גריאטריה

דליריום ממושך בזמן אשפוז מלווה בפרוגנוזה גרועה יותר בחולים עם אי-ספיקת לב חדה (Int J Cardiol)

דליריום ממושך במהלך אשפוז בשל אי-ספיקת לב חדה הינו סמן פרוגנוסטי שלילי ומנבא תוצאות גרועות יותר בטווח הקצר ובטווח הארוך, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת International Journal of Cardiology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים חד-משמעיים אודות הקשר בין דליריום ממושך במהלך אשפוז ובין הפרוגנוזה ארוכת הטווח של חולים שאושפזו בשל אי-ספיקת לב חדה ליחידת טיפול נמרץ לב.

המחקר הנוכחי כלל חולים שאושפזו בשל אי-ספיקת לב חדה ליחידת טיפול נמרץ לב בשני בתי חולים בין השנים 2013-2021. הם סיווגו את המשתתפים לשלוש קבוצות על-פי נוכחות או העדר דליריום ודליריום ממושך כדלקמן: ללא דליריום, דליריום שחלף, או דליריום ממושך.

התוצאים העיקריים של המחקר כללו את שיעורי התמותה באשפוז ואת שיעורי התמותה שלוש שנים לאחר השחרור מבית החולים.

מדגם המחקר כלל 155 חולים שאושפזו בשל אי-ספיקת לב חדה (גיל חציוני של 80 שנים). מבין אלו, 406 חולים (26.1%) פיתחו דליריום. החוקרים סיווגו את החולים עם דליריום לשתי בקבוצות: אלו עם דליריום שחלף תוך זמן קצר (201 חולים) או אלו עם דליריום ממושך (205 חולים).

מניתוח סטטיסטי עלה כי בקרב חולים עם דליריום ממושך תועדו שיעורי היארעות גבוהים יותר של תמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 1.52, רווח בר-סמך 95% של 1.08-2.14) ותמותה שאינה קרדיווסקולארית (יחס סיכון של 1.84, רווח בר-סמך 95% של 1.21-2.78), בהשוואה לחולים עם דליריום שחלף.

באשר לתוצאים במהלך האשפוז, מניתוח רב-משתני לה כי דליריום ממושך לווה בסיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה (יחס סיכויים של 9.55, רווח בר-סמך 95% של 2.99-30.53) ותמותה קרדיווסקולארית (יחס סיכויים של 13.02, רווח בר-סמך 95% של 2.86-59.27) בהשוואה לדליריום שחלף.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מצביעים על קשר בין דליריום ממושך ובין תוצאות גרועות יותר בטווח הקצר והארוך, בהשוואה למקרים בהם הדליריום חלף תוך זמן קצר, בחולים שאושפזו בשל אי-ספיקת לב חדה.

Int J Cardiol, Jan 10, 2024

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • סיכון מוגבר למחלות לב במטופלים לאחר פגיעה בחוט השדרה (J Am Coll Cardiol)

  סיכון מוגבר למחלות לב במטופלים לאחר פגיעה בחוט השדרה (J Am Coll Cardiol)

  פגיעה בחוט השדרה מלווה בסיכון גבוה יותר משמעותית למחלת לב, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית ללא היסטוריה של נזק לחוט השדרה, בפרט באלו עם מוגבלות חמורה משנית לפגיעה זו, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology. החוקרים בחנו את הנתונים ממאגר Korean’s National Health Insurance Service אודות 5,083 חולים לאחר […]

 • בריאות המערכת הקרדיווסקולרית של האם לאחר לידה (JAMA, CME)

  בריאות המערכת הקרדיווסקולרית של האם לאחר לידה (JAMA, CME)

  שיעורי תמותת האימהות בארה"ב זינקו והגיעו ל-1205 מקרי מוות בשנת 2021, נתון המצריך מענה דחוף וממוקד. הפערים בין קבוצות אתניות מדגישים את הצורך לטפל בבעיה זו בהקדם. כ-80% ממקרי המוות של יולדות אלה ניתנים למניעה, כאשר חלק משמעותי מהם מתרחש בתקופה שלאחר הלידה, דבר ההופך תקופה זו לתקופה חשובה ומרכזית לניטור ולשיפור בריאות האם. מאמר זה, שפורסם ב-JAMA, מתעמק באופן מקיף בהערכה של בריאות הלב וכלי הדם (CVH), ובמכשולים המערכתיים שקיימים בטיפול באישה בתקופה שלאחר הלידה.

 • מדד חדש מסייע בחיזוי הסיכון לתמותה בחולים ברשימת המתנה להשתלת לב (JAMA)

  מדד חדש מסייע בחיזוי הסיכון לתמותה בחולים ברשימת המתנה להשתלת לב (JAMA)

  מדד הקצאה רציף חד, הקרוי US-CRS (או US Candidate Risk Score), הדגים תוצאות טובות בחיזוי הסיכון לתמותה של חולים ברשימת המתנה להשתלת לב והדגים תוצאות טובות יותר ממערכת הדירוג המשמשת כיום להערכת הדחיפות הרפואית להשתלת לב, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA. החוקרים פיתחו את מדד US-CRS, הכולל נתונים קליניים, מעבדתיים והמודינמיים, ע”י הוספת […]

 • תוצאות מבטיחות לטיפול פומי כנגד נרקולפסיה (מתוך הודעת חברת Takeda)

  תוצאות מבטיחות לטיפול פומי כנגד נרקולפסיה (מתוך הודעת חברת Takeda)

  חברת Takeda הודיעה על תוצאות חיוביות במחקר בשלב 2b להערכת התכשיר הניסיוני TAK-861, אגוניסט לקולטן לאורקסין, בטיפול בחולים עם נרקולפסיה מסוג 1.   על-פי ההודעה לעיתונות, במחקר האקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, נכללו 112 חולים. מהנתונים עולה כי הטיפול התרופתי ב-TAK-861 הדגים שיפור מובהק סטטיסטית ומשמעותי קלינית במדדים אובייקטיביים וסובייקטיביים של ערות, בהשוואה לפלסבו, לאחר 8 שבועות, […]

 • ניתוח קיסרי מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  ניתוח קיסרי מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  בהשוואה ללידה נרתיקית, ניתוח קיסרי מלווה בסיכון מוגבר לאשפוזים חוזרים בשל מחלות לב וכלי דם בנשים שהיו בריאות בעבר, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס The Pregnancy Meeting. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בשנת 2022, שליש מהלידות היו בניתוח קיסרי. במחקר העוקבה הרטרוספקטיבי נבחנו נתונים אודות למעלה מ-30 מיליון אשפוזים לצורך לידת עובר יחיד בין […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה