חדשות

השינוי הניכר בפרוגנוזה של חולים עם מלנומה ממארת במהלך השנים האחרונות (מתוך אתר מדסקייפ)

25/10/2019

 

במהלך שני העשורים האחרונים חל שיפור ניכר בפרוגנוזה של חולים עם מלנומה מתקדמת וכיום הטיפול בממאירות זו הינו אחד מסיפורי ההצלחה של עולם הרפואה, כך כותבים מומחים במאמר שפורסם באתר Medscape. בעבר, מלנומה ממארת נחשבה לגזר דין מוות, עם חציון הישרדות של פחות משנה. כיום, חלק מהחולים שורדים שנים רבות, כאשר חלק שורדים אף למעלה מעשר שנים לאחר האבחנה.

 

שינויים אלו בפרוגנוזה של המחלה נובעים ממספר גורמים, כולל הבנה טובה יותר של מערכת החיסון והביולוגיה המולקולארית של מלנומה, לצד היכולת לבחון את פרופיל המוטאציות של המחלה. עוד חל שיפור ביכולת חברות התרופות לפתח תרופות המכוונות למרכיבים במערכת החיסון וחלבונים מוטנטיים.

 

פרויקט הגנום האנושי הוביל להבנה טובה יותר של הגנים בבני אדם ויצר את התשתית להבנת הפתוגנזה של מחלות ממאירות. הזיהוי של שינויים גנטיים ואפיגנטיים בגידולים סייע בפיתוח טיפולים ייעודיים, כמו גם בדיקות אבחנתיות לזיהוי חולים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לתועלת.  ההתקדמות בפיתוח תכשירים אימונותרפיים התמקדה בתחילת הדרך בעיקר במלנומה, כאשר הרופאים שעסקו בתחום סברו כי מלנומה צפויה להגיב טוב יותר לסוג טיפול זה.

 

בעקבות ההתקדמות הנ"ל פותחו טיפולים חדשים למלנומה, כולל טיפול אימונותרפי עם מעכבי בקרה חיסונית, דוגמת Ipilimumab (ירבוי), Nivolumab (אופדיבו), Pembrolizumab (קיטרודה) ותרופות אחרות, לצד טיפולים מכוונים למוטאציות BRAF ו-MEK, כולל Vemurafenib, Dabrafenib ותרופות אחרות.

 

טיפולים חדשים אלו הובילו להתקדמות מדהימה בתחום הטיפול במלנומה במהלך 15 השנים האחרונות. בעוד שבעבר ריפוי לא נכלל בלקסיקון של חולים עם מלנומה מתקדמת, כיום יש יותר ויותר חולים עם תגובות מרשימות לטיפול, למרות אבחנה של מחלה עם גרורות נרחבות, כאשר לאחר חמש שנים אין עדות למחלה.

 

הדו"ח האחרון מטעם ה-American Cancer Society מדגיש את ההתקדמות האדירה בהפחתת מקרי תמותה מוקדמת משנית למלנומה. משנת 2012 עד 2016 הירידה הממוצעת בשיעורי התמותה נעה סבי ב5%. עיקר הירידה תועד באוכלוסיה אפרו-אמריקאית (9%).

 

מומחים בתחום מסבירים כי מדובר בשינוי מרשים למחלה מאוד חמורה, לה בעבר לא היו טיפולים יעילים. עם זאת, הם מוסיפים כי עדיין ישנם חולים רבים עם מלנומה מתקדמת אשר אינם מגיבים לטיפולים.

 

הכותבים מדגישים כי הפוטנציאל לריפוי החולים קיים, אך בכדי להשיג זאת, חשוב לשים לב לאיכות הטיפול, גישה לטיפול ותמיכה במתן הטיפול. על-מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר עבור כלל החולים, יש להבטיח כי כל החולים מקבלים את הטיפול הטוב ביותר.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<