משפחה

ניתוח מעקפים או תומכנים: מה עדיף כשיטת רה וסקולריזציה במחלה כלילית חדשה ומורכבת כיום?/מאת ד”ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

מחקר קליני מבוקר רב מרכזי (ר”ת RCT ) ה SYNTAX study או The Synergy between PCI with Taxus and Cardiac Surgery (תומכנים משחררי תרופה DES דור ראשון ),הדגיםnoninferiorityבמורכבות אנטומית כלילית קלה בינונית, ב 1800 מטופלים לאורך מעקב של 5 שנים, של התערבות מלעוריתPCIביחס לניתוח מעקפיםCABG, והוביל להתוויה המאפשרת בחירת  PCI אפילובעורק כלילי שמאלי ראשי לא מוגן מניתוח מעקף קודם ULMCA(ר”ת שלunprotected left main coronary artery), כמובן בSYNTAX scoreנמוךבינוני.

מטא אנאליזה של 11 מחקרים על 11518 מטופלים רמזה על יתרון הישרדות של CABG לעומת PCI למשך 5 שנות מעקב, אך לאור גיל ממוצע 65 (ו life expectancy ארוך יותר), נראה שיש צורך למעקב לטווח ארוך יותר להעריך יתרון יחסי של אסטרטגיה מסוימת.

מטרת המחקרSYNTAXESאו The SYNTAX Extended Survival הייתה לסכםתוצאות תמותת כוללת ל 10 שנות מעקבשל אותם 1800 מטופלים אשר עברו רנדומיזציה במחקר SYNTAX המקורי.

שיטות:

מחקר של חוקרי SYNTAXשהאריכו את המעקבשל המחקר המקורי אקראי ורב מרכזי (כזכור ב 85 מרכזים הפזורים ב 18 מדינות אירופאיות וצפון אמריקה)לעשור. כזכור מטופלים עם מחלה כלילית יציבה עם מחלה תלת כלית או ULMCA לא ידועה קודם הוקצו באקראי 1:1 לאחת מהאסטרטגיות. לא הוכללו מטופלים שעברו PCI או CABG בעברם, או אוטם חד או עם התוויה לניתוח לבבי, ולא כאלה שלא מתאימים ל PCI אלא ל CABG  לאור מורכבות הנגעים (אלה האחרונים נכנסו ל מרשם נוסף).

תוצא קצה עיקריראשוני של מחקר SYNTAXES שנחקר היה תמותה כוללת (או all-cause) לעשור בהתאם לעיקרון של intention-to-treat.

אנאליזות של תת הקבוצות שהוגדרומראש בוצעו בהתאם ל:


 • נוכחות מחלה ב ULMCA, או מחלה כלילית תלת כלית,


 • נוכחות סוכרת


 • ובהתאם ל SYNTAX score terciles.
 • לתוצאות ולמסקנות – באתר האיגוד הקרדיולוגי

  0 תגובות

  השאירו תגובה

  רוצה להצטרף לדיון?
  תרגישו חופשי לתרום!

  כתיבת תגובה

  מידע נוסף לעיונך

  כתבות בנושאים דומים