חדשות

השוואת תוצאות מתן מונע לעומת מתן תרפואיטי של קפאין כנגד אפנאה של פגות (J Matern Fetal Neonatal Med) והערת עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

26/04/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן מונע של קפאין הפחית את משך הטיפול בחמצן, הנשמה פולשנית ולא-פולשנית, היארעות BPD (Bronchopulmonary Dysplasia) בדרגה קלה-עד-בינונית ומשך האשפוז של פגים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתן תרפואיטי של Methyxanthines לטיפול באפנאה בפגים הינה גישה מקובלת. לטיפול בקפאין השפעה חיובית על מגוון תוצאים בפגים וכעת הם ביקשו לבחון את היעילות של מתן מונע מוקדם לעומת מתן תרפואיטי של קפאין על משך תמיכת חמצן ותוצאים אחרים בפגים.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר שכלל פגים שנולדו לפני 32 שבועות היריון וחולקו באקראי לקבלת קפאין באופן מונע (ב-72 השעות הראשונות לחיים), לעומת מתן תרפואיטי של קפאין (רק במידה ואפניאה נמשכה או שהתינוקות נדרשו לתמיכה נשימתית). התוצא העיקרי היה משך הטיפול בחמצן. תוצאים משניים כללו את משך התמיכה הנשימתית בגישות שונות; שיעורי BPD, NEC (Necrotizing Enterocolitis), דימום תוך-חדרי, רטינופתיה של פגות, משך אשפוז, תמותת יילודים ותופעות לוואי של קפאין.

 

מדגם המחקר כלל 90 תינוקות שקיבלו קפאין באופן מניעתי ו-91 תינוקות שקיבלו קפאין באופן תרפואיטי. מתן מונע של קפאין הפחית את משך הטיפול בחמצן (חציון של 28 לעומת 34 ימים, P=0.005, בהתאמה). מתן מונע של קפאין הפחית משמעותית את משך התמיכה הנשימתית, משך אשפוז והיארעות BPD בדרגה קלה-עד-בינונית ללא השפעה על היארעות BPD בדרגה חמורה או תוצאים קליניים אחרים, בהשוואה למתן תרפואיטי של קפאין.

 

מהנתונים עולה שיעור גבוה יותר משמעותית של תינוקות בקבוצת טיפול מונע בקפאין שלא נדרשו להנשמה מלאכותית במהלך אשפוזם ביחידת טיפול נמרץ ביילודים ושיעור נמוך יותר משמעותית של תינוקות שנדרשו להנשמה מלאכותית מאוחרת, בהשוואה לשיעור המקרים בקבוצת מתן תרפואיטי של קפאין.

 

ממצאי המחקר תומכים בתועלת של מתן טיפול מונע בקפאין בפגים.

 

J Matern Fetal Neonatal Med. 2021 Mar 26:1-9

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה מצטרף לשורת מחקרים התומכים בטיפול מניעתי בקפאין בפגים קטנים, אפילו בכאלה שאינם נזקקים לתמיכה נשימתית לאחר הלידה. למרות שמחקר זה לא היה סמוי, עדיין התוצאות מרשימות ויותר מכך, הן מאששות תוצאות שנמצאו במחקרים אחרים. לכן, נראה כי נכון יהיה לתת לפגים הקטנים קפאין באופן מניעתי לאחר הלידה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני