עיניים

מחקר ישראלי: תסמיני פוסט טראומה שכיחים גם אצל אנשים שלא נחשפו באופן ישיר לאירועי 7 באוקטובר (“הארץ”)

"הארץ" מביא הבוקר ממצאים של מחקר שנערך בישראל בעקבות אירועי ה-7 לאוקטובר, שבחן את התגובה הנפשית לאירועי השבת השחורה: 34% מכלל הנשאלים, שכללו גם אנשים שלא נחשפו לאירועים באופן אישי או היו במעגל קרוב, התאימו לאבחנה משוערת של הפרעת דחק פוסט טראומטית, בעוד שבקרב אלו שאיבדו אדם קרוב או נכחו באירועי השבת השחורה השכיחות קפצה ל-50%.

המחקר נערך על ידי ד”ר דניאל פיינגולד מהמכללה האקדמית אחוה, פרופ’ דנה צור ביתן מאוניברסיטת חיפה ומהמרכז לבריאות הנפש “שלוותה” ופרופ’ יובל נריה מאוניברסיטת קולומביה, ובו השתתפו 420 ישראלים שנשאלו על מידת החשיפה שלהם לאירועים והתסמינים שחוו (כמו עוררות, הפרעות שינה, חוויה חוזרת, מחשבות שליליות, דיכאון, חרדה וכו’) כמו גם לשינויים בהרגלי הצריכה של תרופות מרשם וחומרים ממכרים. המחקר נערך כחודש לאחר אירועי 7 באוקטובר, ועל אף הציפיה לזהות החלמה או שיפור במצבם, למעלה משליש מהנשאלים, שלא נחשפו באופן ישיר לאירועים, העידו שהם עדיין סובלים מתסמיני פוסט טראומה, בעוד שבאלה שהיו במעגל הראשון השכיחות טיפסה ל-50%. החוקרים מצאו גם עליה משמעותית בשימוש בחומרים ממכרים (ניקוטין ואלכוהול למשל) בשבועות הראשונים למלחמה, כמו גם עליה בצריכה של תרופות מרשם כמו תרופות הרגעה, כדורי שינה ומשככי כאבים.

האם ישראלים עתידים לסבול מהפרעת דחק פוסט טראומטית כרונית?

לדברי ד”ר פיינגולד, ראש התוכנית לפסיכולוגיה שיקומית במכללת אחוה המובאים בכתבתו של עידו אפרתי, “המחקר מאשש את מה שהורגש היטב בקרב מטפלים במעגלי החשיפה השונים: מדובר בטראומה לאומית בעלת השפעות חריפות על הנפש”. לדבריו, מדובר בשכיחות גבוהה מאד, גם בהשוואה לאירועי טראומה לאומית אחרים בארץ או בעולם. הוא מוסיף שלמידת החשיפה לאירועים (כמו צפייה בסרטונים מאירועי הטרור) יש השפעה שלילית על התגובה הנפשית, אך התגובה במחקר לאו דווקא מעידה על הפרעה ארוכת טווח או כרונית, מפני שהאירועים בפני עצמם היו חסרי תקדים, ורבים יהיו מסוגלים לגייס מנגוני התמודדות עם הזמן. עם זאת, הוא מתריע כי על מערכת הבריאות להיערך להשלכות משמעותיות של טראומה לאומית ועליה בדרישה לשירותי בריאות הנפש.

לכתבתו של עידו אפרתי ב”הארץ” 

בדיון שנערך בועדת הבריאות של הכנסת ב-13/11 אמר מנכ”ל משרד הבריאות מר משה בר סימן טוב כי “המלחמה היא אירוע בריאות נפש לאומי, וכבר נרשמת עלייה ניכרת בביקוש בטיפול וסיוע נפשי, ואנו צופים עלייה נוספת. טיפול יעיל ומהיר עשוי להפחית ב-50% את הצורך בליווי ממושך. על הסיוע להיות בחברת המטופל, בקהילה, המשפחה ומערכת החינוך, וברור שעליו להיות מותאם לכל מטופל. האוצר כבר מבין שיש צורך בשיפור ניכר בשכר הפסיכולוגים במערכת הציבורית, וכן יוגדל באופן משמעותי מספר הפסיכיאטרים, למבוגרים ולילדים”. לידיעה (e-Med, 13/11/23)

עלייה בשימוש בתרופות הרגעה, חרדה ודכאון מאז תחילת המלחמה (e-Med, 7/11/23)

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • טיפול קדם-ניתוחי בתסמיני דיכאון עשוי לשפר את התוצאות לאחר התערבות ניתוחית (JAMA Netw Open)

  טיפול קדם-ניתוחי בתסמיני דיכאון עשוי לשפר את התוצאות לאחר התערבות ניתוחית (JAMA Netw Open)

  טיפול בתסמינים דיכאוניים סביב התערבות ניתוחית עשוי להביא לשיפור התוצאות לאחר-ניתוח ואת המצב הבריאותי של החולים ותוצאים-ממוקדי מטופל, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. מחקר Successful Aging after Elective Surgery הינו מחקר עוקבה פרוספקטיבי שכלל 487 חולים (גיל ממוצע של 76.5 שנים) שעברו ניתוח אורתופדי, ניתוח של מערכת העיכול או ניתוח […]

 • אבחון וניהול מחלות של אבי העורקים (מתוך ה-JAMA)

  אבחון וניהול מחלות של אבי העורקים (מתוך ה-JAMA)

  שיעור התמותה בקרב מטופלים עם דיסקציה מסוג A של אבי העורקים, כלומר דיסקציה בשורש אבי העורקים ובאבי העורקים העולה, עומד על כ-57% אם לא עוברים ניתוח חירום ועד 25% בחולים שעוברים ניתוח חירום. במאמר זה מובאת סקירה של הנחיות הקולג' האמריקני לקרדיולוגיה ואיגוד הלב האמריקני המתייחסות לדיסקציה של אבי העורקים החזי והבטני, למחלות גנטיות של אבי העורקים, למחלת כלי דם פריפריים, לבעיות הקשורות למסתם אאורטלי דו צניפי ולתסמונת טרנר. ההמלצות, שפורסמו ב-JAMA, נוגעות למפרצות המערבות את שורש אבי העורקים ו/או אבי העורקים העולה.

 • חרבות ברזל: למעלה מ-14 אלף פצועים פונו לבתי החולים מאז תחילת המלחמה (ידיעה מתעדכנת)

  חרבות ברזל: למעלה מ-14 אלף פצועים פונו לבתי החולים מאז תחילת המלחמה (ידיעה מתעדכנת)

  מאז תחילת המלחמה, פונו לבתי החולים 14,341 פצועים, כשסטטוס הפציעה שלהם בקליטה היה 634 במצב קשה או אנוש, 1,194 במצב בינוני, 647 נפגעי חרדה ונפש ו-11,490 במצב קל. לפי דובר צה"ל, 236 חיילים נהרגו מאז תחילת התמרון בעזה. משרד הבריאות מעדכן על 164 פצועים המאושפזים בבתי החולים כעת (נכון ל-19/12/24).

 • השוואה בין Dolutegravir ו-Efavirenz על דיכאון/חרדה והפרעות שינה בנשים הרות ולאחר-לידה עם HIV (מתוך AIDS)

  השוואה בין Dolutegravir ו-Efavirenz על דיכאון/חרדה והפרעות שינה בנשים הרות ולאחר-לידה עם HIV (מתוך AIDS)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת AIDS עולה כי אין הבדלים מובהקים סטטיסטית בין משטרי טיפול המבוססים על Dolutegravir (טיויקיי) או על Efavirenz בהשפעה על דיכאון, חרדה או הפרעות שינה בנשים הרות או לאחר-לידה עם HIV. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הן Dolutegravir והן Efavirenz הוכחו כיעילים בהיריון ולאחר לידה למניעת הדבקה ורטיקאלית של HIV ולשמירה […]

 • מה בין הפסקת הנקה לפני גיל שישה חודשים ובין הסיכון לתסמיני דיכאון לאחר לידה? (PLoS One)

  מה בין הפסקת הנקה לפני גיל שישה חודשים ובין הסיכון לתסמיני דיכאון לאחר לידה? (PLoS One)

  מנתונים שפורסמו בכתב העת PLoS One עולה קשר הדוק בין הפסקת הנקה ובין תסמיני דיכאון לאחר-לידה באימהות בנבדה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיעורי דיכאון לאחר-לידה עומדים על 13% מהנשים לאחר לידה בארצות הברית. בקרב אימהות החוות דיכאון סיכוי נמוך יותר להניק, בהשוואה לאלו שאינן סובלות מדיכאון. מצד שני, הנקה עשויה להשפיע לטובה על הבריאות […]

 • שכיחות גבוהה של דיכאון וחרדה בחולים עם מחלת לב מולדת (J Am Coll Cardiol)

  שכיחות גבוהה של דיכאון וחרדה בחולים עם מחלת לב מולדת (J Am Coll Cardiol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי כשליש מהמבוגרים עם מחלת לב מולדת סובלים מתסמיני דיכאון ו/או חרדה, המלווים באיכות חיים ומצב בריאותי ירודים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הבנה מקיפה של תוצאות מחלת לב מולדת במבוגרים חייבת לכלול הערכה של התפקוד הפסיכולוגי. הם השלימו תת-מחקר של מחקר […]

 • דיכאון לאחר לידה – המלצות וטיפולים חדשים (CME, מתוך ה-JAMA)

  דיכאון לאחר לידה – המלצות וטיפולים חדשים (CME, מתוך ה-JAMA)

  תחום בריאות הנפש סביב הלידה נכנס לעידן חדש עם המלצות וטיפולים פורצי דרך. מצבים נפשיים סביב הלידה, המתרחשים במהלך ההיריון ולאחריו, הם אתגר משמעותי המוביל לשיעורים הגבוהים ביותר של תמותה אימהית. ניתוח מעמיק  זה, שהתפרסם ב- Journal of American Medical Association, מתעמק בשכיחות ובהשלכות של דיכאון סביב הלידה, בהנחיות לסקר המטופלות שהוצעו לאחרונה, בשיקולי אבחון, בשיטות טיפול ובגישות חדשניות המעצבות את עתיד הטיפול בבריאות הנפש סביב הלידה.

 • טיפול בחסימת ענף המדיאלי והרס ענף העצב בגלי רדיו בכאבי גב תחתון (NEJM) - ד

  טיפול בחסימת ענף המדיאלי והרס ענף העצב בגלי רדיו בכאבי גב תחתון (NEJM) - ד"ר אבי פנסקי, עורך מדור אורתופדיה

  בלוק מקומי או הרס בגלי רדיו של הענף המדיאלי של העצב התחושתי (Medial branch blocks MBB), הוא טיפול מקובל לכאבי גב תחתון אשר מקורם במפרקי הפסט שבין החוליות. ד"ר אבי פנסקי, עורך אורתופדיה מביא מחקר העוסק בהליך מתוך ה-New England Journal of Medicine ומוסיף מנסיונו בטיפול בקליניקה ובשטח, והפעם במטופלת שפונתה מעוטף עזה.

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה