משפחה

"בימת המערכת" – פרופ' אהוד גרוסמן, מנהל מחלקה פנימית ד', שיבא, תה"ש. המקום של חוסמי סידן בטיפול ביתר לחץ דם לאור הפירסומים האחרונים ב – Lancet

פרופ' אהוד גרוסמן
מנהל מחלקה פנימית ד
המרכז הרפואי ע"ש שיבא
תל השומר

חוסמי סידן נמצאים בשימוש ביתר לחץ דם מתחילת שנות ה – שמונים. התרופות מקבוצה זו כוללות 3 תת קבוצות הטרוגניות ; הפנילאלקילאמין שהאב טיפוס שלה הוא הורפמיל, הבנזוטיאזיפינים שהאב טיפוס שלה הוא הדילטם והדיהידרופירידינים שכוללים בארץ את האוסמואדלאלט, וזודיפ, נורווסק ופנדיל.
תרופות אלו נמצאות בשימוש רחב מכיוון שהן יעילות מאוד בהורדת לחץ דם ונסבלות טוב על ידי החולים.
במחקרים פרוספקטיביים הורידו חוסמי הסידן בחולי יתר לחץ מבוגרים את התחלואה והתמותה ממחלות לב וכלי דם בצורה משמעותית בהשוואה לאינבו. יעילות חוסמי הסידן מול אינבו הוכחה גם בחולי יתר לחץ דם וסוכרת.
לאחרונה התפרסמו ב – Lancet 2 מאמרים ( 1,2) המסכמים את יעילות הטיפולים השונים להורדת לחץ דם. במאמר הראשון (1 ) הגיעו המחברים למסקנה שטיפול המבוסס על חוסם סידן יעיל פחות מהטיפולים האחרים במניעת מחלת לב איסכמית ואי ספיקת לב.
עיון מדוקדק במאמר מעלה מספר תהיות. המחברים כללו בניתוח הסטטיסטי מאמרים שדנו רק בחולי סוכרת, מחקרים שלא היו סמויים, מחקרים שלא נועדו לבדוק תחלואה ותמותה, מחקרים עם דיהידרופירידינים ושאינם דיהידרופירידינים, מחקרים עם תכשירים קצרי טווח וארוכי טווח.
אמנם המחברים מציינים שניתוח כל תת קבוצה לבד לא הטה את התוצאות, אך ללא חיבור כל הנתונים לא היה ניתן להגיע למובהקות סטטיסטית.
למרות שחוסמי הסידן היו יעילים פחות מהתרופות האחרות במניעת מחלות לב, הם היו מעט יותר יעילים מהטיפולים האחרים בהקטנת שיעור האירועים המוחיים.
במאמר השני באותו עיתון המנתח את התוצאות ממאגר נתונים של כל המחקרים הקליניים מצביעים המחברים על יעילות חוסמי הסידן בהשוואה לאינבו (2).
טיפול המבוסס על חוסמי סידן הפחית את שיעור האירועים המוחיים ב – 38% , מחלות לב איסכמיות ב – 21% , ואי ספיקת לב ב – 28%.
בשני מחקרים שהשוו טיפול המבוסס על חוסמי סידן לזה המבוסס על מעכבי ACE נמצא שיש למעכבי ה ACE יתרון על פני חוסמי סידן במניעת מחלות לב איסכמיות ואי ספיקת לב.
שני המאמרים מנתחים את התוצאות על פי הטיפול הראשוני שניתן לחולה. המסקנות בשלב זה אינן ברורות ויש לחכות לתוצאות המחקר הגדול, ALLHAT , המתנהל כיום והמשווה טיפול במשתן לטיפול בחוסם סידן ולמעכב ACE .
יש לציין שבמחקר האחרון זרוע הטיפול בחוסם אלפא הופסקה טרם זמנה עקב יעילות פחותה בהשוואה למשתן. העובדה שזרוע חוסם הסידן לא הופסקה על ידי ועדת הבקרה יכולה בעקיף להצביע שבשלב זה אין נתונים המצביעים על יתרון ברור של המשתנים או מעכבי ה – ACE על פני חוסם הסידן.
על סמך הנתונים הקיימים ניתן לומר שפרט לחולים מבוגרים עם יתר לחץ דם סיסטולי אין הצדקה להתחיל טיפול תרופתי ביתר לחץ דם בחוסם סידן.
יחד עם זאת יש לזכור ש:
א. שרוב החולים עם יתר לחץ דם סיסטולי עדיין לא מאוזנים כראוי ( 3 ).
ב. שבחולים רבים דרוש שילוב תרופתי על מנת להשיג איזון טוב של לחץ הדם.

לאחרונה סקרנו את הספרות הדנה בטיפול בחולי יתר לחץ דם בקרב חולים סוכרתיים, והראינו שבחולים אלו הורדת לחץ דם לערכים הנמוכים מ – 130/80 הוא היעד המרכזי, וכדי להגיע אליו זקוקים בדרך כלל לשילוב של יותר מ – 2 תרופות ( 4 ).
מכיוון שחוסמי סידן יעילים מאוד בהורדת לחץ דם השימוש בהם עוזר לאזן טוב את החולים. לכן חוסמי סידן היו ונשארו חלק חשוב מהטיפול ביתר לחץ דם.

ספרות:

1. Pahor M, Psaty BM, Alderman MH, et al. Health outcomes associated with calcium antagonists compared with other first-line antihypertensive therapies: a meta-analysis of randomised controlled trials. Lancet. 2000;356(9246):1949-54.
2. Neal B, MacMahon S, Chapman N. Effects of ACE inhibitors, calcium antagonists, and other blood-pressure-lowering drugs: results of prospectively designed overviews of randomised trials. Blood Pressure Lowering Treatment Trialists' Collaboration. Lancet. 2000;356(9246):1955-64.
3. Franklin SS, Jacobs MJ, Wong ND, et al. Predominance of isolated systolic hypertension among middle-aged and elderly US hypertensives: analysis based on National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) III. Hypertension 2001; 37(3):869-74.
4. Grossman E, Messerli FH, Goldbourt U. High blood pressure and diabetes mellitus: are all antihypertensive drugs created equal? Arch Intern Med. 2000;160(16):2447-52.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה