נאונטולוגיה

נוגדנים כנגד נגיף הקורונה נותרים בחלב אם עד חצי שנה לאחר חיסון (Pediatrics) והערות עורך ניאונטולוגיה , ד”ר ברזילי

במאמר שפורסם בכתב העת Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי נוגדנים ספציפיים כנגד נגיף הקורונה נותרים בחלב אם לתינוקות יונקים למשך עד שישה חודשים. יתרה מזאת, בתרומת חלב מאימהות מחוסנות עדיין קיימים נוגדנים והגנה מפני הנגיף.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נוגדנים ספציפיים כנגד נגיף הקורונה זוהו בחלב אם לאורך עש שישה שבועות לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה. כעת הם ביקשו לבחון נוגדנים ספציפיים כנגד הנגיף, פעילות כנגד הנגיף, השפעת פסטור והגנה לאורך שישה חודשים לאחר החיסון.

המחקר הפרוספקטיבי כלל 30 נשים הרות או מניקות. נוגדנים כנגד נגיף הקורונה ופעילות מגנה נבחנו באמצעות בדיקות ELISA תוך השוואת המצב לפני החיסון, לאחר חודש, שלושה חודשים ושישה חודשים מהחיסון וכן לאחר הליכי פסטור.

מהנתונים עולה כי שיא רמות נוגדני IgG כנגד נגיף הקורונה בחלב אם תועד חודש לאחר החיסון ונותר מעל לרמות טרם החיסון למשך לפחות שישה חודשים (p=0.005). נוגדני IgA ספציפיים כנגד הנגיף זוהו לאחר חודש ושלושה חודשים, אך נעלמו לאחר שישה חודשים, בהשוואה לרמות בתחילת המחקר (p=0.07).

מהנתונים עולה קורלציה בין רמות נוגדני IgG ו-IgA בחלב אם ובין רמות נוגדני IgG בסרום באותה נקודת זמן (p<0.001). פעילות מגנה תועדה ב-83.3%, 70.4% ו-25.0% מדגימות חלב לאחר חודש, שלושה חודשים ושישה חודשים מהחיסון. הפעילות המגנה עמדה בקורלציה הבולטת ביותר עם נוגדני IgG ספציפיים כנגד נגיף הקורונה (p<0.001).

דגימות לפני ואחרי פסטור הדגימו רמות נוגדני IgG דומות (0.84 לעומת 1.07, p=0.36) ופעילות מגנה דומה (עיכוב של 57.7% לעומת 58.7%, בהתאמה, P=0.27), אך רמות נמוכות יותר של IgM ו-IgA לאחר פסטור (0.09 לעומת 0.06, p=0.004; ו-0.21 לעומת 0.18, p=0.043).

ממצאי המחקר מעידים כי חיסון כנגד קורונה הוביל לתגובת נוגדנים ספציפית כנגד הנגיף בחלב אם אשר נותרה למשך לפחות שישה חודשים ועמדה בקורלציה עם פעילות כנגד הנגיף אשר לא פחתה משמעותית לאחר פסטור.

Pediatrics, 2022

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד”ר ברנרד ברזילי:

ממחקר זה עולה יתרון נוסף של חלב האם שמקנה חיסוניות לילודים לאמהות שחלו בקורונה. במחקר זה לא נחקר מהי כמות הנוגדנים העוברים ומגיעים לדם הילוד מחלב האם ולכן לא נבדקה החיסוניות שהנקה של אמהות שחלו בקורונה מוענקת לילודים. ממחקר זה עולה כי נוגדנים כנגד נגיף הקורונה מגיעים לשיא כעבור כחודש ממועד החיסון ונותרים בחלב למשך 6 חודשים נוספים.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים