חדשות

חדש ב''הלל יפה'': המכשיר המתקדם ביותר בעולם לבדיקת המעי הדק

11/07/2021


המרכז הרפואי הלל יפה הינו אחד מבין בתי החולים הראשונים בארץ אשר החל להשתמש בטכנולוגיה החדשנית ביותר בעולם לבדיקת המעי הדק- "אנטרוסקופיה ספירלית ממונעת". ד"ר אורן גל, מנהל היחידה לאנדוסקופיה מתקדמת במכון הגסטרואנטרולוגי ב"הלל יפה": "מדובר בטכניקה פורצת דרך המאפשרת בחינה מדוקדקת של המעי הדק תוך אבחון וטיפול בזמן אמת".
במכון הגסטרואנטרולוגי של המרכז הרפואי הלל יפה החלו להשתמש במכשיר ייעודי המתקדם ביותר בעולם לבדיקת המעי הדק. כיום קיימות מספר שיטות לצילום של רירית המעי הדק, החל מבליעת קפסולה זעירה עם מצלמה, וכלה בביצוע בדיקה אנדוסקופית על ידי החדרת צינור גמיש (אנדוסקופ) שבקצהו מצלמה. שיטה נוספת נקראת אנטרוסקופיה אשר עד כה בוצעה על ידי אנדוסקופ ארוך מעט מן הרגיל המכונה אנטרוסקופ אם כי היכולת לצלם את המעי הדק בשיטה זו מוגבלת. שיטה נוספת היא אנטרוסקופיה בעזרת בלון אחד או שניים בקצה האנדוסקופ ואילו הטכנולוגיה החדשה ביותר היא אנטרוסקופיה ספירלית.
לא בכדי ישנן מספר שיטות לבדיקת המעי הדק. המבנה האנטומי (מבני) של המעי הדק מקשה על סריקתו, הן בשל אורכו (כ -6 מטר) והן בשל היותו "מקופל" בחלל הבטן. כניסתן של שיטות חדשניות ומקובלות, כגון האנטרוסקופיה כפולת הבלון, נתנה פתרון מסוים אם כי מדובר בשיטה מסורבלת מבחינה טכנית לאור הצורך לנפח בלון אחד או יותר בחלל המעי על מנת להתקדם והן בשל הצורך בצוות גדול אשר מונה בין היתר, שני רופאי גסטרואנטרולוגיה וזמן בדיקה ארוך יחסית.
השיטה החדשנית- "אנטרוסקופיה ספירלית ממונעת" משתמשת בצינור אנדוסקופי עליו "מולבשת" ספירלה ממונעת אשר תוך כדי סיבובה "מפשילה" את המעי הדק ומאפשרת את סריקתו. "הפשלת המעי" על האנדוסקופ מאפשרת חדירה עמוקה יותר לאורך המעי ואבחנה מדויקת יותר.
ד"ר אורן גל, מנהל היחידה לאנדוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי הלל יפה, ציין: "טכנולוגיה חדשנית זו קיימת כיום במספר מצומצם של מרכזיים רפואיים בארץ, ביניהם אצלנו, במכון הגסטרואנטרולוגי של "הלל יפה". האנטרוסקופיה הספירלית הממונעת מאפשרת לנו להעניק שירות ממוקד ומדויק יותר עבור קהל המטופלים שלנו ומסייעת לנו להתגבר על אחד המכשולים העיקריים בבדיקת המעי הדק. טכניקה זו מאפשרת כניסה קלה יותר למעי, מקצרת את זמן הבדיקה, מאפשרת לקיחת דגימה של רקמה במידה שישנם ממצאים חשודים לצורך אבחנה מדויקת ואף צריבה של נגעים וסקולריים (כלי דם זעירים מורחבים). בנוסף ניתן לכרות נגעים (פוליפים) בזמן אמת".

התמונה באדיבות משרד הדוברת.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<