סוכרת עלולה להעלות סיכון לאובדן שיניים (BMC)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מטה-אנליזה חדשה של 22 מחקרים תצפיתיים שפורסמה ב-BioMedCentral הראתה כי סוכרת מסוג 2 הייתה קשורה לסיכון מוגבר של כ-20% לאובדן שיניים, זאת לאחר התאמה לגורמי סיכון מרובים אחרים. הסיכון העודף לאובדן שיניים עם סוכרת מסוג 2 (לעומת ללא סוכרת) נע בין 15% במחקרי חתך ל-29% במחקרי עוקבה ועד פי חמישה במחקרי מקרה-ביקורת.

סוכרת מגבירה את הסיכון למחלות חלל הפה ישירות על ידי תגובה דלקתית בחניכיים, ובעקיפין על ידי ירידה בייצור רוק עקב שימוש בתרופות נוגדות סוכרת. סיבוכים בחלל הפה הנובעים מכך כוללים יובש בפה, עששת ומחלות חניכיים. טווח המחלות נע בין דלקת חניכיים קלה למחלת חניכיים חמורה (פריודונטיטיס) העלולה להוביל לאובדן שיניים. כשליש מחולי הסוכרת סובלים ממחלת חניכיים חמורה, והאגודה האמריקאית לסוכרת מעריכה שאחד מכל חמישה מקרים של אובדן שיניים במבוגרים קשור לסוכרת. אמנם שיעור אובדן השיניים ירד במהלך העשורים האחרונים, אך הוא עדיין מהווה בעיה בריאותית משמעותית הקשורה לירידה באיכות החיים.

מחקרים ומטה-אנליזות בעבר שבחנו את הקשר בין סוכרת מסוג 2 לאובדן שיניים דיווחו על ממצאים לא עקביים. לכן, החוקרים ביצעו מטה-אנליזה של 13 מחקרי חתך, שישה עוקבות ושלושה מקרי-ביקורת, שחקרו את הקשר בין סוכרת מסוג 2 לאובדן שיניים שפורסמו בין השנים 2007 ל-2021. במחקרים סוכרת אובחנה על סמך רמות גלוקוז או A1c במחצית מהמחקרים, ועל סמך דיווח עצמי בשאר. רוב המחקרים חקרו אובדן שיניים כלשהוא (16 מחקרים) והשאר הגדירו אובדן של חמש שיניים או יותר. מטה האנליזה כללה 677,532 מטופלים, ורוב המחקרים (77%) הוערכו באיכות בינונית או גבוהה. המחקרים הותאמו לערפלנים הכוללים גיל, מין, מקום מגורים, השכלה, גורמי אורח חיים (עישון, צריכת אלכוהול, פעילות גופנית), שימוש בתרופות ותוספי ויטמינים.

באשר לתוצאות, למשתתפים עם סוכרת מסוג 2 היה סיכון גבוה יותר ב-20% לאובדן שיניים בהשוואה למשתתפים ללא סוכרת (OR 1.20; P <0.001), כאשר הקשר התקיים בכלל המחקרים השונים. הסיכון לאובדן שיניים היה הגבוה ביותר במחקרי מקרה-ביקורת (OR 5.10), אך היה גבוה באופן משמעותי גם במחקרי העוקבה (OR 1.29) ובמחקרי החתך (OR 1.15).

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-BMC

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים