חדשות

תוספת צילום חזה לתכנית סקר עשויה לסייע בזיהוי שחפת בנשאי HIV (מתוך Lancet HIV)

15/09/2018

 

תוספת צילום חזה לכלל הסקר של ארבעה תסמינים לפי ארגון הבריאות העולמי, להערכת אפשרות זיהום בשחפת בנשאי HIV, עשוי לסייע בזיהוי מספר גדול יותר של מקרים באוכלוסיה זו, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה, שפורסמו בכתב העת The Lancet HIV.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית בין 2011-2018 לזיהוי מחקרים שפורסמו לאחר שארגון הבריאות העולמי פרסם את ההמלצות לשימוש בכלל סקירה של ארבעה תסמינים לשחפת. הם התמקדו במחקרים שכללו איסוף דגימות כיח, דם, שתן, או דגימת מחט עדינה של קשרית לימפה מנשאי HIV, ללא קשר לסימנים או תסמינים, לא כולל מחקרי מקרה-ביקורת, במטרה להימנע מהטיה אפשרית.

 

החוקרים העריכו את הרגישות והסגוליות של כלי הסקירה בנשאי HIV, בהתאם לטיפול אנטי-רטרוויראלי ואם השלימו צילום חזה. קרוב ל-15,427 משתתפים ב-21 מחקרים שנבחנו היו מבוגרים ומבין אלו, 1,559 אובחנו עם שחפת פעילה. החוקרים כללו 18 מהמחקרים הללו במטה-אנליזה, שבעה מחקרים כללו נתונים אודות חולים שקיבלו טיפול אנטי-רטרוויראלי.

 

מהנתונים עלה כי הרגישות של כלל הסקירה על-בסיס ארבעת התסמינים הייתה נמוכה משמעותית בקרב 4,640 החולים תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי, בהשוואה ל-8,664 החולים שלא נטלו טיפול זה (51% לעומת 89.4%). בהערכת הסגוליות עלתה מגמה הפוכה (70.7% לעומת 28.1%).

 

על-בסיס נתונים אודות 646 משתתפים משני מחקרים, כל ממצא חריג בצילום חזה בחולים שנטלו טיפול אנטי-רטרוויראלי העלה את הרגישות מ-52.2% ל-84.6%, אך לצד ירידה בסגוליות מ-55.5% ל-29.8%.

 

הממצא המשמעותי ביותר העולה מהמחקר הוא כי האלגוריתם המומלץ של ארגון הבריאות העולמי לשלילת שחפת בנשאי HIV עדיין מהווה כלי תקף להערכת צורך בטיפול מונע לשחפת במקומות בהם המשאבים מוגבלים.  התוספת של צילום חזה לאלגוריתם הייתה מתונה במונחים של רגישות ולא-משמעותית במונחי ערך מנבא שלילי.

 

Lancet HIV 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני