Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

31/08/2010 משלנו: מתן מוקדם של פורמולה מבוססת על חלב פרה מגנה נגד התפתחות אלרגיה לחלבון חלב פרה בתינוקות

 

רגישות לחלבון חלב פרה היא אחת האלרגיות השכיחות יותר והמצב מלווה תחלואה ואפילו תמותה. ההיארעות נאמדת כ 2% ועד 5% של התינוקות ומהם רק ב 60% התגובה מתווכת על ידי אימונוגלובולין E. חלק מהחולים מבריאים ממצב זה והאומדנים לגבי תופעה זו - כלומר תופעת ההבראה -  נעים בין 29% ל- 76%  כאשר האלרגיה מתווכת על ידי אימונוגלובולין E. הסיבה להבדלים הגדולים באומדנים להבראה נובעת משיטת בחירת החולים ומאמות מידה שונות לגבי הגדרת האבחנה. אמות המידה לגבי האבחנה של תגובה מתווכת על ידי אימונוגלובולין E  דורשות שהתגובה תופיע תוך 30 דקות – הרי אנחנו קוראים לתגובה immediate type reaction  -- שנית תגובת העור בבדיקת ה skin prick חייבת להיות חיובית. ישנן גם תגובות של  רגישות  יתר אשר אינן מתווכות על ידי אימונוגלובולין E, דוגמת cell mediated reactions אשר מתפתחות לאט יותר ומהוות את הרקע ל food protein-induced enterocolitis syndrome  ויש תגובות מעורבות המתווכות על ידי אימונוגלובולין E ועל ידי תאים לימפטיים גם יחד ואחראים לתופעות כגון דרמטיטיס אטופית ו eosinophilic esophagitis.

 

מחלות אחרות שכבר אינן נחשבות "תוצאה מרגישות לחלבון חלב פרה" הן כאבי בטן בתינוקות, הפרעה בשגשוג, נזלת כרונית וצפצופים ריאתיים חוזרים.

 

בעבודה לפנינו החוקרים מבית חולים אסף הרופא ערכו רישום של כל התינוקות שנולדו במרכז הרפואי שלהם במשך תקופה של שנתיים –סך הכל 13,019 תינוקות ועקבו אחריהם משך תקופה של שנתיים. המעקב של רובם היה באמצעות שיחות טלפון וב 5% באמצעות שאלונים. החוקרים שאלו שאלות לגבי תולדות ההזנה של התינוקות ולגבי תופעות חולניות הנובעות מרגישות לחלב פרה. כל התינוקות שלקו בתופעות חולניות הוזמנו לבדיקה קלינית וכן לבדיקת pin prick לרגישות לחלבון חלב פרה ולתגובה קלינית למתן חלב פרה דרך הפה. 

 

ההיענות למחקר  זה הייתה 98%, דהיינו 98% ההורים שנרשמו שמרו על קשר עם החוקרים, הודיעו בעצמם על תופעות חולניות כאשר הופיעו או מסרו עליהן כאשר נוצר קשר טלפוני. בניתוח הסופי של הנתונים התברר שהיארעות אלרגיה לחלב מתווך על ידי IGE הייתה 0.5% של כל התינוקות שנולדו, במילים אחרות אחד מכל מאתים תינוקות היה רגיש לחלב. גיל התחלת ההזנה בחלב פרה היה 62 יום בקבוצה שלא פתחה סימנים של רגישות ומנגד גיל התחלת מתן חלב פרה בקבוצה שפיתחה סימני אלרגיה היה 116 יום.

 

הבדל זה היה משמעותי. לכאורה אם כן נראה שהתחלה מוקדמת של מתן חלב פרה בכוחה למנוע אלרגיה לחלבוני חלב פרה. אם נסתכל על ממצאים אלה בצורה אחרת, כאשר תינוקות נחשפו לחלב פרה ב 14 הימים הראשונים של חייהם, ההיארעות של אלרגיה מתווכת על ידי IGE הייתה 0.05% בלבד – דהיינו תינוק אחד לאלפיים לידות – ואילו כאשר ניתן חלב פרה לראשונה בין היום ה 105 לבין היום 194 היארעות האלרגיה הייתה 1.75%  דהיינו כמעט 2 מקרים לכל 100 תינוקות. היחס הצולב היה 19.3  כלומר אם דוחים הכנסת מתן חלב פרה בחודשיים וחצי הסיכון לפתוח אלרגיה עולה פי 20. הממצא הבולט השני של מאמר זה מתייחס  לסבירות לאלרגיה לחלבון חלב סויה – לפי דברי החוקרים כמעט אף אחד מהתינוקות שהיו רגישים לחלבון חלב פרה נמצא רגיש לחלבון סויה.

 

מסקנות החוקרים הן:-

1   מתן חלבון חלב פרה בשבועיים הראשונים לחיים יכול לגרום לסבילות - tolerance - לחלבון זה. לכן החוקרים ממליצים לתת תוספת חלבון חלב פרה כתוספת להנקה כבר בשבועיים הראשונים לחיים.

2   בניגוד  למחקרים קודמים, החוקרים גילו שתינוקות האלרגיים לחלב פרה אינם אלרגיים גם לחלבון סויה. הם בדעה כי חלב על בסיס פול הסויה הוא תחליף מתאים עבור תינוקות האלרגיים לחלב פרה.

 

 

הערת העורך

יש לברך את המחברים על עבודה מעניינת אך גם פרובוקטיבית. המלצתם לתת תוספת חלב פרה מוקדם בחיים גם ליונקים בהצלחה, לא תמצא חן בעיני חסדי וחסידות ההנקה. כי מתן מוקדם של תוספת  פורמולה יפריע להנקה מוצלחת ובודאי יצמצם את אורך תקופת ההנקה. רק בעתיד ובעזרת מחקרים נוספים נוכל לדעת כמה פורמולה מבוססת על חלב פרה יש לתת כדי להשיג סבילות לחלבון חלב פרה. האם מספיקה ארוחה אחת? האם יש לתת תוספת פעם ביום משך תקופה ממושכת? תינוקות רבים מעדיפים לינוק מהבקבוק מאשר מהשד וכאשר יקבלו בקבוק יסרבו להמשיך ולינוק מהשד. לכן אין לי ספק שאם ננהג לפי המלצת המחברים, אחוז ההנקה אצל האמהות ירד פלאים. עלינו לשקול את היתרונות של הנקה מול חסרונותיה. האם עדיף ההגנה ממחלות זיהומיות המוענקת על ידי ההנקה או חשוב יותר למנוע תגובות אלרגיות לחלבון חלב פרה – שבמקרים רבים  יהיו זמניות בלבד. אך אל נשלה את עצמנו - תוספת פורמולה  לכל תינוק יונק, יכול להמיט עלינו מכה אנושה במלחמתנו לעודד את ההנקה.

 

המאמר עתיד להופיע בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology

 

 

Early exposure to cow's milk protein is protective against IgE-mediated cow's milk protein allergy

Katz Y et al

J Allergy Clin Immunol  (in press)

 

 

 

 

סגור חלון