האם הסטאטינים הנם האספירין המודרני ?

MRC/BHF Heart Protection Study

מחקר ענק זה, אשר תוצאותיו התפרסמו לראשונה ב 13 בנובמבר בכנס AHA , מערב 20,000 נבדקים בגילאים 80-40 אשר נמצאים בסיכון גבוה למחלת לב כלילית ואשר לגביהם שררה אי בהירות באשר לרווח במתן טיפול להורדת כולסטרול, במיוחד אנשים בגילאים מעל 70 שנה, סוכרתיים, חולים במחלות כלי דם ללא מעורבות כלילית (קורונרית) ואלו עם רמות ממוצעות ופחות מהממוצע של כולסטרול.

נכללו במחקר:
אנשים אשר היו בסיכון גבוה למות כתוצאה ממחלת לב כלילית בשל מחלה קודמת אשר כללה אוטם או ארוע כלילי אחר.
מחלה חסימתית בכלי הדם ללא מעורבות כלילית.
סוכרת או יל"ד מטופל.
כולסטרול כללי מעל 130 מ"ג/ד"ל.
לא היתה הוריה או הורית נגד לטיפול בסטאטינים או בויטמינים
קבוצת המחקר טופלה ב-40 מ"ג סימבסטאטין וקבוצת הביקורת טופלה באינבו,המחקר נערך במשך חמש וחצי שנה בממוצע וכלל 69 בתי חולים ברחבי בריטניה.

תוצאות המחקר מוכיחות את הנקודות הבאות:

טיפול בסטאטינים מפחית את הסיכון לפתח אוטם חריף בשריר הלב או אוטם מוחי בשליש, כמו גם הפחתה בשליש בצורך להתערבות ניתוחית, ביצוע הרחבת העורקים הכליליים ע"י בלון וקטיעות גפה.

ממצאים אלו נמצאו בטווח רחב של אוכלוסיות: נשים וגברים כאחד, אנשים מעל גיל 70 כאנשים מעל גיל 40, נבדקים עם ערכי כולסטרול LDL מתחת ל120 מ"ג/ד"ל כנבדקים עם ערכי LDL גבוהים.

טיפול בסטאטינים למשך 5 שנים מונע אוטם שריר לב ואוטם מוחי ב:
100 מכל 1000 אנשים עם אוטם קודם בשריר הלב.
80 מכל 1000 אנשים עם תסמונת תעוקתית קודמת.
70 מכל 1000 איש עם אוטם מוחי קודם.
70 מכל 1000 איש עם מחלת כלי דם חסימתית בגפיים תחתונות.
70 מכל 1000 איש עם סוכרת.

בנוסף הטיפול בסטאטינים למשך חמש שני מפחית 30 אשפוזים לכל 1000 מטופלים.

יעילות הטיפול עולה ככל שמשך זמן הטיפול עולה.

לא נמצא אישור או הוכחה לקשר בין נטילת סטאטינים ותמותה לא וסקולרית מוגברת, הארעות מוגברת של סרטן או אירועי דמם מוחי.
זרוע נוספת של המחקר בדקה את השפעת הטיפול בויטמינים אנטיאוקסידנטים (ויטמין E בכמות של 600 מ"ג, ויטאמין C בכמות של 250 מ"ג ובטאקרוטאן 20 מ"ג פעם ביום) מול פלצבו.

התוצאות לא הראו כל השפעה מניעתית על : תמותה, התקפי לב, אוטמים מוחיים או אירועים הקשורים לכלי דם בכל הקבוצות הנחקרות. יחד עם זאת לא הוכחה השפעה שלילית תחת השימוש בויטמינים אלו.

סיכום
פרופ' קולינס החוקר הראשי מסכם את תוצאות המחקר החשוב הזה באומרו כי בפעם הראשונה מוכח כי סטאטינים מפחיתים את הסיכון לאוטם מוחי ולבבי בשליש לא רק באנשים הלוקים כבר במחלה כלילית אלא גם בחולי סוכרת, חולים עם בעיות בכלי דם ללא מעורבות לבבי וחולים עם הסטוריה של אוטם מוחי כל זאת ללא תלות ברמות LDL , גיל ומין.

הערת העורך
נדבך חשוב מעין כמוהו להבנת הצורך בטיפול הנרחב בסטאטינים וברווח מטיפול זה. בנוסף על פי מחקר זה בקבוצת החולים הללו אין צורך למעשה להמתין לערך הכולסטרול בבדיקות הדם ויש מקום להתחיל טיפול מידית מאחר ואין סף להשפעה המיטיבה של הטיפול בסטאטינים. תוצאה נוספת ממחקר זה החוברת לתוצאות מחקר ה-HOPE מדגישה את חוסר היעילות של ויטמינים
אנטיאוקסידנטים כטיפול מניעתי במחלות קרדיווסקולריות.

למאמר

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים