נפרולוגיה

יישום התראה במערכת רשומות רפואית אלקטרונית יכול לתרום בזיהוי מחלת כליות כרונית בחולים עם סוכרת מסוג 2 (מתוך כנס ה-ASN Kidney Week)

סוכרת ולב

התראות ממערכת הרשומות הרפואיות האלקטרוניות (Electronic Medical Records, EMR) הביאו לשיפור בשיעורי הסקירה לזיהוי מחלת כליות כרונית (Chronic Kidney Disease, CKD) בחולי סוכרת סוג 2, כך עולה ממחקר שהוצג בכנס Kidney Week של ה-American Society of Nephrology.

ברקע למחקר החוקרות מסבירות כי חולי סוכרת מסוג 2 נמצאים בסיכון מוגבר לפתח CKD, אך הבדיקה לזיהוי מחלת כליות בתוך מערכת הבריאות היא מורכבת ולעיתים נתקלת בקשיים. תיעוד רפואי חסר ושמות נרדפים לאותן הבדיקות במערכת ה-EMR, הקשו על המטפלים לעמוד בהמלצות שיעורי בדיקת הסקר ל-CKD לפני יישום ההתראה.

מטרת המחקר הייתה לבחון אם התראות ה-EMR יכולות לשפר את שיעורי בדיקת הסקר ל-CKD בקרב חולי סוכרת סוג 2. המחקר כלל מעקב של שנה על למעלה מ-10,000 מבוגרים עם סוכרת סוג 2 וללא אבחנה קיימת של CKD, לפני יישום התראות מהמערכת ולאחריה (נבדקים שונים), בין השנים 2021-2023.

התוצאות מציגות כי שימוש במערכת ההתראות EMR הביא לעלייה בשיעורי הסקר לאלבומינוריה (שנחשב למדד ראשוני יותר מ-eGFR) ויחס אלבומין-קריאטינין בשתן (UACR) מכ-17% לכ-26%. עלייה ניכרת אך עדיין מתחת לכמות המומלצת לבדיקת סקר כללית בכל שנה לחולים עם סוכרת סוג 2. על כן, התראות המערכת לבדיקות סקר מתאימות, יכולות להוביל לעלייה בזיהוי של מחלה נלווית לסוכרת סוג 2 כמו CDK.

תוצאות המחקר מדגימות את הפוטנציאל של התראות EMR לשיפור בדיקות הסקר ל-CKD בחולי סוכרת מסוג 2. התוצאות החיוביות הביאו להמשך והרחבת התוכנית במערכת הבריאות בארה״ב, בהן פיתוח והטמעה של התראות משולבות לניהול שיטות עבודה מומלצות לחולי CKD ומחלות קשורות כגון יתר לחץ דם.

החוקרות מסכמות ומציינות כי שיפור ההתראות במערכת ה-EMR יכול להעלות באופן משמעותי את הזיהוי של מחלת כליות כרונית בחולי סוכרת סוג 2, לתרום במעקב נאות אחרי חולים אלו ולשפר את הזיהוי של מחלות נוספות.

Kidney Week 2023

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה