מאמרי מערכת

הדור החדש של נוגדי הטסיות - פאנל מומחים בהשתתפות ד''ר מטצקי וד''ר לב , מתוך JC 564 , חינם !

15/08/2010

לאחר למעלה מעשור שבו היווה הקלופידוגרל (פלויקס) את המענה היחידי כמעט לטיפול נוגד טסיות (ביחד עם אספירין בדר"כ) החלו בתקופה האחרונה להכנס לשימוש הדורות החדשים של נוגדי הטסיות.

בארץ אושר בחודשים האחרונים הפרסוגרל - או בשמו המסחרי אפיאנט, כטיפול נוגד טסיות לאחר צינתור במטופלים שעברו אירוע קורנורי חריף (ACS ) . בעתיד הלא רחוק צפויים להכנס לשוק נוגדי טסיות נוספים.

בכדי ללמוד על ההבדלים, אופן השימוש המוצלח, בחירת החולים המתאימים לטיפולים החדשים קיימנו פאנל מומחים זה, בהשתתפות ד"ר שלומי מטצקי (טיפול נמרץ לב בשיבא) וד"ר אלי לב (המרכז לצינתורים של מרכז רבין/השרון) הנחשבים למומחים מובילים בארץ ובעולם בתחום זה, ואשר מחקרים רבים שלהם הופיעו בכתבי העת הקרדיולגיים המובילים.

בתחילת הראיון ביקשנו מהפאנל להציג סקירה הסטורית קצרה הנוגעת להתפתחות הטיפול בנוגדי טסיות בעשורים האחרונים, ולאחר מכן דנו בהבדלים במנגנוני הפעולה ומשמעותם, בגישות טיפוליות אפשריות ובאופן בחירת המטופלים המתאימים (למשל, שימוש נרחב בתתי קבוצות כמו סוכרתיים ו-STEMI שנמצא כי אצלם הייתה ירידה משמעותית מאוד בסיכון לאירועים איסכמיים חוזרים תחת טיפול בפרסוגרל, וכמעט ללא עלייה בדימומים, או ביצוע בדיקות גנטיות או תפקוד טסיות ו/או תנגודת לקלופידוגרל כקריטריון לטיפול בפרסוגרל).

המומחים אף התבקשו לחוות דעתם לגבי אופן ההכללה של הפרסוגרל בסל הבריאות (נכון להיום ההכללה היא למטופלים שעברו סטנט תרומבוזיס תחת טיפול בקלופידוגרל) כשנראה שהיה קונצנזוס לאמץ את הגישה של ה-NICE הבריטי להכליל את הסוכרתיים ואלו שעברו STEMI .

לדיון המצולם המלא - נא להקליק כאן

הדיון הופק בחסות בלתי תלויה של חברת אלי-לילי

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<