חדשות

טיפול קו ראשון הכולל את Veliparib בשילוב כימותרפיה והמשך טיפול משמר ב- Veliparib משפר הישרדות ללא התקדמות מחלה בנשים עם סרטן שחלות מתקדם (NEJM)

04/10/2019
מאת נעה גינזבורג

מחקר חדש מצא כי להוספה של veliparib  לטיפול כימותרפי ראשוני ולאחר מכן כהמשך טיפול משמר מוביל  להישרדות ארוכה יותר, ללא התפתחות המחלה (PFS) , בחולות עם קרצינומה שחלתית מתקדמת בהשוואה לכימותרפיה בלבד.

ברקע מסבירים החוקרים כי לא היו עד כה  מספיק נתונים לגבי השימוש במעכבי הפולימראז ( [ADP, כמו Veliparib בשילוב עם כימותרפיה ולאחריה טיפול משמר, כטיפול קו ראשון בחולות עם קרצינומה שחלתית המוגדרת כ- high-grade serous.  במחקר חדש זה שהיה בין לאומי שלב III, שהיה מבוקר פלצבו, החוקרים העריכו את היעילות של הוספות veliparib כטיפול קו ראשון בשילוב  עם טיפול כימותרפי הכולל carboplatin  ו-paclitaxel , ובהמשך כטיפול מונותרפי משמר במטופלות עם high-grade serous ovarian carcinoma שלא טופלה בעבר, בשלב  3 או 4.

המטופלות חולקו תחילה באופן אקראי ביחס של 1:1:1 לקבלת טיפול כימותרפי עם פלצבו, ולאחר מכן טיפול משמר עם פלצבו (קבוצת הביקורת) כימותרפיה עם veliparib  ולאחר מכן טיפול משמר בפלצבו (קבוצת השילוב יחיד) או כימותרפיה עם veliparib ולאחר מכן טיפול משמר עם veliparib (veliparib לכל אורך הדרך).

ניתוח ציטורדוקטיבי בוצע לפני תחילת הטיפול הכימותרפי, או לאחר שלושה מחזורי טיפול.

הטיפול בשילוב עם כימותרפיה ארך 6 מחזורי טיפול, וטיפול משמר כלל 30 מחזורי טיפול נוספים. יעד המחקר הראשוני שקבעו החוקרים היה הישרדות ללא התקדמות מחלה בקבוצת הטיפול המשולב לכל אורך הדרך לעומת קבוצת הביקורת לרבות ניתוח תתי קבוצות לפי המצאות מוטציה ה-BRCA, ונוכחות - homologous-recombination deficiency  (HRD ) , לפי פרוטוקול של כוונה לטפל ( intention-to-treat population.)

החוקרים מדווחים כי 1140 מטופלות שעברו רנדומיזציה במחקר. בקבוצת  מוטצית BRCA , ההישרדות החציונית ללא התקדמות המחלה היתה 34.7 חודשים בקבוצה שטופלה עם veliparib לכל אורך הדרך, לעומת 22 חודשים בקבוצת הביקורת (יחס סיכונים לתמותה/התקדמת היה 0.44, בטווח  0.28 עד 0.68; P<0.001) .

בתת הקבוצה עם ה-HRD  ההישרדות הייתה 31.9 חודשים לעומת 20.5 חודשים בהתאמה ( עם יחס סיכונים  0.57; בטווח 0.43 עד 0.76; P<0.001).

באוכלוסיית הכוונה לטפל, ההישרדות הייתה 23.5 חודשים ו-17.3 חודשים ( עם יחס סיכונים  0.68;, טווח  0.83- 0.56  p<0.001).

החוקרים מציינים הטיפול ב-Veliparib הביא לשיעור גבוה יותר של אנמיה ותרומבוציטופניה כאשר שולב עם כימותרפיה, כמו גם למקרים של עייפות ובחילה.

החוקרים מסכמים כי בכל אוכלוסיות הטיפול שנבדקו, נראה כי שילוב של carboplatin, paclitaxel, ו-veliparib כטיפול ראשוני ולאחר מכן טיפול משמר עם veliparib , הביא להישרדות ארוכה יותר, ללא התקדמות המחלה, לעומת טיפול כימותרפי בלבד. החוקרים מציינים כי הערך של הוספת veliparib במהלך הטיפול הראשוני בלבד וללא טיפול משמר בתרופה אינו ברור עדיין .

 NEJM, September 28, 2019

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<