דרמטולוגיה

שינויים בהרכב ועומס חיידקים במהלך טיפול בפצע בלחץ שלילי (Wounds)

במאמר שפורסם בכתב העת Wounds מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי במהלך טיפול בפצע בלחץ שלילי חלה עליה במספר זני חיידקי Staphylococcus aureus ובעומס החיידקים הכולל, כאשר היארעות הזיהומים נותרת ללא שינוי.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השינויים בזני חיידקים ובעומס חיידקים, כמו גם לקבוע את שיעורי היארעות זיהומים, לפני ואחרי טיפול בפצע בלחץ שלילי בחולים עם מגוון פצעים.

מדגם המחקר כלל משתתפים מבוגרים לאחר התערבות ניתוחית, אשר נדרשו לטיפול בפצע בלחץ שלילי. המחקר הרב-מרכזי, פרוספקטיבי כלל 104 חולים. תרבית מדגימה מהפצע נלקחה לפני טיפול בפצע בלחץ שלילי ומיד לאחר הטיפול או לאחר 6 שבועות. החוקרים קבעו את השינוי בזני החיידקים, עומס חיידקי ושיעור הזיהומים לפני ואחרי התחלת טיפול בפצע בלחץ שלילי.

מהנתונים עולה כי לאחר הטיפול בלחץ שלילי נרשמה עליה במספר התרביות החיוביות, כאשר החיידק הפתוגני הנפוץ ביותר היה Staphylococcus aureus. העומס החיידקי היה גבוה יותר באופן מתון בתום הטיפול בלחץ שלילי, בהשוואה לעומס החיידקי שתועד בתחילת הטיפול.

החוקרים מציינים כי שתי דגימות הצביעו על חיידקים בעלי עמידות לתרופות אנטיביוטיות רבות, דגימה אחת טרם טיפול בלחץ שלילי ודגימה אחת לאחר הטיפול.

טרם הטיפול בלחץ שלילי, 26 חולים אובחנו עם זיהום פצע, ב-5 מהם תועד זיהום עיקש בתום המחקר. לאחר הטיפול בלחץ שלילי, 14 חולים פיתחו זיהום של הפצע.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם העליה הנ”ל בעומס החיידקים משפיעה על תוצאים אחרים של הטיפול בפצע.

Wounds. 2020;32(3):74-80.

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים