גליון אוקטובר 2000 מחלות לב הנם סיבה עיקרית לתחלואה ות

גליון אוקטובר 2000

מחלות לב הנם סיבה עיקרית לתחלואה ותמותה אצל נשים, לפיכך ההתרשמות ממחקרים התבוננותיים מהתרומה של הטיפול התחלפי באסטרוגן למניעת מחלות אלו בשילוב אם השפעתם המיטיבה על הפרופיל השומני אצל נשים בגיל הבלות היותה אבן דרך בטיפול בשנים האחרונות. אולם ספקות ומבוכה באשר לנכונות טיפול זה החלו להופיע עם פרסום מחקר ה HERS שהיה מחקר התערבותי בודד ששלל תרומה זו על ההשפעה המיטיבה של האסטרוגנים כמניעה משנית בחולות מחלה כלילית, ממצא שהכניס אותנו הרופאים למצוקה באשר להמלצות להמשך הטיפול בחולות. בגיליון זה מובא מחקר נוסף וסיכום ההמלצות על סמך תוצאותיו ותוצאות מחקרים נוספים אשר מבהירים במעט את הדרך בה אנו צריכים לטפל בנשים עם מחלה כלילית בגיל הבלות. בנוסף מובא מאמר סקירה מעמיק בהקשר להשפעות והמלצות לטיפול תחליפי בחולות עם מחלה לבבית. באותו הקשר מובא המחקר וההודעה הדרמתית של מחקר הALLHAT אשר הפסיק את הזרוע המשווה טיפול בחוסמי אלפא מול משתן ממשפחת התיאזידים בחולי יתר לחץ דם ומאמר המשך המתמודד עם דרכי הטיפול בדוקסזצין בעתיד לאור מסקנות המחקר. שני הנושאים מדגישים את הצורך להמתין לתוצאות מחקרים התערבותיים עם נקודות סוף קשיחות בכדי לבסס טיפול זה או אחר. לסיום הבאנו מאמר המתווה אולי דרך חדשה נוספת להתמודד עם מחלת האסטמה.

מאמר המערכת המומלץ על ידנו בגיליון זה הוא מאמר מעולה הדן בגישה בברור ובדרכי הטיפול בהיפוקלמיה.
מאמר המערכת הינו תוצאת עבודתה של "הועדה האמריקאית הלאומית לשימוש הקליני באשלגן" כפי שפורסמו בArch Int Med בגליון ספטמבר. מטרות הועדה היו להעריך את תפקיד האשלגן בשימוש הקליני היום יומי וההשלכות הטיפוליות העתידיות.
תוצאות הועדה מנוסחות כהתויות לשימוש בתכשירי אשלגן ומתוות את הגישה למניעה ברור וטיפול בהיפוקלמיה.

עם סגירת הגליון ותוך כדי הסערה בדבר המגפה/מחלה של קדחת הנילוס המערבי ראינו חובה להוסיף על הידע הרפואי של קוראנו במחלה זו. לשם כך הבאנו קישורים לאתרים של המרכז הלאומי לבקרת מחלות וכן הCDC , שני אתרים מעולים בנושא.
כמו כן הוספנו חומר בעברית בצורת שאלות ותשובות בפרק המאמרים.
אתר מעולה של המרכז הלאומי לבקרת מחלות המוקדש כולו למחלה זו.
בפרק הודעות הארגונים תמצאו קישור למצגת מצויינת מאתר הישראלי לבקרת מחלות, הסוקר את תופעת ושכיחות קדחת הנילוס בישראל.
באתרים המומלצים לגיליון זה הוספנו קישור לאתר של הCDC המוקדש למחלה זו כפי שהתבטאה בניו-יורק באוגוסט-ספטמבר 1999 .

קריאה מהנה ומשכילה, ושנה טובה לכל מנויינו
ד"ר דרור דיקר
סגן מנהל פנימית ד' מרכז רפואי רבין קמפוס גולדה

למאמר המערכת מתוך archinte

לאתר המרכז הלאומי לבקרת מחלות – לחלק הנוגע לקדחת הנילוס

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים