אנטרופתיה עקב רגישות לחלבון חלב פרה בילדים בגיל בית הספר

Cows milk protein-sensitive enteropathy at school age

Jorma Kokkonen, MD, PhD, Mila Haapalahti, MSc, Kaija Laurila, MSc, Tuomo J. Karttunen, MD, PhD, Markku Mäki, MD, PhD
J Pediatr 2001;139:797803

מטרות
אנטרופאתיה עקב רגישות לחלבון חלב פרה (CMSE) עשויה להתמשך עד גיל בית הספר. במחקר נעשה נסיון להגדיר מאפיינים מורפולוגיים ואימונוהיסטוכימיים של CMSE.

תכנון המחקר
נחקרו 15 ילדים עם אבחנה מוחלטת של CMSE על בסיס מחקר סמוי, 12 ילדים עם חשד ל- CMSE ו – 11 ילדים עם מחלת צליאק ו-12 ילדים כקבוצת בקורת.

תוצאות
ממצאים אנדוסקופים אופייניים לילדים עם CMSE היו היפרפלסיה לימפונודולרית של בצל התריסריון ושל זקיקים לימפואידים, ללא ניוון הווילי בדגימות ביופסיה. החולים עם אבחנה ודאית של CMSE הראו באופן משמעותי צפיפויות גדולות יותר של תאי T תוך אפיתליאליים הנוטים בבירור לתאי + בהשוואה לקבוצת הבקורת, אך פחות בהשוואה לחולי הצלייאק. אוכלוסיית המחקר לא הראתה נטייה מוגברת בביטוי HLA-DR במוקוזת התריסריון, ושכיחות אנטיגן HLA DQ2 ביניהם הייתה שווה לזו של קבוצת הביקורת.

מסקנות
התצפיות שלנו אימתו את הטענה ש- CMSE בגיל בית ספר היא אבחנה קלינית ברת זיהוי. ממצאים אימונוהיסטוכימיים מציעים את ביטול סבילות לאנטיגן בצורה מקומית על מוקוזת מערכת העיכול. הערכה קלינית זהירה הכוללת ניסיון ארוך של כלכלה ללא מוצרי חלב ובעקבותיו חשיפה חוזרת למוצרי חלב, אשר נתמך ע"י ממצאים אנדוסקופיים והיסטולוגיים אופייניים יוצרת את הבסיס לאבחנה.

הערת העורכים
תופעה מעניינת ולא שכיחה. האבחנה אינה קלה ודורשת ניסיון, כלכלה ללא מוצרי חלב וחשיפה חוזרת הנתמכת היסטולוגית.

Table II. A summary of the histologic findings in mucosal samples from the midduodenum and the bulb of duodenum

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים