Cardiomiopathy & Cardiology

חולים עם מחלת מעי דלקתית בסיכון מוגבר לדלקת שריר הלב (Am J Gastroenterol)

בחולים עם מחלת מעי דלקתית סיכון מוגבר למיוקרדיטיס, בפרט מקרים חמורים של דלקת שריר הלב, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, גם שני עשורים לאחר האבחנה של מחלת המעי, אם כי הסיכון האבסולוטי נמוך, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The American Journal of Gastroenterology.

מחקרים קודמים הציעו כי בחולים עם מחלת מעי דלקתית ייתכן סיכון מוגבר לזיהומים ודלקת, אלו עלולים להביא לעליה בסיכון למיוקרדיטיס. החוקרים בחנו את הסיכון ארוך הטווח למיוקרדיטיס בחולים עם מחלת מעי דלקתית ממאגר Swedish National Patient Register ומחקר ESPRESSO שכלל 24,738 חולים עם מחלת קרוהן, 46,409 חולים עם קוליטיס כיבית ו-12,117 חולים עם מחלת מעי דלקתית שאינה מסווגת.

המחקר כלל מדגם תואם של 391,344 משתתפים מהאוכלוסייה הכללית כקבוצת ייחוס ומדגם אחאים-ביקורות של 96,149 אחאים מלאים ללא מחלת מעי דלקתית ל-53,149 חולים עם מחלת מעי דלקתית.

התוצא העיקרי היה היארעות מיוקרדיטיס. התוצא המשני היה מיוקרדיטיס חמורה, שהוגדרה כאי-ספיקת לב, תמותה, או אשפוז חוזר לבית החולים.

חציון משך המעקב עמד על 12 שנים, 21.1% מהחולים היו במעקב למשך לפחות 20 שנים.

בחולים עם מחלת מעי דלקתית תועד סיכון גבוה ב-50% להתפתחות דלקת שריר הלב, אשר נותר עד 20 שנים לאחר האבחנה וסיכון גבוה ב-150% להתפתחות דלקת שריר הלב בדרגה חמורה.

הסיכון האבסולוטי היה יחסית נמוך, כאשר 256 חולים עם מחלת מעי דלקתית ו-710 ביקורות אובחנו עם מיוקרדיטיס (שיעורי היארעות של 22.6 מקרים ל-100,000 שנות-אדם ו-12.9 מקרים ל-100,000 שנות-אדם, בהתאמה).

בחולים עם מחלת קרוהן תועדה עליה של 48% בסיכון למיוקרדיטיס ועליה של 139% בסיכון למיוקרדיטיס חמורה, בעוד שבחולים עם קוליטיס כיבית תועדה עליה של 58% ו-182% בסיכון, בהתאמה. בחולים עם מחלת מעי דלקתית שאינה מסווגת תועדה עליה של 214% בסיכון למיוקרדיטיס חמורה.

בהשוואה לאחאים מלאים, בחולים עם מחלת מעי דלקתית תועד סיכון גבוה יותר ב-50% למיוקרדיטיס ועליה של 107% בסיכון למיוקרדיטיס חמורה.

מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה קשר הדוק יותר עם סיכון מוגבר למיוקרדיטיס בחולים עם מחלת קרוהן המערבת מעי גס, גברים צעירים וחולים עם זיהומים נגיפיים שטופלו בבית החולים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות שהסיכון האבסולוטי למיוקרדיטיס קטן ואינו תומך בהשלמת בדיקות סקר סרולוגיות שגרתיות בחולים עם מחלת מעי דלקתית לזיהוי נגיפים העלולים להוביל לדלקת שריר הלב, מהממצאים עולה כי יש מקום לתמוך באמצעים למניעה בקווים המנחים העדכניים, כולל חיסונים כנגד נגיפים העלולים לגרום לדלקת שריר הלב, פרופיל סרולוגי של נגיפים אלו וניטור חולי מחלת מעי דלקתית עם דיכוי חיסוני.

Am J Gastroenterol, March 19, 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • משקעי מונוסודיום אורט בנגעים טרשתיים מעלים את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים (Rheumatology)

  משקעי מונוסודיום אורט בנגעים טרשתיים מעלים את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים (Rheumatology)

  בחולים עם גאוט והיפראוריצמיה עם עדות למשקעי מונוסודיום אורט בנגעים טרשתיים קיים סיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים מג’וריים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Rheumatology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי גורמי סיכון מסורתיים אינם מסבירים את הסיכון המוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים בחולים עם גאוט והיפראוריצמיה; לאור זאת, הבנת הקשר בין משקעי מונוסודיום אורט ובין הסיכון […]

 • שבירת מיתוסים עם פרופ' רז: אין תרופה אנטי דלקתית שהוכחה כמורידה התקפי לב?

  שבירת מיתוסים עם פרופ' רז: אין תרופה אנטי דלקתית שהוכחה כמורידה התקפי לב?

  המיתוס הפעם עוסק בשאלה: האם אין תרופה אנטי דלקתית שהוכחה כמורידה התקפי לב? פרופ’ רז מתייחס לכמה מחקרים בנושא, ביניהם המאמר הנ”ל שהתפרסם ב-European Journal of Internal Medicine ומאמר שהתפרסם ב-Journal of Interventional Cardiology. בחסות בלתי תלויה של חברת נובונורדיסק

 • דגלים אדומים להופעה מוקדמת של ממאירות מעי גס (JAMA Network Open)

  דגלים אדומים להופעה מוקדמת של ממאירות מעי גס (JAMA Network Open)

  חולים עם הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום פונים לעיתים קרובות עם המטוכזיה או כאבי בטן, תסמינים אשר לעיתים קרובות אינם זוכים להתייחסות מספקת בקרב מטופלים צעירים ומובילים לעיכוב של 4-6 חודשים באבחנה של הממאירות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. על-רקע העלייה במספר המקרים של הופעה מוקדמת של סרטן […]

 • האם השלמת בדיקות לבביות לא-פולשניות לכאבי חזה מפחיתה את הסיכון הלבבי? (Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes)

  האם השלמת בדיקות לבביות לא-פולשניות לכאבי חזה מפחיתה את הסיכון הלבבי? (Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes)

  הגדלת היקף בדיקות לא-פולשניות להערכה לבבית לא הפחיתה את הסיכון לסיבוכים לבביים מג’וריים בתוך שנתיים מפניה לחדר מיון של מבוגרים בשל כאבי חזה וללא אוטם לבבי חד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes. במחקר העוקבה הרטרוספקטיבי בחנו החוקרים את הקשר בין בדיקות לא-פולשניות להערכה לבבית ובין התוצאות הלבביות […]

 • הטיפ השבועי עם פרופ' רז: תסמונת הלב השבור

  הטיפ השבועי עם פרופ' רז: תסמונת הלב השבור

  תסמונת הלב השבור קשורה לסטרס קשה ביותר, ולעליה גבוהה ברמות הקורטיזול. המטופלות והמטופלים מציגים תמונה של התקף לב ואי ספיקת לב, אך הפרוגנוזה יחסית טובה מפני שצנתורים שהמטופלות והמטופלים עוברים יעידו בדרך כלל שאין מחלה בכלי הדם.  בתי חולים רבים בישראל הבחינו בעליה חדה במספר המקרים של מטופלים ומטופלות בתסמונת, שפונו וטופלו בבית החולים. על […]

 • טיפול ב-Vonoprazan מקל במהירות על תסמיני צרבת משנית לריפלוקס (מתוך כנס ה-DDW)

  טיפול ב-Vonoprazan מקל במהירות על תסמיני צרבת משנית לריפלוקס (מתוך כנס ה-DDW)

  מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס Digestive Disease Week עולה כי טיפול ב- Vonoprazan הקל ביעילות על תסמיני צרבת בחולים עם מחלת ריפלוקס שאינה-ארוזיבית כבר בתוך יום אחד של טיפול, כאשר התועלת נותרה על כנה לאורך זמן. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מעכבי תעלות מימן מהווים את הטיפול העיקרי ל-GERD, כולל מחלת ריפלוקס שאינה ארוזיבית. תכשירים […]

 • נוקשות עורקים עשויה לנבא סיכון לגלאוקומה (Am J Ophthalmol)

  נוקשות עורקים עשויה לנבא סיכון לגלאוקומה (Am J Ophthalmol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת American Journal of Ophthalmology עולה כי נוקשות עורקים מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות גלאוקומה. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין נוקשות עורקים ובין גלאוקומה, לצורך כך הם כללו 4,713 משתתפים (גיל ממוצע של 66 שנים, 58% גברים) ללא מחלה עינית בתחילת המחקר בין אפריל 2021 ועד נובמבר 2012. הערכת […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה