחקר מעידים כי אירועי החמרת מחלה ללא תלות בהתקפים בחולים עם טרשת נפוצה התקפית מלווים בשיעורי אטרופיה מוחית מוגברים, ככל הנראה עדות לתהליכים נוירו-דגנרטיביים דיפוזיים, בפרט בחומר האפור בקורטקס המוח. ממצאים אלו תומכים בזיהוי מוקדם של חולים עם PIRA מאחר ובמקרים אלו תתכן תועלת להתאמת משטרי הטיפול.

JAMA Neurology, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים