משפחה

האם רמיפריל גורם להקטנת הרבדים האטרוסכלרוטים בחולי טרשת עורקים?

ממחקר ה- HOPE , ידוע לנו כי טיפול ארוך טווח ברמיפריל, תכשיר החוסם angiotensin converting enzyme – או ACE , מקטין תמותה ותחלואה בחולים בסיכון גבוה למחלת לב כלילית.
בחולים עם אי ספיקת לב או פגיעה בתפקוד הסיסטולי של חדר שמאל, טיפול ארוך טווח בחוסמי ACE מקטין את הסיכון ללקות באירוע כלילי או מות. בחיות מעבדה אשר קיבלו חוסמי ACE הודגמה השפעה אנטי-אטרוסכלרוטית ואנטי-פרוליפרטיבית.
מטרת מחקר ה PART-2 הייתה לבדוק האם טיפול ארוך טווח ברמיפריל ימנע התקדמות או יגרום לנסיגה של טרשת בעורקי הקרוטיס ויקטין היפרטרופיה של שריר הלב בחולים עם טרשת עורקים. במחקר נכללו 617 חולים בגיל עד 75 שנים עם טרשת עורקים (היסטוריה של אוטם שריר הלב, תעוקת חזה עם עדות אנגיוגרפית למחלת לב כלילית או מבחן מאמץ חיובי, אירוע מוחי חולף (TIA ), או Intermittent claudication – צליעה לסירוגין.
חולים עם אי ספיקת לב, התוויה ברורה לטיפול בחוסמי ACE, התויות נגד לטיפול בחוסמי ACE, יתר לחץ דם מעל 160/100 ממ"כ או תת לחץ דם (מתחת ל100 ממ"כ סיסטולי) לא נכללו במחקר.
החולים עברו רנדומיזציה לטיפול ברמיפריל (5-10 מ"ג ליום) או פלצבו. החולים עברו B-mode Ultrasound של העורקים הקרוטידים ואקוקרדיוגרפיה בבסיס, לאחר שנתיים ו- 4 שנות טיפול.
בממוצע, לחץ הדם הסיסטולי היה נמוך יותר ב- 6 ממ"כ ולחץ הדם הדיאסטולי ב-4 ממ"כ בעת הטיפול בקבוצת הרמיפריל, מאשר בקבוצת הביקורת (p<0.0001 יחס מובהקות).
לא היה הבדל בין הקבוצות במידת השינוי בעובי דופן עורק הקרוטיס המשותף (p=0.58) , ראה תרשים 1 שלהלן:

או בהערכת גודל רבדי הטרשת (p=0.93) בין הקבוצות, ראה תרשים 2 שלהלן.

אינדקס מאסת החדר השמאלי קטנה ב-3.8 גרם/מטר בריבוע (כ-4% ) בקבוצת הרמיפריל בהשוואה לקבוצת הביקורת (p=0.042 יחס מובהקות) .
אינדקס מאסת החדר השמאלי הייתה בבסיס 96.9 גרם/מטר בריבוע בקבוצת הרמיפריל ו-98.3 גרם/מטר בריבוע בקבוצת הביקורת.
בתום 4 שנות מעקב הערכים היו 89.3 ו-94.6 גרם/מטר בריבוע , בהתאמה.
במשך 4 שנות המחקר 16 חולים מקבוצת הרמיפריל לעומת 25 מקבוצת הפלצבו מתו (p=0.17 יחס מובהקות).
279 חולים מקבוצת הרמיפריל ו-289 חולים מקבוצת הפלצבו אושפזו לפחות פעם אחת ( p=0.18 יחס מובהקות) .
8 חולים מקבוצת הרמיפריל לעומת 18 חולים מקבוצת הבקרה מתו מסיבות קרדיווסקולריות (RR 0.45; 95% CI 0.19 to 1.03).
לא היה הבדל באחוז החולים שלקו באוטם חד בשריר הלב, תעוקת חזה בלתי יציבה או שבץ מוחי בין שתי הקבוצות.

מסקנות ומשמעויות קליניות:
תוצאות המחקר לא תומכות בהשערה שהאפקט המגן של חוסמי ACE מפני אירועים כלילים קשור להקטנת האטרוסכלרוזיס.
קרוב לודאי שהאפקטים הברוכים של חוסמי ACE קשורים להורדת ערכי לחץ הדם ולהקטנת מאסת החדר השמאלי או שיפור בתפקוד הלוקה של האנדותל.
MacMahon S, Sharpe N, Gamble G et al. Randomized, Placebo-Controlled Trial of the Angiotensin-Converting Enzyme Inhibitor, Ramipril, in Patients With Coronary or Other Occlusive Arterial Disease. J Am Coll Cardiol 2000;36:438-443.

J Am Coll Cardiol

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים