מגוון מוצרי חברת מ.ד.ס פארם לשיכוך כאבים – מידע

מהו ה"טנס"?
הטנס הוא מכשיר טכנולוגי חדיש, הפועל ע"י העברת סיגנלים חשמליים זעירים באמצעות אלקטרודות המודבקות לגוף.
הטנס מנצל את העובדה שמהירות ההולכה של העצבים הדקים קטנה מאוד ביחס לעצבים העבים.
מכשיר הטנס הראשון פותח בשנת 1965, בעקבות פרסום 'תיאורית השער' שנכתבה ע"י החוקרים נלזק וואל, שבו הטנס גורם לחסימה זמנית של ההולכה של הסיבים הדקים, ובכך מונע את הכאב החד.
תופעת החסימה ברמת שער, מוכחת גם בדוגמאות פשוטות מאוד, לדוגמא: כשמקבלים מכה בראש או דקירה באצבע, מגע ושיפשוף המקום גורם להקלה בכאב, ולמעשה הפעולה שנעשתה היא חסימה זמנית של הולכת העצבים הדקים.

ניתן לדמיין את העצבים הדקים כקו טלפון, ואת המוח כטלפון.
הטנס, מפעיל את העצבים הדקים בגירוי שהוא משגר, ובכך מונע מהכאב האמיתי לעבור באותו עצב, כמו שלא ניתן לשוחח שתי שיחות טלפון על אותו קו.

פרסומה של התיאוריה, אפשר פיתוח של סוגים שונים של מכשירים בעוצמות, בתדרים ובאורכי גל שונים, שמתאימים לסוגים שונים של כאב.
בנוסף, התברר שהטנס לא רק שמבצע חסימה זמנית של הכאב, אלא אף גורם לשחרור אנדרופינים שהם משככי כאב טבעיים, שהגוף מפרישם באופן רגיל בעת כאב.
בשימוש ב"טנס", כמות האנדרופינים שהגוף מייצר, גדולה בהרבה, ובכך הטנס גורם לשיכוך כאבים באופן טבעי.

על-מנת ליהנות בצורה הטובה ביותר מה"טנס", חשוב להקפיד ולהניח את האלקטרודות על הדרמטומות המעצבבים את אותו איבר שאנו רוצים לשכך את כאביו.

המכשיר מסוגל להעביר כמה סוגי גירויים שונים העובדים בדרכים שונות.
גירוי burst (פולסים רתמיים) הגורמים לשחרור אנדרופינים.
גירוי continuous (קבוע)- לחסימת המעבר של מסר הכאב מלהגיע למוח.

מהו בכלל כאב?
"תחושת הכאב מלווה אותנו מיד עם צאתנו מהרחם ויתכן שאף לפני כן" הכאב הוא צורך קיומי, שנועד להגן עלינו, לדוגמא: במקרה שנקענו את רגלנו, הכאב ימנע מאיתנו ללכת על הרגל ולהחמיר את המצב, או שבמידה ונגענו בדבר חם מאוד, הכאב ימנע מאיתנו להמשיך לגעת בדבר החם, על מנת לא להחמיר את המצב.
הכאב הוא אות אזעקה שמשגר אלינו גופנו (המוח), מיחוש גופני המתריע על סכנה לגוף, הכרוך בצער ובסבל. את הכאב מרגיש כל אדם בצורה שונה, מכיוון שהכאב הוא תחושה אישית.

מסלול הכאב:
למרות שאנו מרגישים את הכאב במקומות שונים בגופנו (יד, רגל), נעשה התרגום של התחושה במוח- במערכת העצבים. תחושת הכאב עוברת אל מערכת העצבים בעיקר מעור ושרירי השלד ומאיברים פנימיים כמו לב ומעיים.
ככל שהדרך העצבית למוח קצרה יותר, הכאב יהיה גדול יותר. תחושת הכאב נקלטת ע"י עצב הקפי. הכאב עובר בתוך עצב זה לחוט השדרה ומשם למוח. בשלב זה המוח מעריך את התחושה שנקלטה. חסימות במסלול גורמות להעלמות הכאב. בגלל שהכאב מועבר דרך העצבים, אין אנו חשים כאב במקומות שאליהם לא מגיעים קצוות עצבים כמו מוח, לב, כבד.
הכאב מגיעה בדרכים שונות, כגון: תחושת צריבה, דקירה, מועקה, כאב פועם, כאב עמום, כאב חד ועוד.

מנגנון הכאב
בגופנו ישנם סוגים שונים של עצבים (עצבים שאחראים על תחושה של חום, קור, מגע ושל כאב).
מבחינת הכאב ניתן להבדיל בין שתי סוגי סיבים:
*סיבים דקים מסוג C , שהם סיבים דקים וחסרי מיאלין (חומר שעוטף את העצב), והם אחראיים על הכאב החד. מהירות הולכת סיגנל הכאב בעצבים אלה היא איטית מאוד.
*סיבים עבים מסוג A1, שהם סיבים עטופים מיאלין, ומהירות הולכת סיגנל הכאב בעצבים אלה הוא מהיר יותר. הם אחראיים לכאב המפושט יותר (כאב שקשה להגדיר בוודאות את מקורו).

כל איבר בגופנו עטוף ברשת של עצבים דקים שהולכת ומתרכזת לכיוון אזור ספציפי בחוט השדרה, ומשם מועברת למוח.
ניתן להגדיר את המונח "דרמטומה" או "סיגמנט", שהוא חבילת סיבי עצבים האחראיים לעיצבוב איבר מסויים.

TENSCARE LTD
89 ROBIN HOOD WAY
LONDON SW15 3PW, ENGLAND
Tel: +44 (0)20 8547 1999
Fax: +44 (0)20 8547 2888
Email: painaway@tenscare.co.uk

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים