חדשות

צפיפות עצם ירודה בילדים עם ציסטיק פיברוזיס (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine

02/05/2007

מחקר חדש, שפורסם בגליון 1 במאי של American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, מצא כי צפיפות עצם ירודה (BMD) בחולי ציסטיק פיברוזיס (CF) עשויה להופיע כבר בגיל ילדות מוקדם, ולכן, החוקרים ממליצים להעריך את צפיפות העצם בילדים החולים בציסטיק פיברוזיס.

 

החוקרים סבורים כי הגדרת מצב המינרלים באוכלוסית חולים זו, עשויה לסייע בהבנת הפתוגנזה של צפיפות עצם ירודה בחולי ציסטיק פיברוזיס, זיהוי גיל ההופעה של ההפרעה, וזיהוי הטיפולים המניעתיים הטובים ביותר במהלך תקופת ההתפתחות החשובה. מטרת המחקר היתה להעריך את הספקטרום של מדדי BMD בחולים מתחת לגיל 6, ולהשוות עם המדדים בילדים גדולים יותר. החוקרים העריכו את הקורלציה בין מדדי BMD והמצב הקליני, עם דגש מיוחד על מסה ללא שומן (Fat-Free Mass FFM), חומרת המחלה, מצב ויטמין D וצריכת קלוריות וסידן.

 

לאחר תיקנון לגיל, מין ומצב ההתבגרות, החוקרים מדדו את ערכי BMD בעמוד השדרה הלומברי ב-25 ילדים עם ציסטיק פיברוזיס, מתחת לגיל 6, ב-53 ילדים לפני גיל ההתבגרות, בגילאי 6-10, עם ציסטיק פיברוזיס, וב-36 מתבגרים בגילאי 11-18, עם ציסטיק פיברוזיס. הם בחנו פקטורים שעשויים להשפיע על מדדי BMD, כולל מצב תזונתי, הרכב הגוף, חומרת מחלת הריאות, טיפול בקורטיקוסטרואידים, צריכת סידן בתזונה, צריכה קלורית ומצב ויטמין D.

 

בקבוצת החולים הצעירים ביותר, מדד Z Score הממוצע בעמ"ש לומברי היה נמוך יותר, באופן משמעותי, בהשוואה למצב התקין (-0.96,  SEM=0.3), אך לא היה שונה משמעותית מזה שחושב בילדים בגילאי 6-10 שנים (-0.91, SEM=0.2), או במתבגרים (-1.4, SEM=0.2).

 

מניתוח הממצאים עולה קורלציה חיובית בין מדד Z Score בעמ"ש לומברי ובין FFM. ב-34% מהחולים עם מחלת ריאות קלה ומצב תזונתי תקין, חושב Z Score בעמ"ש לומברי קטן מ-1-.

 

החוקרים מאמינים כי מהממצאים עולה כי מקור מחלת העצמות בחולי CF במהלך תקופת הילדות המוקדמת, אינו תלוי במצב התזונתי או בחומרת המחלה. הם ממליצים לכלול הערכה של מדדי BMD והרכב הגוף בכל הילדים עם ציסטיק פיברוזיס, במהלך תקופת הילדות המוקדמת, בכדי לכוון טיפולים מניעתיים בחולים אלו. יש להתחיל במאמצים להשגה ושמירה על בריאות העצמות בילדים אלו כבר בתקופת הילדות המוקדמת.

 

Am J Respir Crit Care Med. 2007;175:951-957.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני