חדשות

השוואות צורות שונות של CPAP בפגים (Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition) והערת עורך נאונטולוגיה ד''ר ברזילי

07/02/2020

מאת ד''ר עמית עקירוב

 

השימוש במכשירי CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) עם בועות עורר עניין רב בטיפול ביילודים וכעת, במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition, מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי צורת טיפול זו עשויה להפחית את שיעורי כישלון הטיפול ב-CPAP, בהשוואה לצורות אחרות של CPAP. עם זאת, לא נרשם שיפור בתמותה או BPD (Bronchopulmonary Dysplasia) וקיים סיכון לנזק לאף.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של התוצאות הקליניות בטווח הקצר בקרב פגים שטופלו ב-BUBBLE CPAP, בהשוואה לכל הצורות האחרות של טיפול ב-CPAP.

 

החוקרים כללו בסקירה השיטתית מחקרים פרוספקטיביים שפורסמו בין שנת 1995 ועד אוקטובר 2018, תוך השוואת BUBBLE CPAP אל מול צורות אחרות של CPAP לטיפול בפגים שנולדו לפני 37 שבועות היריון.

 

החיפוש הספרותי הוביל לזיהוי 978 מאמרים, מהם 19 נכללו במטה-אנליזה. מבין אלו, בחמישה תועד סיכון גבוה להטיה, ב-8 הסיכון להטיה לא היה ברור וב-6 הסיכון להטיה היה נמוך.

 

מניתוח הנתונים עולה כי הסיכון לכישלון טיפול CPAP בתוך שבוע (התוצא העיקרי במחקר) היה נמוך יותר עם שימוש במכשיר BUBBLE CPAP (סיכון יחסי של 0.75, רווח בר-סמך 95% של 0.57-0.98; 12 מחקרים עם 1,194 משתתפים), אך לא זוהה הבדל בסיכון לתמותה (סיכון יחסי של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.47-1.92; 9 מחקרים עם 1,212 משתתפים) או BPD (סיכון יחסי של 0.8, רווח בר-סמך 95% של 0.53-1.21; 8 מחקרים עם 816 משתתפים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השימוש במכשיר BUBBLE CPAP עשוי להביא להפחתת שיעורי כישלון טיפול ב-CPAP, בהשוואה לצורות אחרות של CPAP. עם זאת, לא תועד שיפור בתמותה או ב-BPD ויש מקום למעקב הדוק אחר הסיכון לנזק לחלל האף במהלך הטיפול.

 

Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition 2020 January 22

 

הערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

ממחקרים רבים ברור כי הנשמה לא פולשנית עדיפה על הנשמה פולשנית. עדיין לא ברור מהי ההנשמה הלא פולשנית העדיפה. לפחות מבחינת ה-CPAP, אחת מצורות ההנשמה הלא פולשנית הפופולריות ביותר לא ממש ברור האם עדיפה שיטת ה- Bubble CPAP לעומת שיטות CPAP  אחרות. במחקר זה נמצא כי למרות ששיעורי כשלון הטיפול ב-CPAP היו נמוכים יותר עם ה-Bubble CPAP, הרי שבתוצאות רחוקות הטווח יותר כמו תמותה או BPD לא היה הבדל. לכן, נראה לי שבכל מחלקה עדיף להשתמש בשיטת התמיכה הנשימתית המוכרת לה ואיתה המטפלים מרגישים בצורה הנוחה ביותר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני