משפחה

לראשונה בבית חולים בישראל: כירורגיה זעירה לטיפול בבעיות עמוד שידרה שיטה חדשה שהוכנסה לשימוש בבית חולים אסותא

בית החולים אסותא החל לבצע פעולה כירורגית ייחודית למטרות איבחון וטיפול בכאבי גב.

הפעולה הנקראת אפידירוסקופיה מסייעת בזיהוי מקור הכאב במקום בו בדיקות אחרות לא העלו סיבה ברורה. הפעולה מאפשרת לדייק במתן הטיפול ללא פתיחה פיסית של חוליות הגב ומיועדת לסובלים מכאבי גב כרוניים קשים הבאים לידי ביטוי בהקרנה לאיזור הרגליים ולאחר ניתוח גב.

אפידורוסקופיה, היא פעולה אנדוסקופית באמצעותה מוחדר סיב אופטי שבקצהו אנדסקופ זעיר בגודל 2.5 מ”מ לחלל האפידוראלי (חלל עמוד בשידרה) בקרבת עצם הזנב. בעזרת הסיב מקבלים תמונה דיגיטאלית המאפשרת לראשונה צפייה בפרטי הפרטים של פנים החלל על גבי מסך טלוויזיה. כתוצאה מכך הרופא יכול לאבחן את הבעיה ולטפל בה במקום. בו זמנית נעזר הרופא בשיקוף רנטגן המסייע לו בהכוונה ומיקום של האנדוסקופ.

בדרך זו ניתן לצפות בשינויים פאתולוגיים, להזריק תרופה באופן מדוייק, להחדיר צנתר, לשתול אלקטרודה לגריית עצבים, לקחת ביופסיה או לנקר ציסטות עפ”י הצורך.

רבים מהאוכלוסייה סובלים מכאבי גב כרוניים שלמרות בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, C.T, MRI, סיבתם לא אובחנה. עד כה במצב זה בדרך כלל הופנו הסובלים לניתוח פתיחת גב על כל המשתמע מכך. בעזרת האפידורוסקופיה ניתן לאבחן את מקור הבעיה ולטפל בה במקום.

הפעולה נמשכת כ- 45 דקות תחת הרדמה מקומית וטישטוש בחדר ניתוח. לאחר מספר שעות התאוששות משוחרר המטופל הביתה ללא אישפוז.

את הפעולה מבצע ד”ר מיכאל גופלד, רופא בכיר, מרדים, מהיחידה לטיפול בכאב בבית החולים אסותא בת”א.

לפרטים נוספים:

אורי בר,

משרד דוברת בית החולים, יעל קופר 03-5244320

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים