חדשות

מחשבון סיכון מסייע בזיהוי פגים בסיכון גבוה ל-BPD בהם תתכן תועלת לטיפול בסטרואידים (J Pediatr) והערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

22/06/2018

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מחשבון סיכון בשם  NICHD BPD (National Institute of Child Health and Human Development) מסייע בזיהוי יילודים בסיכון גבוה ל-BPD (Bronchopulmonary Dysplasia), בהם תתכן תועלת לטיפול בסטרואידים לאחר הלידה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את חשיבות הכלי לניבוי תוצאות BPD בזיהוי פגים בסיכון גבוה בהם תתכן תועלת לטיפול בסטרואידים.

 

מדובר במחקר רטרוספקטיבי, שנערך במרכז יחיד וכלל יילודים שנולדו לאחר פחות מ-30 שבועות היריון. מחשבון NICHD BPD שימש להערכת התוצאים ע"י חישוב רטרוספקטיבי של סיכון BPD בגילאים שונים לאחר הלידה.

 

מדגם המחקר כלל 165 יילודים שנולדו מוקדם (גיל היריון ממוצע של 26 שבועות, משקל לידה ממוצע של 837 גרם). מבין אלו, 61 טופלו בסטרואידים בשל BPD ו-104 לא קיבלו טיפול זה. הערכות סיכון BPD או תמותה היו גבוהות יותר משמעותית ביילודים שטופלו בסטרואידים, בהשוואה לביקורות. הן משלב סיכון ל-BPD חמור או תמותה והן סיכון יחיד להעדר BPD זוהו כגורמים בעלי הערך המנבא הטוב ביותר לזיהוי טיפול בסטרואידים, עם דיוק אפשרי כבר בשבוע השני לחיים. לסיכון של מעל 37% ל-BPD חמור או תמותה, או סיכוי נמוך מ-3% להעדר BPD בגיל 14 ימים הייתה רגישות של 84-92% וסגוליות של 77-80% לניבוי טיפול בסטרואידים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי מחשבון NICHD BPD עשוי לשמש ככלי יעיל לזיהוי יילודים בסיכון גבוה ל-BPD, בהם תתכן תועלת לטיפול בסטרואידים לאחר הלידה.

 

J Pediatr. 2018 Jun;197:23-28

 

הערות עורך מדור נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי :

 

מזה כשני עשורים קהילת הניאונטולוגים מתחבטת בשאלה מי מהפגים יהנה מטיפול בסטרואידים לאחר הלידה כמניעה ל-BPD. ידוע מהניסיון כי סטרואידים משפרים את המצב הנשימתי של פגים עם BPD מאידך ידוע כי לסטרואידים הניתנים מוקדם ובמינון גבוה יש פוטנציאל להזיק בעתיד ולגרום ל-CP אצל חלק מהפגים. ישנם כאלה הסבורים כי בעת הטיפול בסטרואידים אנו מקריבים את העתיד ע"ח ההווה. לכן, ישנה חשיבות רבה  למצוא את קבוצת הפגים אשר ייהנו מהטיפול בסטרואידים יותר מאשר "יסבלו" מתופעות הלוואי ארוכות הטווח שלו. במחקר זה מציגים החוקרים מחשבון המאפשר לזהות קבוצה נבחרת זו של פגים שייהנו מטיפול בסטרואידים למניעת BPD. נראה שיש מקום לשקול ולנסות להשתמש במחשבון זה בעתיד.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני