ילדים

בדיקת MRI עשויה לסייע בזיהוי מוקדם של התקדמות ממצאים חריגים בריאות בילדים עם ציסטיק פיברוזיס (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine)

בילדים לפני גיל בית-ספר עם ציסטיק פיברוזיס, בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging) עשויה לסייע בזיהוי התקדמות מחלת ריאות מוקדמת, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

אבחנה מוקדמת באמצעות בדיקות סקר של יילודים לציסטיק פיברוזיס סיפקה הזדמנות להתחלה מוקדמת של טיפול ייעודי בציסטיק פיברוזיס. החוקרים השלימו בדיקות MRI כל שנה מהשנה הראשונה לחיי החולים ועד גיל 4 שנים ב-96 ילדים עם ציסטיק פיברוזיס (גיל ממוצע בעת האבחנה של 8 חודשים). כל הילדים אובחנו כלוקים בציסטיק פיברוזיס על-סמך בדיקות סקר ביילודים (28 מקרים) או תסמינים קליניים (68 מקרים).

מדד MRI גלובאלי הדגים עליה מתחילת המחקר עד גיל 4 שנים ונקשר עם שיעור והתלקחויות ריאתיות (p<0.001), כמו גם עם זיהוי Staphylococcus aureus ו-Haempophilus influenza (p<0.05). בנוסף, מדד MRI מורפולוגי ומדד זילוח עלו מתחילת הדרך עד גיל 4 שנים.

החוקרים מדווחים כי היקף קטן יותר של ממצאים חריגים בהערכה המורפולוגית של הריאות בבדיקות MRI, בפרט עיבוי דופן דרכי אוויר או ברונכיאקטזיות, בקרב ילדים שאובחנו על-סמך בדיקות סקר ביילודים, בהשוואה לילדים שאובחנו על-סמך תסמינים קליניים.

בילדים עם תסמינים קליניים ו/או הידרדרות במדדי MRI הוחל טיפול באינהלציות עם Pulmozyme, אשר ניתן בתדירות גבוהה יותר לילדים בהם נקבעה אבחנה קלינית, בהשוואה לילדים שאובחנו על-סמך בדיקות סקר ביילודים.

ממצאי המחקר תומכים בבדיקת MRI כמדד כמותי למעקב אחר מחלת ריאות מוקדמת וכן תוצא סיום אפשרי במחקרים התערבותיים להערכת טיפולים חדשים העשויים להביא להאטת התקדמות המחלה או אף למנוע נזק ריאתי בתינוקות וילדים לפני גיל בית-ספר עם ציסטיק פיברוזיס.

American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים