בריאות הציבור-קידום בריאות

חזרה מוקדמת לבית הספר עשויה לסייע לילדים בהתאוששות לאחר זעזוע מוח (Br J Sports Med)

חזרה מוקדמת לבית הספר עשויה להאיץ את ההתאוששות של ילדים לאחר זעזוע מוח, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת British Journal of Sports Medicine. עוד עולה מהנתונים כי פעילות קוגניטיבית גם עשויה לסייע בהתאוששות של המטופלים הצעירים לאחר חבלת ראש.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הגישה המסורתית לניהול מקרים של זעזוע מוח בילדים הינה להגביל את הפעילות הגופנית והקוגניטיבית, במחשבה כי צעד זה יסייע בהתאוששות מהירה יותר. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון באופן פרוספקטיבי את הנתונים אודות 83 חולים, מהם 84% חוו זעזוע מוח במהלך פעילות ספורט.

המשתתפים במחקר מילאו שאלונים להערכת תסמיני זעזוע מוח. במסגרת השאלונים דיווחו החוקרים פעילות קוגניטיבית ממוצעת בהיקף של 191 דקות פעילות בעצימות נמוכה, 166 דקות פעילות בעצימות בינונית ו-38 דקות של פעילות קוגניטיבית בעצימות גבוהה לאחר שחוו זעזוע מוח בזמן שעדיין סבלו מתסמינים משנית לחבלת הראש.

כל עליה של 10 דקות מתוקנות בשעה בפעילות קוגניטיבית בעצימות בינונית או גבוהה לאחר זעזוע מוח לוותה בעליה של 22% בשיעורי הפוגה בתסמינים (יחס סיכון מתוקן של 1.22, רווח בר-סמך 95% של 1.01-1.47), בעוד שכל עיכוב של יום נוסף בחזרה לבית הספר לאחר זעזוע מוח לווה בירידה של 8% בשיעורי הפוגה בתסמינים (יחס סיכון מתוקן של 0.92, רווח בר-סמך 95% של 0.85-0.99).

מהממצאים עולה עוד כי במהלך השבוע הראשון לאחר חבלת הראש יש יתרון להגבלת פעילויות בעצימות בינונית הכוללות זמן מסך משמעותי, דוגמת משחקי וידאו או רשת חברתית.

החוקרים הופתעו מעט לגלות כי הילדים התמודדו עם פעילות קוגניטיבית טוב יותר מכפי שציפו בתחילת המחקר. מהנתונים עולה כי הילדים יודעים כיצד לווסת את הפעילות שלהם לאחר זעזוע מוח, במילים אחרות, כאשר הם מרגישים טוב יותר, הם מבצעים פעילות בהיקף גדול יותר.

Br J Sports Med, Jan 2024

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה