Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

31/01/2011 ההרפואה בראי ההיסטוריה - המאה ה 18

בשפה האנגלית משמעות הפועל to mesmerize  היא להפנט בן אדם. Franz Anton Mesmer  שחי בין השנים 1734 ועד 1815 למד רפואה בוינה. מזמר טען שהוא מסוגל לרפא חולים באמצעות מגע הידיים שלו. הקוראים  שלנו יזכרו אולי, שכתבנו כאן בעבר על טכס  "the royal touch" טכס שהיה נהוג באנגליה במאה השבעה עשר ובו המלך נאות  לשים את ידיו על חולי שחפת הבלוטות, כי הייתה אמונה מושרשת בעם, כי ידיו של המלך מרפאות מחלה זו. באופן דומה, מזמר טען שביכולתו לרפא מחלות על ידי מגע הידיים שלו עם החולה. נדמה שבאותו עת מזמר היפנט את הפציינטים שלו, פעולה שהוא כינה "animal magnetism". לזכותו של מזמר ייאמר, כי הוא ניסה להסביר את שיטות העבודה שלו על בסיס מדעי ויש אשר רואים בו אבי הפסיכותרפיה המודרנית. בתחילת עבודתו הוא השתמש במגנטים ורק מאוחר יותר גילה שתוצאות דומות אפשר להשיג גם בידיים. שיטות אלה מזכירות גם את האמונה ב"אנרגיות" הרווחת היום וכן את שיטת ה"רייקי". מזמר זכה לפרסום רב בעיר פריז, שם התייעצו איתו אנשים חשובים רבים. רבים ניסו לחקות את מזמר, גם כאלה שלא היו רופאים במקצועם וביניהם גם רמאים ממש.

James Graham  היה רמאי שזכה להצלחה רבה. גריהם הקים מקדש לבריאות במרכז לונדון בשנת 1780.  העיצוב הפנימי של הבית היה מרשים מאוד, כולל מראות גדולות וכדורי זכוכית בעלי ממדים  ודרקונים שפלטו להבות מפיהם. באותה התקופה התפרסמו תגליותם של  Galvani ושל וולטה  בתחום החשמל. גלבני הראה לדוגמא שאפשר להפעיל רגל של צפרדע על ידי ניצוץ של חשמל המועבר לעצב, גם לאחר מותו של הצפרדע. גריהם ידע לנצל את התגליות בתחום החשמל כדי להרשים את הפציינטים שלו. במקדש הוא הרצה על שיטות הריפוי שלו יחד עם הגב' Emma Lyon, מי שנהפכה  מאוחר יותר, ל Lady Hamilton   אהובתו של הלורד Nelson.

  

דמות בעלת אופי דומה הייתה הגב. Mapp או Crazy Sally Mapp.  הפופולריות של הגב. Mapp  הייתה גדולה עד כדי כך, שהעיריה של Epsom  שלמה לה על שנאותה לכבד את העיר כמקום מגוריה. פעמיים בשבוע הגב. Mapp  נסעה ללונדון במרכבה מפוארת משוכה על ידי ארבעה סוסים,  כאשר משרתים במדים עומדים על המרכבה בחוץ. בלונדון היא נתנה התיעצויות באחד מבתי הקפה. בתחילת דרכה גברת זו זכתה להצלחה רבה  אך במשך הזמן ירדה קרנה ובסוף מתה כאישה בודדה לגמרי.

רופא העיניים של מלכת אנגליה Anne   לא היה אלא חייט, אדם שאפילו לא ידע קרוא וכתוב. אף על פי כן, החייט ששמו היה William Read  הצליח עד כדי כך שזכה בתואר האצילות.

בסוף המאה השמונה עשר התפשט המדע המכונה פרנולוגיה. מייסד ענף זה של המדע היה FJ Gall אשר למד בוינה. גאל האמין שלאזורים שונים במוח תפקידים סגוליים וכאשר אזור מסוים במוח מפותח,  יתבטא הדבר בבליטה של עצמות המוח המכסים אזור זה. גאל האמין שאפשר לוודא את התכונות המנטליות והמוסריות של אדם על ידי מישוש של הגולגולת. גאל היה אדם ישר והאמין במה שהוא לימד, אלא מאוחר יותר השקפותיו נפלו לידים פחות אמינות. אנחנו היום יודעים שאזורים ספציפיים במוח אחראים לתפקידים מיוחדים, אך אין עדות לכך שהתפקיד של אזור מסויים מלווה בבליטה של עצמות הגולגולת הסמוכות.

 

בפעם הבאה נתחיל ברפואה של המאה התשעה עשר, המתארת את שחר הרפואה המדעית.

סגור חלון