בא?ש??ת הפה (הליטוזיס), מאמר אורח מאת ד”ר ליאת צ’אושו

ריח רע מהפה הידוע בכינוי הליטוזיס או בעברית מקצועית באשת הפה, משפיע על כ-25% מהאוכלוסייה ומהווה הסיבה השלישית בשכיחותה לפנייה לרופא שיניים, לאחר עששת ומחלות חניכיים.

תופעה זו מטרידה ועלולה לגרום למבוכה ואף חרדות משמעותיות בקרב הסובלים ממנה. ישנם כמה גורמים אפשריים לתופעה-
• היגיינת שיניים: במקרים בהם היגיינת הפה אינה טובה, ישנה הצטברות של שאריות מזון ורובד חיידקים הגורמים להתפתחות דלקות חניכיים. התוצאה של הדבר היא ריח פה לא נעים הנגרם עקב תוצרי החיידקים. צחצוח פעמיים ביום עם שימוש באביזר לניקוי בין השיניים כגון חוט דנטלי מביאים להסרה של רובד החיידקים (פלאק) ויכול למנוע חלק הגורמים לריח.
• טבק: מוצרי טבק גורמים לריח פה לא נעים. בנוסף, הם מגדילים את הסיכויים למחלות חניכיים ויוצרים יובש פה העלולים אף הם לגרום לריח רע מהפה.
• מזון: פירוק חלקיקי מזון שנכלאו בשיניים עלול לגרום לריחות. בנוסף, מאכלים או משקאות מסוימים כמו בצל, שום, אוכל חריף, אלכוהול וקפאין יכולים גם הם לגרום לריח רע מהפה.
• יובש פה: רוק מנקה את הפה באופן טבעי. אם הפה יבש עקב תרופות מסוימות או מחלות הפוגעות בקצב הפרשת הרוק מבלוטות הרוק, איכות השטיפה נפגעת ושאריות המזון המצטברות מביאים להיווצרות ריח פה.
• דיאטות: תפריט דל פחמימות עלול לגרום להליטוזיס. הדבר נובע מפירוק שומנים המייצרים תוצרי פירוק הנקראים קטונים, שהינם בעלי ארומה חזקה.
• תרופות: תרופות מסוימות יכולות להפחית את קצב הפרשת הרוק ולפיכך להגביר את הריחות. תרופות אחרות יכולות לייצר ריחות כשהן מתפרקות ומשחררות כימיקלים בנשימה.
•  מצבי פה, אף וגרון: לפעמים, חיידקים מצטברים על השקדים ועלולים ליצור ריח פה לא נעים. כמו כן, זיהומים או דלקות באף, בגרון או בסינוסים עלולים לגרום גם הם לתופעה.
• ריחות הנידפים מהפה לעיתים יכולים לנבוע ממערכת העיכול ומבעיות במערכת העיכול. 

א?בחו?ן
רופא שיניים מנוסה יוכל כבר בפגישה הראשונה לאבחן חשד להליטוזיס בגלל ריח האוויר שנושף המטופל. במקרה של תלונה מצד המטופל יכול הרופא לבצע בדיקה מקיפה של חלל הפה כולו והשיניים בפרט לשלול גורמים שעלולים להוביל לריח פה לא נעים.
ישנן מגוון טכניקות המאבחנות את התופעה בצורה מדויקת –
• מד הלימטר: מזהה רמות נמוכות של גופרית.
• כרומטוגרפיית גז: בדיקה זו מודדת שלוש תרכובות גופרית נדיפות: מימן גופרתי, מתיל מרקפטן ודימתיל גופרתי.
• מבחן BANA: מודד רמות של אנזים ספציפי המיוצר על ידי חיידקים הגורמים להליטוזיס.
• בדיקת אנזים בטא-גלקטוזידאז: רמות האנזים נמצאו בקורלציה עם ריח הפה.

חשוב לציין כי לא בהכרח הרגשה אישית של אדם על תחושה של ריח פה לא נעים היא אמיתית. אנשים רבים מודאגים מהתופעה למרות שאולי לא נמצא ריח לא נעים מהפה. מצב זה נקרא הליטופוביה והוא יכול להוביל להתנהגות אובססיבית של ניקוי פה עד לחרדה ממגע קרוב לסביבה.

דרכי טיפול
היגיינה אורלית טובה היא המפתח לרוב בעיות הריח הרע.
• צחצוח שיניים: יש לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום במשך שתי דקות. יש להשתמש באביזר לניקוי בין השיניים לפחות פעם ביום (חוט דנטלי, קיסמים, מברשות בין שיניות). יש להחליף את מברשת השיניים אחת ל-3 חודשים או קודם אם היא מתבלה.
• צחצוח לשון: חיידקים, מזון ותאים מתים מצטברים על הלשון. חובה להקפיד על ניקוי הלשון באופן יומיומי. מומלץ להיעזר במנקה לשון ייעודי.
• ניקוי תותבות: יש להקפיד על ניקוי התותבות לאחר כל הארוחה. הניקוי מונע את הצטברות החיידקים על גביהן.
• טיפול ביובש פה: יש להרבות בשתיית מים. הימנעות מעישון העלול להעצים את יובש הפה. ניתן ללעוס מסטיק או למצוץ סוכריות ללא סוכר שיכולים לסייע בהפרשת רוק.
במקרים של יובש פה קיצוני יש לפנות לרופא שעשוי לרשום תרופות הממריצות את זרימת הרוק.
• תזונה נכונה: הימנעות מבצל, שום ואוכל חריף. כמו כן, יש להפחית את צריכת הקפה והאלכוהול.

ד”ר ליאת צ’אושו DMD MSc היא מומחית בפריודונטיה (מחלות חניכיים) ברשת כללית סמייל ונמנית על הסגל הבכיר במחלקה לפריודונטיה, אוניברסיטת תל אביב.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • מה בין דלקת חניכיים ובין הסיכון להתפתחות מחלה חמורה משנית לקורונה? (Clin Exp Dent Res)

  מה בין דלקת חניכיים ובין הסיכון להתפתחות מחלה חמורה משנית לקורונה? (Clin Exp Dent Res)

  במאמר שפורסם בכתב העת Clinical and Experimental Dental Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר פיילוט, מהן עולה כי כמחצית מהחולים הסובלים מצורות חמורות של COVID-19 עם צורך באשפוז ביחידת טיפול נמרץ סבלו גם מדלקת חניכיים חמורה וכרבע מהם היו בסיכון גבוה למחלת החניכיים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי במהלך מגפת הקורונה, הקהילה המדעית ניסתה לזהות […]

 • הקפדה על טיפולי שיניים סדירים עשויה להפחית את הסיכון לדלקת ריאות שנרכשה בבית חולים (Infections Control & Hospital Epidemiology)

  הקפדה על טיפולי שיניים סדירים עשויה להפחית את הסיכון לדלקת ריאות שנרכשה בבית חולים (Infections Control & Hospital Epidemiology)

  הקפדה על טיפול שיניים מונע בתוך 12 חודשים או טיפולי חניכיים בתוך שישה חודשים מאשפוז בבית החולים מלווה בסיכון מופחת לדלקת ריאות שנרכשה בבית חולים, שאינה על-רקע הנשמה מלאכותית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Infections Control & Hospital Epidemiology. החוקרים מסבירים כי מאחר ומרבית אירועי דלקת ריאות מקורם בחיידקים בחלל הפה והלוע, סביר […]

 • כללית סמייל מבית שירותי בריאות כללית משיקה: בדיקה ראשונית של רופא שיניים באמצעות שיחת וידאו

  כללית סמייל מבית שירותי בריאות כללית משיקה: בדיקה ראשונית של רופא שיניים באמצעות שיחת וידאו

  כחלק מאסטרטגיית שיפור השירות ולאחר הרצת פיילוט מוצלח, מזמינה רשת כללית סמייל את לקוחותיה להיעזר בשירות החדשני, שמאפשר לבצע את הבדיקה הראשונה של רופא השיניים, לצורך הפניה לבדיקות דימות ולמומחה המתאים באמצעות שיחת וידאו. מנכ”ל ש.ל.ה רו”ח אילן שמש: “מקצועיות רפואית ללא פשרות והתמחויות מובילות של הרופאים בכללית סמייל ייצרו ביקושים גבוהים שיש לתת להם […]

 • סוכרת עלולה להעלות סיכון לאובדן שיניים (BMC)

  סוכרת עלולה להעלות סיכון לאובדן שיניים (BMC)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק מטה-אנליזה חדשה של 22 מחקרים תצפיתיים שפורסמה ב-BioMedCentral הראתה כי סוכרת מסוג 2 הייתה קשורה לסיכון מוגבר של כ-20% לאובדן שיניים, זאת לאחר התאמה לגורמי סיכון מרובים אחרים. הסיכון העודף לאובדן שיניים עם סוכרת מסוג 2 (לעומת ללא סוכרת) נע בין 15% במחקרי חתך ל-29% במחקרי […]

 • הקשר בין פריודונטיטיס למחלות סיסטמיות (Medscape)

  הקשר בין פריודונטיטיס למחלות סיסטמיות (Medscape)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק פריודונטיטיס היא מחלה דלקתית משמעותית של החניכיים הפוגעת ברקמות התומכות בשיניים. היא קשורה להפרעות דלקתיות כרוניות, כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2 (T2D), דלקת מפרקים שגרונית, מחלות מעי דלקתיות, מחלת אלצהיימר, מחלת כבד שומני לא אלכוהולי וסוגי סרטן מסוימים. באשר לגיל ההופעה, מחלות חניכיים […]

 • סוכרת מסוג 2 מעלה את הסיכון לאובדן שיניים (BMC Endocrine Disorders)

  סוכרת מסוג 2 מעלה את הסיכון לאובדן שיניים (BMC Endocrine Disorders)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת BMC Endocrine Disorders עולה כי סוכרת מסוג 2 מלווה בסיכון מוגבר לאובדן שיניים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מספר מחקרים בחנו את הקשר בין סוכרת מסוג 2 ובין אובדן שיניים, אך התוצאות בנושא לא היו חד-משמעיות. כעת הם השלימו חיפוש במאגרי נתונים בינלאומיים, כולל Scopus, PubMed, ProQuest, Web of Science, […]

 • האם דלקת חניכיים מלווה בסיכון מוגבר לדום נשימה חסימתי בשינה? (J Clin Exp Dent)

  האם דלקת חניכיים מלווה בסיכון מוגבר לדום נשימה חסימתי בשינה? (J Clin Exp Dent)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical and Experimental Dentistry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר ישיר בין דלקת חניכיים ובין דום נשימה חסימתי בשינה. עוד עולה כי דלקת חניכיים מלווה בסיכון מוגבר לדום נשימה חסימתי בשינה בדרגה קלה-עד-מתונה, אך לא עם הפרעת נשימה בשינה בדרגה חמורה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי […]

 • משרד הבריאות מרחיב את סל הזכאות לטיפולי שיניים לציבור המבוגר

  משרד הבריאות מרחיב את סל הזכאות לטיפולי שיניים לציבור המבוגר

  משרד הבריאות מפרסם לציבור צו להורדת גיל הזכאות לטיפולי שיניים לציבור המבוגר. המהלך ירחיב את הזכאות לטיפולי שיניים משמרים ומשקמים לטובת מאות אלפי מבוגרים, בעלות מוערכת של 100 מליון שקלים, במסגרת תקציב סל התרופות. משרד הבריאות מרחיב את קבוצת הגיל הזכאית לקבלת טיפולי שיניים במימון ציבורי ואת היקף הטיפולים שניתנים במסגרת זו. הצו פורסם להערות […]

 • תותבת חלקית נשלפת; המדריך למשתמש/ מאמר אורח מאת ד''ר נאשיד בראנסי

  תותבת חלקית נשלפת; המדריך למשתמש/ מאמר אורח מאת ד''ר נאשיד בראנסי

  גיל מתקדם בשילוב עם עששת, מחלות חניכיים וסיבות נוספות יכול להוביל לתהליך של אובדן שיניים. במקרים רבים, כאשר ניתן לשמור על חלק מהשיניים, ימליץ רופא השיניים על תותבת חלקית נשלפת. מהם היתרונות בשיטת הטיפול ולמי הוא ניתן במסגרת סל הבריאות?מאת ד”ר נאשיד בראנסי. העלייה בתוחלת החיים והגיל המתקדם מביאים איתם אובדן שיניים מסיבות שונות. עששת, […]