ילדים

הערכת השורה הלבנה מסייעת בחיזוי הסיכון לסיבוכים בהריון (BMJ Open)

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין ספירת תאי דם לבנים ובין הסיכון לסיבוכים בהיריון.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין ספירת תאי דם לבנים ובין הסיכון לסיבוכים בהיריון. לצורך כך אספו החוקרים נתונים אודות תוצאות בדיקות דם היקפי של 25,270 נשי הרות במהל הטרימסטר הראשון, השני והשלישי להיריון. סיבוכים הריון כללו יתר לחץ דם הריוני, קדם-רעלת היריון, סוכרת הריונית, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, ניתוח קיסרי, מאקרוזומיה ומצוקה עוברית.

לאחר הוצאת 1,127 מקרים של מחלות זיהומיות חדות או מחלות אחרות, מדגם המחקר הסופי כלל 24,143 נשים הרות.

התוצא העיקרי היה סיבוכים בהיריון.

מהנתונים עולה כי ספירה לבנה מוגברת לוותה בסיכון ליתר לחץ דם הריוני, עם עליה של 18% (יחס סיכויים של 1.18, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.24) בנשים עם ספירה לבנה מוגברת בטרימסטר הראשון ועליה של 10% (יחס סיכויים של 1.10, רווח בר-סמך 95% של 1.06-1.13) בטרימסטר השני. הסיכון לקדם רעלת היריון היה גבוה ב-14% (יחס סיכויים של 1.14, רווח בר-סמך 95% של 1.47-1.64) בנשים עם ספירה לבנה גבוהה בטרימסטר הראשון וגבוה ב-10% (יחס סיכויים של 1.10, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.16) עם ספירה לבנה מוגברת בטרימסטר השני.

באשר לסוכרת הריונית, הסיכון היה גבוה ב-6% (יחס סיכויים של 1.06, רווח בר-סמך 95% של 1.00-1.13) בנוכחות ספירה לבנה גבוהה בטרימסטר הראשון וגבוה ב-10% (יחס סיכויים של 1.10, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.16) כאשר תועדה ספירה לבנה מוגברת בטרימסטר השני. הסיכון ללידה מוקדמת היה גבוה ב-12% (יחס סיכויים של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 1.06-1.18), ב-10% (יחס סיכויים של 1.10, רווח בר-סמך 95% של 1.06-1.13) וב-12% (יחס סיכויים של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 1.09-1.15) עם ספירה לבנה מוגברת בטרימסטר הראשון, השני והשלישי, בהתאמה. ספירה לבנה מוגברת בטרימסטר הראשון, השני והשלישי לוותה בעליה של 9% (יחס סיכויים של 1.09, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.17), 3% (יחס סיכויים של 0.99-1.08) ו-12% (יחס סיכויים של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 1.08-1.16) בסיכון ללידה מוקדמת, בהתאמה.

החוקרים לא זיהו קשר מובהק סטטיסטית בין ספירה לבנה גבוהה ובין הסיכון לניתוח קיסרי, מאקרוזומיה או מצוקה עוברית.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי קשר משמעותי ורציף בין ספירת תאים לבנים בדם האם ובין סיכון מוגבר לסיבוכים בהיריון.

BMJ Open, Nov 22, 2023

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • חשיפה למתכות כבדות מאיצה הזדקנות שחלות בנשים (J Clin Endocrinol Metab)

  חשיפה למתכות כבדות מאיצה הזדקנות שחלות בנשים (J Clin Endocrinol Metab)

  חשיפה למתכות כבדות, כולל ארסן, קדמיום וכספית, עשויה להשפיע על הזדקנות השחלות ולהאיץ את תהליך ההזדקנות בנשים המתקרבות למנופאוזה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתכות כבדות, דוגמת עופרת, קדמיום, כספית וארסן, מצויות באופן נרחב במים, מזון ואוויר, אך אין מידע רב […]

 • טיפול שמרני בטוח לשלייה נעוצה (AJOG)

  טיפול שמרני בטוח לשלייה נעוצה (AJOG)

  שיעורי התחלואה האימהית בקרב נשים עם שלייה נעוצה היו דומים כשבוצע ניהול באסטרטגיות חלופיות לניתוח קיסרי, כך עולה ממחקר שפורסם ב-American Journal of Obstetrics and Gynecology.

 • רמות לימפוציטים בדם עשויות לסייע בחיזוי הסיכון לתת-פעילות של בלוטת התריס בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה (BMC Pulmonary Medicine)

  רמות לימפוציטים בדם עשויות לסייע בחיזוי הסיכון לתת-פעילות של בלוטת התריס בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה (BMC Pulmonary Medicine)

  במאמר שפורסם בכתב העת BMC Pulmonary Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שיעורי תת-פעילות של בלוטת התריס עולים במקביל לעליה ברמות לימפוציטים בדם בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה. מדגם המחקר כלל 920 מבוגרים עם דום נשימה חסימתי בשינה, מהם 879 עם תפקודי תריס תקינים ו-41 עם תת-פעילות של בלוטת התריס, […]

 • להשמנה השפעה תלוית-מינון על התוצאות ביילוד (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  להשמנה השפעה תלוית-מינון על התוצאות ביילוד (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  מדד מסת גוף גבוה יותר בתחילת ההיריון מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים אימהיים, כולל קדם-רעלת היריון וסיבוכים ביילוד, דוגמת תסמונת מצוקה נשימתית, עם עדויות לקשר תלוי-מינון בין העליה במשקל ובין הסיכון לסיבוכים, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס The Pregnancy Meeting מטעם ה-Society for Maternal-Fetal Medicine. החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 58,497 הריונות עם עובר יחיד […]

 • האם מדבקות ניקוטין וסיגריות אלקטרוניות בטוחות לשימוש בהריון? (Addiction)

  האם מדבקות ניקוטין וסיגריות אלקטרוניות בטוחות לשימוש בהריון? (Addiction)

  במאמר שפורסם בכתב העת Addiction מדווחים החוקרים על השפעת השימוש במוצרי ניקוטין, כולל סיגריות אלקטרוניות ומדבקות ניקוטין, כחלק מהטיפול להפסקת עישון בקרב נשים הרות. מהמחקר עולה כי השימוש במוצרים אלו בטוח יחסית, זאת כיוון שלא נמצאו השפעות שליליות על תוצאות ההיריון או על בריאות העובר. ברקע למחקר החוקרים מציינים את העובדה שעישון במהלך ההיריון ידוע […]

 • בריאות המערכת הקרדיווסקולרית של האם לאחר לידה (JAMA, CME)

  בריאות המערכת הקרדיווסקולרית של האם לאחר לידה (JAMA, CME)

  שיעורי תמותת האימהות בארה"ב זינקו והגיעו ל-1205 מקרי מוות בשנת 2021, נתון המצריך מענה דחוף וממוקד. הפערים בין קבוצות אתניות מדגישים את הצורך לטפל בבעיה זו בהקדם. כ-80% ממקרי המוות של יולדות אלה ניתנים למניעה, כאשר חלק משמעותי מהם מתרחש בתקופה שלאחר הלידה, דבר ההופך תקופה זו לתקופה חשובה ומרכזית לניטור ולשיפור בריאות האם. מאמר זה, שפורסם ב-JAMA, מתעמק באופן מקיף בהערכה של בריאות הלב וכלי הדם (CVH), ובמכשולים המערכתיים שקיימים בטיפול באישה בתקופה שלאחר הלידה.

 • ניתוח קיסרי מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  ניתוח קיסרי מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  בהשוואה ללידה נרתיקית, ניתוח קיסרי מלווה בסיכון מוגבר לאשפוזים חוזרים בשל מחלות לב וכלי דם בנשים שהיו בריאות בעבר, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס The Pregnancy Meeting. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בשנת 2022, שליש מהלידות היו בניתוח קיסרי. במחקר העוקבה הרטרוספקטיבי נבחנו נתונים אודות למעלה מ-30 מיליון אשפוזים לצורך לידת עובר יחיד בין […]

 • מרווח זמן קצר בין הריונות מלווה בסיכון מוגבר לקרע רחם בנשים לאחר ניתוח קיסרי (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  מרווח זמן קצר בין הריונות מלווה בסיכון מוגבר לקרע רחם בנשים לאחר ניתוח קיסרי (מתוך כנס The Pregnancy Meeting)

  מרווח בין הריונות קצר מ-21 חודשים מלווה בסיכון מוגבר לקרע רחמי בנשים בלידה לאחר ניתוח קיסרי בעבר, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך כנס The Pregnancy Meeting. מרווח בין הריונות של מעל 21 חודשים לא מנע את הסיכון לקרע רחמי בנשים אלו. החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל נתונים אודות 499,495 לידות ממאגר המרכז לבקרת מחלות […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה