טיפול נמרץ

החומרה שלbronchpulmonary dysplasia וההתפתחות הנוירו-התפתחותית בגיל שנתיים וחמש שנים (CME)

פג

על אף העובדה שתמותת הפגים ירדה בהתמדה במשך העשורים האחרונים, שכיחות הסיבוך bronchopulmonary dysplasia) BPD) מראה דווקא עלייה. תופעה זו מדאיגה, בשל העובדה ש- BPD מלווה בתחלואה של הריאות ובמצב נוירו-התפתחותי לקוי, שעשוי להימשך עד לבגרות. כמה מחקרים בשנים האחרונות בדקו את היחס של BPD להתפתחות הנוירולוגית. 

מחקרים אלה בדקו את המצב בנקודת זמן אחת, במקום לערוך מעקב לאורך זמן. אפשר להצדיק גישה זו כי מחקרים שעקבו לאורך זמן, גילו שהמצב בגיל שנתיים אינו משקף במדויק את המצב הצפוי יותר מאוחר. האם זה נכון גם במקרה של פגים? הבנת הקשר לאורך זמן בין BPD לבין המצב הנוירו-התפתחותי  בגיל חמש גיל מתוקן נותנת תמונה מהימנה יותר לגבי זיהוי הילדים  העשויים ליהנות מהתערבות במצבם הנוירו-התפתחותי.

התערבות מוקדמת יעילה בשיפור המצב הנוירו-התפתחותי כאשר ילדים בסיכון מגיעים לגיל חמש. בנוסף לכך, רוב המחקרים אשר בדקו את הקשר בין BPD  לבין המצב הנוירו-התפתחותי בגיל שנתיים מתוקן, הגדירו BPD על סמך הצורך במתן חמצן בגיל 36 שבועות לאחר הווסת האחרונה, במקום הנוהל המקובל היום המבוסס על חומרת ה-BPD. מחקר אחד שכן השתמש באמת המידה של חומרת המחלה, מצא שככל שהמחלה הייתה קשה יותר, כך הליקוי הנוירו-התפתחותי בגיל 18-22 חודשים היה חמור יותר.  מחקרים פחות מקיפים הראו תוצאות סותרות.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לברר האם יש קשר בין חומרת ה-BPD לבין המצב הנוירו-התפתחותי בגיל שנתיים ובגיל 5 שנים מתוקן.

המחקר נערך במרכז רפואי אחד בלבד ובאופן רטרוספקטיבי. נכללו בו חולים עם תקופת ההיריון, gestational age , של פחות מ-30 שבועות, ותינוקות אשר שרדו עד 36 שבועות לאחר הווסת האחרונה של האם. המשתתפים חולקו לקבוצות בהתאם לחומרת מחלת ה-BPD שלהם.

במחקר השתתפו 790 תינוקות. הם חולקו ל-3 קבוצות: בקבוצה הראשונה היו 15% מהתינוקות, עם BPD קלה. בקבוצה השנייה היו 9% עם BPD בדרגה מתונה, ובשלישית 10% עם BPD  בדרגה חמורה. תינוקות אלה נבדקו בהיותם בני שנתיים ושוב בגיל חמש שנים גיל מתוקן. מהתוצאות עולה שיש קשר בין BPD לבין ליקוי נוירו-התפתחותי בכל הקבוצות. הסיכון לליקוי נוירו-התפתחותי אצל ילדים עם BPD גדל פי 5,  בתקופה מגיל שנתיים עד חמש שנים מתוקן בכל קבוצות החומרה.

החוקרים כותבים ומסכמים שככל שמחלת ה BPD חמורה יותר כך הליקוי הנוירו-התפתחותי קשה יותר, הן בגיל שנתיים והן בגיל 5 שנים. שכיחות הנזק הנוירו-התפתחותי עלה  בין השנה השנייה לבין השנה החמישית בכל הקבוצות במידה שווה.

המאמר התפרסם בכתב העת The Journal of Pediatrics באפריל 2022.       


Severity of Bronchopulmonary dysplasia and neuro-developmental outcome at 2 years and 5 years

Kats TA and others

J Pediatr 2022;246:40

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים